خبر خبر

اگر فلایت چک خودمان پرواز کند ...
حسن قربانی-بر اساس برنامه، هواپیمای فلایت چک شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران روز سه شنبه در آسمان کشور به پرواز در می آید تا از این پس وارسی پروازی و کنترل دستگاههای کمک ناوبری در فضای کشورمان مجددا و مستقیما با ابزار ایرانی و عوامل انسانی بومی صورت گیرد.

                                           

این هواپیمای مدل کینگ ایر 350 آی، که در شرایط سخت تحریم ها و قبل از توافق ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک و اجرایی شدن برجام خریداری شده است، پس از گذر از پیچ و خم ها و هفت خان سیاسی و اقتصادی و عبور از گردنه های مختلف بانکی و پولی با استفاده از اعتبارات شرکت درآمد- هزینه ای فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران وارد ایران شد و اینک آماده می شود تا با پاره کردن زنجیر وابستگی دو ساله به دیگر کشورها، در خدمت صنعت هوانوردی ایران قرار گیرد.

آنچه درباره خرید و واردکردن این هواپیما  به کشور حایز اهمیت است اینکه؛

الف- هواپیمای فلایت چک جدید در شرایطی خریداری شد که سقوط هواپیمای قبلی در آبهای جزیره کیش در اسفند سال 92 و محروم شدن کشور از داشتن این هواپیما، موجب شده بود تا برای انجام بازرسی های پروازی در ایران از دیگر کشورها کمک گرفته شود که با توجه به موضوعاتی چون تمامیت ارضی ، منافع ملی و پرستیژ حرفه ای منطقه ای و جهانی، استمرار این وضعیت چندان مطلوب نبود.

ب- فلایت چک جدید در شرایطی پای در ایران گذشت که خرید تنها یک پیچ در بازارهای جهانی آنهم با کاربری هوایی امری بسیار سخت و بعضا غیرممکن بود که آن هم در صورت تحقق، مستلزم پرداخت بهای دهها برابری به دلالان و واسطه ها بود.

ج- شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران برغم نیاز شدید مالی برای توسعه فرودگاهها و صنعت فرودگاهی موفق شد، این هواپیما را با مناسب ترین بها در بازارهای بین المللی خریداری کند و با اطمینان از نو و بروز بودن سامانه های پروازی و دستگاههای فنی آن، ایمنی و امنیت را در چرخه هوانوردی کشور افزایش دهد.

با این اوصاف؛ با به پرواز درآمدن این هواپیما در روزهای آینده، علاوه بر افزایش اطمینان از ایمن بودن دستگاههای کمک ناوبری توسط نیروهای بومی، جایگاه صنعت هوانوردی کشور در صحنه جهانی و بویژه در کارنامه سالیانه ایکائو و دیگر مجامع هوانوردی بین المللی ارتقاء خواهد یافت و در کنار همه اینها از خروج مقادیر معتنابهی ارز کشور برای دعوت از دیگران برای انجام بازرسی های پروازی جلوگیری خواهد شد. همچنین با توجه به اوضاع سیاسی منطقه و رقابت شدید برای تسخیر فضا و مسیرهای عبوری، بهره گیری از سامانه های پیشرفته هوانوردی، آینده درخشانی را برای جذب هواپیماها برای عبور از ایران در فضایی کاملا اطمینان بخش نوید می دهد.

 شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران با انجام یک حرکت انقلابی و جسورانه در زمینه خرید هواپیمای فلایت چک علاوه بر خرید آبروی صنعت هوانوردی، اقدام به سرمایه گذاری عظیمی کرده است که همگان محصول آن را در آینده مشاهده خواهند کرد.

-------------------------------------
نظرات
نيما() :
به نظر شما در مورد زحمات پرسنل اداره کل ارتباطات و ناوبري در مورد پيگيري امور مربوط به فلايت چک و کاليبراسيون دستگاههاي فلايت چک و تعاملي که که در اينده نزديک بايد اين دو بخش با هم داشته باشند، نبايد کلامي به ميان مي امد؟

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

درج نظر درج نظر

تازه‌ترین اخبار تازه‌ترین اخبار

اطلاعیه ها اطلاعیه ها

گزارش تصویری گزارش تصویری