خبر خبر

افزایش ۹ درصدی مسافر و ۵ درصدی پرواز در سال ۹۳
فرودگاه‌های کشور در سال ۹۳ میزبان بیش از ۴۷ میلیون مسافر و بیش از ۳۸۰ هزار پرواز داخلی و بین‌المللی بوده‌اند.
به‌گزارش روابط‌عمومی شرکت فرودگاه‌های کشور؛ براساس اعلام آمار از سوی دفتر نوسازی و فناوری شرکت فرودگاه‌ها٬ میزان اعزام و پذرش مسافران و تعداد نشست و برخاست هواپیماها در ۵۳ فرودگاه کشور به ترتیب شاهد افزایش ۹ و ۵ درصدی نسبت به سال ۹۲ بوده است.
در ۱۲ ماهه سال گذشته ۴۷ میلیون و ۷۰ هزار و ۱۵۶ مسافر با ۳۸۱ هزار و ۷۰۵ پرواز داخلی و خارجی از ۵۳ فرودگاه کشور جابه‌جا شدند.
فرودگاه‌های بین‌المللی مهرآباد، مشهد٬ امام خمینی(ره)٬ شیراز و اهواز به ترتیب بیشترین و فرودگاه‌های اراک، سهند و خوی کمترین پرواز و جابجایی مسافر را در میان فرودگاه‌های تحت مالکیت شرکت فرودگاه‌ها به خود اختصاص دادند. ضمن اینکه دو فرودگاه پارس‌آباد مغان و کلاله در سال گذشته هیچ پروازی نداشتند.
اما در میان پنج فرودگاه اختصاصی کیش٬ عسلویه٬ چابهار٬ قشم و ماهشهر٬  فرودگاه بین‌المللی کیش توانسته است رتبه نخست را با ۲۳ هزار و ۲۵۱ پرواز و اعزام و پذیرش دو میلیون و ۷۰۳ هزار و ۳۲۰ مسافر از آن خود کند و البته پس از شیراز رتبه پنجم را در میان ۵۳ فرودگاه کشور به خود اختصاص دهد.
در بین ۴۸ فرودگاه تحت مالکیت شرکت فرودگاه‌های کشور مهرآباد با ۱۰۹ هزارو ۹۸۱ پرواز و جابجایی ۱۳ میلیون و ۶۱۷ بیشترین سهم را در بین فرودگاه‌های کشور به خود اختصاص داد که نسبت به سال ۹۲ در بخش تعداد پروازها یک درصد و در بخش اعزام و پذیرش مسافر ۴ درصد رشد داشت.
فرودگاه بین‌المللی مشهد نیز با ۵۶ هزار و ۴۵۵ پرواز و جابجایی ۸ میلیون و ۲۱۰ هزارو ۱۷۰ نفر دومین فرودگاه از نظر حجم پروازی و تعداد مسافر بود. این فرودگاه نسبت به مدت مشابه سال گذشته در بخش پروازی ۱۰ درصد و در بخش اعزام و پذیرش مسافر ۱۲ درصد رشد را نشان می دهد.
تعداد پروازهای فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) نیز با ۲۲ درصد رشد در بخش نشست و برخاست در سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲ به ۴۵ هزار و ۶۹ رسید. همچنین تعداد اعزام و پذیرش مسافران این فرودگاه با ۲۸ درصد افزایش در سال گذشته به ۶ میلیون و ۳۹۳ هزار و ۶۹۵ مسافر رسید.
در فرودگاه بین‌المللی شهید دستغیب شیراز که چهارمین فرودگاه از نظر حجم پروازی و تعداد جابجایی مسافر را به خود اختصاص داده٬ ۲۴هزار و ۵۷۲ پرواز انجام شد که نسبت به سال گذشته هیچ رشدی نداشته است. تعداد مسافران جابجا شده از این فرودگاه با افزایش ۷ درصدی نسبت به سال ۹۲ تعداد ۲ میلیون و ۴۸۹ هزار و ۷۴۳ نفر بود.
بر اساس این گزارش تعداد پروازهای ۲۳ فرودگاه کمتر از ۱۰۰۰ پرواز بوده است.
همچنین در بین ۵ فرودگاه کیش، عسلویه، چابهار، قشم و ماهشهر که تحت مالکیت شرکت فرودگاه‌های نیستند و از فرودگاه‌های اختصاصی به شمار می‌روند ۳۶ هزار و ۷۴۰ پرواز انجام شد که ۴ میلیون و ۸۷ هزار و ۲۹۲ مسافر را در سال ۹۳ جابجا کردند.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

مورد مرتبطی یافت نشد

درج نظر درج نظر

تازه‌ترین اخبار تازه‌ترین اخبار

اطلاعیه ها اطلاعیه ها

گزارش تصویری گزارش تصویری