خبر خبر

گزارشي از پانزدهمين برنامه مهمان هفته با حضور قائم مقام سازمان هواپيمايي كشوري
گشايش فضايي جديد براي دسترسي به بازارهاي جهاني و انجام اقدامات كليدي در صنعت فرودگاهي
در ميان سخناني كه قائم مقام سازمان هواپيمايي كشوري در پانزدهمين برنامه مهمان هفته بر زبان آورد، شايد حرف‌هايي كه وي درباره خريد هواپيماهاي جديد توسط دولت جمهوري اسلامي ايران از شركت‌هاي پيشرفته خارجي كه ماحصل توافقنامه برجام است و همچنين عملكرد شركت فرودگاه‌ها و ناوبري هوايي ايران در حدود يك و نيم سال گذشته، بيش از بقيه حرف‌هايش جلب توجه كرد، جايي كه سخن از گشايش قضايي جديد براي دسترسي به بازارهاي جهاني و انجام اقدامات بنيادين و كليدي در صنعت فرودگاهي به ميان آمد.

به‌گزارش روابط‌عمومي شركت فرودگاه‌ها و ناوبري هوايي ايران؛ آرش خدايي پانزدهمين مهماني بود كه روي صندلي برنامه مهمان هفته نشست، برنامه‌اي كه به ابتكار روابط‌عمومي شركت فرودگاه‌ها و ناوبري هوايي ايران اجرا مي‌شود.

در برنامه پانزدهم، خدايي به سوالات مختلفي پاسخ داد، از جمله اين‌كه "آیا فکر میکنید برجام راه را براي نوسازي ناوگان هوايي كشورمان هموار كرده و در اين باره موفق عمل كرده است؟"

قائم مقام سازمان هواپيمايي كشوري نيز در اين باره گفت: "ورود دولت به موضوع خريد هواپیما که از سختگیرانهترین سازوکارها در دنیا محسوب میشود، باعث ایجاد تبادلات وسیعی در حوزه صنعت و تبادلات مالی و سیاسی میشود و راه بقیه صنایع را هم هموار میکند. به نظر من، اتفاقی که در این موافقتنامه افتاده، تنها یک گشایش اقتصادی نیست، بلکه گشایشی برای دسترسی به بازار جهانی و توانایی خرید تجهیزات ضروری است."

خدايي همچنين در بخش ديگري از اين گفت‌وگو در پاسخ به اين سوال كه "روند فعالیت و عملكرد شرکت فرودگاه‌ها و ناوبري هوايي ايران را در یکسال و نیم گذشته چطور ارزیابی میکنید؟" گفت:

"وقتي از بيرون به صنعت هوانوردي نگاه مي‌كنم، به نظرم اقداماتي كليدي در كل اين صنعت صورت گرفته و در شركت فرودگاهها هم به صورت خاص چنين روندي حاكم بوده است. به علاوه موضوعي كه من هميشه آن را به رخ ايكائو و ياتا مي‌كشم اين است كه ما داريم به سمتي پيش ميرويم كه داراي منابع پايدار و افزايش اختيار براي مديران اين صنعت شويم كه راز پيشرفت تضمين شده صنعت نيز همين است."

در اين برنامه، بسياري از مديران و كاركنان شركت فرودگاه‌ها و ناوبري هوايي و همچنين سازمان هواپيمايي كشوري حضور داشتند كه از جمله آنها مي‌توان به رحمت‌اله مه‌آبادي، رئيس هيات مديره و مديرعامل شركت فرودگاه‌ها و ناوبري هوايي ايران و سعيد اكبري، معاون عمليات هوانوردي اين شركت اشاره كرد.

مه‌آبادی در این نشست طي سخناني كوتاه درباره شخصيت آرش خدایی گفت: "خدایی یکی از شخصیتهای موفق این صنعت است و با وجودی که زمان زیادی از آشنایی من با ایشان نمیگذرد، اما وی در میان متفاوتهای این صنعت نيز متفاوتتر است. خوشبختانه ایشان در سن خوبی به این جایگاه رسیده است و فرصت زیادی دارد تا با تلاش خود بار مسئولیتهای بیشتری را به عهده بگیرد. من آقای عابدزاده(معاون وزير راه‌وشهرسازي و رئيس سازمان هواپيمايي كشوري) را هم فردی متمایز در این صنعت می‌دانم و برای همین توانسته است شخصیت ارزشمندی مانند آقای خدایی را برای این سمت انتخاب کند. امیدواریم علاوه بر موفقیت‌های داخلی، شاهد کسب جایگاههای بینالمللی توسط ایشان باشیم."

شرح كامل اين برنامه را با هم مي‌خوانيم:

ابتدا قدری درباره خودتان توضیح دهید.

متولد اسفند ۱۳۵۴ در تهران هستم و به‌زودی ۴۱ ساله می‌شوم. البته به‌دلیل اینکه پدرم نظامی بود دوران تحصیلم را در بروجرد پشت سرگذاشتم. به یاد دارم در سال ۱۳۷۳ در مقطع کاردانی رشته الکترونیک هواپیمایی پذیرفته شدم. پس از تحصیل در این رشته در سال ۱۳۷۶ در واحد نصب سیستم‌های ناوبری هوایی در اداره‌کل ناوبری مشغول شدم. پس از تحصیل در دانشکده صنعت هواپیمایی باید عازم یکی از شهرستان‌ها می‌شدیم اما بلافاصله در کنکور دانشگاه آزاد در رشته مهندسی کاردانی به کارشناسی پذیرفته شدم و توانستم رضایت شاهچراغی، مدیرعامل وقت را برای نرفتن به شهرستان با هدف ادامه تحصیل جلب کنم، البته نتوانستم خواندن درس در این رشته مهندسی را ادامه دهم و نیمه تمام ماند. در دهه ۸۰ در رشته کارشناسی دانشکده صنعت هواپیمایی قبول شدم، علاقه‌مندی من برای ادامه تحصیل در رشته الکترونیک هواپیمایی افزایش یافت به‌طوری‌که مدرک کارشناسی‌ارشد آن را هم اخذ کردم. در این مدت در شرکت فرودگاه‌ها به‌عنوان کارشناس نصب سیستم‌های ناوبری مشغول بودم که در همان زمان ایکائو می‌خواست بازرسی انجام دهد، بنابراین مامور شدم تا در سازمان حاضر شوم و کمک کنم که در این مدت به حوزه کاری سازمان هواپیمایی کشوری علاقه‌مند شدم به این ترتیب راز ماندگاری من در این سازمان شد. به تدریج هم مشغول به تحصیل در رشته مهندسی مخابرات در مقطع دکترا شدم البته هنوز پروپوزال ارایه نکردم. همچنین حدود ۱۲ سال پیش ازدواج کردم و دارای سه فرزند هستم که اکنون یکی از آن در کلاس پنجم و دیگر در کلاس اول تحصیل می‌کنند. همچنین یکی از فرزندانم نیز به تازگی متولد شده است.

گفته می‌شود شما در برهه‌ای مدیرکل آموزش سازمان هواپیمایی کشوری بودید، انقلابی ایجاد کردید. آیا این گونه بوده است؟

این‌گونه نبود. در واقع، خدمات هواپیمایی اجزایی دارد که یکی از آن اجزا آموزش است. در سازمان هم دفتری به نام آموزش و پژوهش داشتیم. از من خواستند تا این دفتر را برای انجام مطالعات اثربخش توسعه دهم. بنابراین، طی اقداماتی این دفتر به «مطالعات و تضمین کیفیت» تبدیل شد. خوشبختانه ما چهار پنج نفر در شرکت فرودگاه‌ها و سازمان بودیم که از ما برای انجام پروژه‌های مختلف حمایت می‌کردند تا توانستیم اقداماتی را انجام دهیم، از جمله این اقدامات می‌توان به ارتباط من با ایکائو اشاره کرد. این ارتباط برای شناخت بیشتر خودمان و این صنعت است. در حقیقت، ایکائو سازمان متشکل از اعضایی است. همین مجموع اعضا، ایکائو نام دارد و محل خوبی برای ارتباطات، راهکارهای جهانی، یادگیری راه‌های آزموده شده توسط دیگران و در لایه‌هایی٬ سنگ محک است. در دنیا عرصه‌های ایمنی، عرصه همکاری است و عرصه توسعه اقتصادی، عرصه رقابت است. این به معنای شناخت خودمان و این صنعت است و این رفت و آمدها(تعامل با ایکائو) در این زمینه کمک بسزایی می‌کند.

اکنون جایگاه ایران به‌عنوان یکی از کشورهای مهم منطقه در ایکائو چگونه است؟

به افتخار مردم و کشورمان جایگاه بسیار آبرومندانه‌ای داریم و از نظر حرفه‌ای هم دست‌کم در منطقه خاورمیانه مورد شناخت و احترام هستیم. همواره در جلسات همه ایرانی‌ها مورد توجه قرار می‌گیرند. ایکائو دارای شاخص‌های FIR، ایمنی و مساحت است که در هر یک از آن‌ها موقعیت خوبی داریم. همکارانی که طرح ملی ناوبری هوایی را اجرا می‌کنند در روش‌شناسی روش حرفه‌ای دارند که از ایران دعوت شد تا آن را به سایر شرکت‌ها ارایه دهد. انشاا... با همکاری وزارت خارجه اقداماتی را شروع کردیم که در جلسه مجمع عمومی، عضو شورای عالی ایکائو شویم تا اثربخشی بیشتری داشته باشیم. این مجمع هر سه سال یکبار برگزار می‌شود و جلسه بعدی آن در سال ۲۰۱۹ برگزار خواهد شد.

از نگاه شما، چه نوع تعاملی میان سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، منتج به بهترین نوع تعامل و پیشبرد اهداف صنعت می‌شود؟

سازمان هواپيمايي كشوري با همه شرکت‌ها تعامل دارد. در واقع، سازمان هواپیمایی کشوری عضو کنوانسیون شیکاگو است و متعهد به تامین ایمنی نسبت به جامعه بین‌المللی است و نسبت به ایجاد فرودگاه و ایرلاین تعهدی ندارد. البته بر اساس این کنوانسیون، کشورهای عضو متعهد به ارایه خدمات ناوبری هستند. در واقع، شرکت فرودگاه‌ها یکی از تعهدات را برآورده می‌کند تا جریان منظم ترافیک هوایی برقرار باشد. به نظرم در این زمینه تصمیمات خوبی مانند جدایی تصدی‌گری و حاکمیتی در صنعت گرفته شده است و اکنون میان سازمان و شرکت فرودگاه‌ها تعامل خوبی وجود دارد. همچنین یکی از تصمیمات گردش نیروهاست که حاکی از دید مناسب به مسائل کشور و سطوح ایمنی است. در تمامی حوزه‌ها وظایفی داریم که هیچ بخش آن مربوط به ارایه خدمات نمی‌شود. بنابراین، از نظر سطح کیفیت سرویس، تامین ظرفیت‌ها، امنیت سرویس تعهداتی داریم که با تعامل شرکت و سازمان در حال اجراست.

وظیفه قائم مقامی در سازمان هواپیمایی کشوری دقیقا چیست و شما چه چشم‌اندازی براي اين سازمان در نظر داريد؟

از یک سو، سازمان هواپیمایی سازمانی حرفه‌ای است و افراد٬ هر یک مسئولیتی دارند که شاید یک کارشناس را نتوان به‌راحتی جابه‌جا کرد زیرا نقش شبه قضایی دارند و از سوی دیگر نیروهای انسانی محدود این سازمان از سطح تجربه و سواد بالایی برخوردارند. به نظرم نقش اول و دوم در این سازمان مهم نیست، من طی سال‌های خدمتم درگیر تامین بودجه و تخصیص مرخصی نبودم بلکه در این ایام مطالعه کردم. از لحاظ فانونی در سازمان جایگاه قائم مقامی نداریم اما رییس سازمان طی ابلاغی اختیاراتی را به من تفویض کردند. درباره بخش دوم سوال شما باید بگویم که اگر نگاه به مدیریت راهبردی سازمان‌ کنیم، باید سند چشم‌انداز داشته باشیم که آن را هم تهیه کردیم و رویکرد آن بیشتر توسعه‌ای است زیرا چالش آتی صنعت را توسعه می‌دانیم و اگر بخواهیم افزایش ظرفیت در صنعت داشته باشیم باید مدیریت دیگری اتخاذ کنیم. در واقع، یک قله را در نظر بگیرید که صنعت در آن باشد. سازمان می‌تواند پایین‌ قله بایستد و با داد و زور بگوید که برو بالا. همچنین سازمان می‌تواند بالای قله رفته و دست پایینی‌ها را بگیرد. قطعا نگاه دوم موثرتر است. در حوزه‌های ایمنی هوانوردی نیز راهکارهایی وجود دارد که در حال اجراست.

شما مدتي نيز در شرکت فرودگاه‌ها و سازمان هواپیمایی حضور داشتید. درد اصلی صنعت هوانوردی را چه می‌دانید؟

صنعت هوانوردی تابعی از شرایط اقتصادی کشور است. گمان می‌کنم محدودیت دسترسی ما به بازار برای تهیه محصولات، اطلاعات و ارایه خدمات؛ ما را با کاستی‌هایی روبرو کرده که به سرعت قابل جبران است زیرا شک ندارم این آزمون در هر جای دنیا کشورها را به‌زمین می‌زد. در این شرایط ما نه تنها حداقل‌ها بلکه میانگین‌ها را حفظ کردیم و شاهد آن درصد رشد مسافر و نشست و برخاست در فرودگاه‌هاست. بر اساس تاریخ مستنداتی وجود دارد که نادرشاه افشار، نخستین تحریم‌ها را برای خرید کشتی‌های جنگی در تاریخ ایران تجربه کرد. بنابراین، ملتی که سال‌ها تحت آزار و طمع بیگانگان بوده است؛ همواره با تلاش بر این مسائل چیره شده است. اکنون منتی بر جامعه نداریم بلکه جامعه بر سر ما منت دارد.

و اما برجام، آیا فکر میکنید برجام راه را براي نوسازي ناوگان هوايي كشورمان هموار كرده و در اين باره موفق عمل كرده است؟

من در مقالهای که نوشته‌ام، عنوان کرده‌ام که ممکن است خودم به دلیل مسائل اقتصادی و کاهش هزینهها از حمل‌ونقل جادهای و ریلی استفاده کنم و همیشه از هواپیما استفاده نمیکنم اما از صنعت هواپیمایی و توجه به آن حمایت میکنم زیرا هواپیما سنگ محک مشخصی برای تحریمها است و به نظر من توجه به آن ضرورت دارد. مثل اینکه هر روز قیمت طلا را در اخبار میشنویم زیرا سنگ محکی برای فهمیدن اوضاع کلی است. به همین شکل صنعت هواپیمایی نیز به عنوان شاخص و سنگ محک تحریمها است. ورود دولت به مقوله هواپیماها که از سختگیرانهترین سازوکارها در دنیا محسوب میشود باعث ایجاد تبادلات وسیعی در حوزه صنعت و تبادلات مالی و سیاسی میشود و راه بقیه صنایع را هم هموار میکند. به نظر من اتفاقی که در این موافقتنامه افتاده است تنها یک گشایش اقتصادی نیست بلکه گشایشی برای دسترسی به بازار جهانی و توانایی خرید تجهیزات ضروری است.

روند فعالیت و پیشرفت شرکت فرودگاهها را در یک و نیم سال گذشته چطور ارزیابی میکنید؟

اول اینکه الان اطلاعات دقیقی ندارم و دوم اینکه میدانید من به شدت ارادتمند و علاقهمند به این شرکت هستم و از بدنه کارشناسی تا مدیرانشان را دوست دارم و خودم را کوچک آنها میدانم. ولی از بیرون که نگاه میکنیم به نظرم اقدامات کلیدیای در کل صنعت انجام شده است و شرکت فرودگاهها هم به صورت خاص چنین روندی را پیش رفته است. در جهت همین اقدامات کلیدی موضوعی که من آن را با ارائه شواهد به ایکائو و یاتا به رخ آنها می‌کشم و همیشه هم کمک کرده است٬ این است که ما داریم به سویی میرویم که هم دارای منابع پایدار شویم و هم اختیار مدیران این صنعت را افزایش دهیم که راز پیشرفت تضمین شده صنعت همین است.

فکر می‌کنید در حال حاضر مجموعه صنعت هوانوردی چند آرش خدایی دارد که با این سن و تجربه بتواند از چنین جایگاهی برخوردار باشد؟

اگر شاخصتان آن نکات مثبتی است که لطف کردید و به بنده نسبت دادهاید است، با شناختی که از شرکت فرودگاهها دارم، به نظرم منبع سرشاری از افراد مستعد است.

نظرتان درباره برنامه "مهمان هفته" چیست؟

مهمان هفته یک جای خالی را در موضوعات روابطعمومی و اطلاعرسانی در صنعت حمل و نقل هوایی پرکرده است. من مباحث قبلی آن را خواندهام و به نظرم قابل توجه است و خدا را شکر که دارد خیلی منظم، با برنامه و به‌طور حرفهای و بدون جار و جنجال و هزینه برگزار میشود.

چه آرزویی برای صنعت هوانوردی دارید؟

امیدوارم که صنعت هوانوردی بتواند آن چیزی شود که مردم ما لایق آن هستند و ما بتوانیم پاسخگوی این ظرفیت عظیمی باشیم که مردم و جمهوری اسلامی در اختیارمان گذاشته است.

امسال ما به عضویت IFATSEA در آمدهایم و اگر بخواهیم یکی از اجلاسهای منطقه‌یی آن را در ایران برگزار کنیم سازمان هواپیمایی کشوری چه کمکی میتواند به ما بکند؟

عضویت در IFATSEA مبارک است و اقدام خیلی خوبی است اما بستگی به این دارد که شما چقدر هنر داشته باشید که بتوانید از آن برای خدمت بیشتر به صنعت و کشور بهره بگیرید. گمان میکنم که حمایتهایی که به صورت متعارف شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران انجام میدهد کفاف کند اما ما هم در خدمت هستیم و مایه افتخار است که از این رویداد حمایت کنیم.

سازمان سیاستهای کلی صنعت هوانوردی را ترسیم میکند و سپس بر آن نظارت میکند. سال گذشته شرکت شهر فرودگاهی امام(ره) شکل گرفت اما بخش عملیات هوانوردی آن واقعاً مشکلات زیادی دارد. متاسفانه در طول یکسال گذشته هیچ اعتباری به آن تخصیص داده نشده است و خیلی از سیستمها نیاز به بررسی دارند. حتی در تأمین قطعات ویژه در بحث الکترونیک هواپیمای هم مشکل داریم میخواستم بدانم این مشکلات چه زمانی حل خواهدشد و سازمان چطور میتواند به آن کمک کند؟

اگر بخواهیم از دید مردم نگاه کنیم آنها ما را یک کل میبینند و این جزئیات و تفاوتها را نمیبینند، بنابراین باید همه با هم کار کنیم. ما در سازمان در سیاستهایمان دو موضع قطعی داریم یکی اینکه یکپارچگی ناوبری هوایی در کشور یک ضرورت غیرقابل خدشه است و دوم اینکه تحلیل ما این است که این خدمات باید یکپارچه ارائه شود. درباره موضوعات فرودگاه امام(ره) اطلاعات ریز آن را ندارم ولی اگر تجهیزاتی در آنجا ناقص و کم است این سستی ما بوده است. در هر صورت این یک نوع بازسازی ساختاری بوده است که نیازمند است بیشتر روی آن کار شود. می دانم که اقداماتی جدی هم توسط آقای وزیر و مجموعه در حال انجام است تا این نقاط ابهام مشخص و روشن شود.

رحمتاله مه‌آبادی هم که در این نشست حضور داشت، در پاسخ به این پرسش گفت: فرودگاه امام(ره) از شرکت فرودگاهها جدا شده است و چون برنامه درستی برای آن نداشتیم یکسری عوارض به وجود آمده است مانند عوارض جدا شدن شرکت فرودگاهها از سازمان هولپیمایی کشوری که هنوز هم عوارض آن را داریم. در این مورد مشخص که مربوط به بحث مالی و انتقال داراییها میشد یک نظر وجود داشت که تجهیزات هوانوردی این فرودگاه زیر نظر شرکت فرودگاهها باشد که این خدمات را به صورت انحصاری ارائه میدهد و یا اینکه زیر نظر خود فرودگاه باشد. نظر شخصی من این بود که زیر نظر شرکت باشد با این فرض که اگر زمانی به این نتیجه برسیم که فرودگاهها خودشان میتوانند خود را اداره کنند آن وقت ناوبری هم تبدیل به یک شرکت شود به این ترتیب داراییهای آن تجهیزاتش خواهد بود و الان نباید آن را جدا کنیم. ولی وزارتخانه تصمیم گرفت که تجهیزات را به فرودگاه بدهد. شما میدانید که برد ILS حدود چهارهزار دلار قیمت دارد و وقتی در آنجا اشکال به وجود آمدد ما کوتاهی نکردیم و بلافاصله آن را تهیه کردیم یا وقتی نیاز به تانکر آتشنشانی پیدا کردند به سرعت برایشان فرستادیم. البته اینها خلاف قانون و نظام شرکت‌داری است ولی چون پیشبینی نکردند ما کمک کردیم. باید ببینیم برای این موضوع چه تصمیمی گرفته میشود ما اعتقاد داریم باید بازنگری شود و شاید سازمان هم باید ورود پیدا کند ولی در این فاصله کمکهای خود را انجام خواهیم داد. البته سپردهشدن تجهیزات به ما یکسری معایب هم دارد مثل اینکه به‌دلیل وجود این تجهیزات در محیط فرودگاهی، حفاظت از آنها کار دشواری خواهدبود و ممکن است در آنجا توجه زیادی به آن نشود. آنچه که الان میتوان گفت این است که تجهیزات برای ما نیست و تنها نگهداری آن با ما است و باید قطعات را خودشان تهیه کنند. به امیدخدا با خویشتن‌داری و کمک بخشهای مختلف این اوضاع درست خواهد شد.

دغدغهای که دوستان در شرکت فرودگاهها و جاهای دیگر دارند این است که شرکتهایی که وارد ساخت و طراحی میشوند آیا باید برای ساخت محصولاتشان به دنبال دریافت گواهینامههای ایکائو و سازمان هواپیمایی کشوری و رعایت قواعد بینالمللی باشند. آیا در جهت اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید محصولات داخلی سازمان هواپیمایی کشوری برنامهای دارد؟

برای ساخت عموم تجهیزاتی که مورد نظر شما است، نیازی به کسب گواهینامه از سازمان ندارد. سازمان برای وسایل پرنده و برخی از ملحقاتش گواهینامه صادر میکند و شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران به‌عنوان ارائه دهنده خدمات ناوبری هوایی خودش دارای این اختیار است که طی مکانیزمهایی که اتفاقاً قالب نظامنامهای هم به توافق رسیده است ارزیابی کند که این محصولات استاندارد باشد و سپس از آنها بهرهبرداری کند.

شما گفتید که سازمان هواپیمایی کشوری، سازماني حاکمیتی است. حال چه چیزی این سازمان را از بده- بستانهای شرکتی حفظ خواهدکرد و آیا ناظری وجود دارد که در این قضیه آلوده نشود؟

بدون تعارف اينكه حاکمیت، گران‎‎ترین چیزی است که وجود دارد و بزرگترین منفعت هم در حاکمیت نهفته است چون اختیار وجود دارد. دستگاههای نظارتی کشور بر ما نظارت دارند اما قبل از اینکه دستگاهها نظارتی به سراغ ما بیایند باید خودمان برای جلوگیری از چنین مشکلاتی برنامه داشته باشیم. ایکائو اعتقاد دارد که حرفهایگری به معنی داشتن منافع است و با منافع درآمیخته است؛ یعنی منِ خدایی یا باید غیرحرفهای باشم و یا اگر میخواهم حرفهای باشم باید در آن سازمان علاقهمندیهایی داشته باشم. بنابراین ما را ملزم میکند که برای تداخل منافع احتمالی برنامه داشته باشیم. برای همین در داخل سازمان یک برنامه جامع "مدیریت تداخل منافع مطابق با الزام ایکائو نوشتهایم و در حال اجرایی کردن آن هستیم. بر مبنای بیانیه عمومی منافع هر کسی که مسئولیتی را برعهده میگیرد باید سوابق کاری و زندگی خود را بگوید و براساس آن یک مکانیزمی کنترل خواهد کرد تا منافع احتمالیاش در کار مداخله نکند. ما حتی گفتیم اگر قرار است منافع کارکنان در خدمت منافع سازمان باشد پس منافع خود سازمان هم باید مشروع باشد. بنابراین برای مشروع کردن منافع سازمان هم برنامهریزی کردهایم و یکسری کارها را با جدیت انجام دادهایم. با این ترتیب الگوی جدید تعرفههایی که سازمان هواپیمایی کشوری ارائه خواهد داد الگویی است که آینده سازمان را به آینده صنعت گره میزند؛ یعنی اگر صنعت ضرر کند سازمان هم ضرر خواهد کرد. دیگر قرار نیست ما از فعالیت بهرهبرداران خارجی سود ببریم و به جای آن از فعالیت بهرهبرداران ایرانی سود خواهیم برد. برنامه جدیای گذاشته ایم که دیگر از آموزش و پرورش و صنعت مبل و پزشکی و اینها پولی به سازمان هواپیمایی کشوری نیاید. ما همه منافع سازمان را به محقق شدن فعالیت مفید در صنعت هواپیمایی و حمل و نقل مسافر گره زدهایم به طوری که اگر مسافر جابجا شود سازمان هم چیزی به دست خواهد آورد.

بهترين خاطره شما از حضورتان در صنعت هوانوردی چه بوده است؟

کار من نصب و راهانداری تجهیزات الکترونیک بود و همیشه وقتی برای نصب به جایی میرفتیم پس از انجام کار دریافت یک سیگنال و یک تأییدیه اولیه برایم خیلی خوشایند بود. یک بار در ماه رمضان قرار بود کار نصب را در 15 روز انجام دهیم که کار هفت روزه به اتمام رسید و وقتی مسئول آنجا این خبر را شنید، ذوق کرد و به ما گفت بروید کمد من را با پیچ گوشتی باز کنید و بیسکویتی که آنجا هست را بخورید و مزه آن‌طور چیزها هنوز هم در ذهنم مانده است.

اما از همه مهمتر موضوع فلایت چک بود. در این مورد به مسئولیت من کاری نداشته باشید بلکه به دغدغه حرفهای من کار داشته باشید. فلایت چک واقعاً یک بحران بود و ممکن بود به خاطر آن آبروی کشور و صنعت برود. با اینکه من خودم خیلی پافشاری و تلاش میکردم که بتوانیم اجازه بگیریم که خارجیها بیایند و یک سرویس دقیق به ما بدهند. ولی زمانی که هواپیمای فلایت چک خودمان پرواز کرد و اولین چک را انجام داد از شدت خوشحالی بدنم مورمور شد. میدانم این وسط خیلیها برای یک هدف ملی مسئولیتهای بزرگی را به عهده گرفتند که بعد از این همه سال صاحب این هواپیما و این خدمات شویم.

گفته مي‌شود كه شما در عین حال که خوشرو هستید، در زمان کار جدیت زیادی دارید؟

این را نمیتوان جدیت دانست. من یک زمانی به شدت موجود غیرقابل تحملی بودم و بلد نبودم اخلاقم را کنترل کنم. الان که به آن نگاه میکنم می‌بینم که میتوان هم جدی بود و هم خوشرو. اینکه خودم سعی کردهام کارم را با جدیت انجام دهم درست اما آنکه در مورد من به شما گفتهاند بیشتر بداخلاقی بوده تا جدیت.

راضی میشوید فرزندتان وارد حرفهای بشوند که شما هستید؟

بله.

اگر از صنعت هوانوردي كسي به خواستگاري دختر شما بيايد، قبول مي‌كنيد؟

با نگاهی که الان دارم، فکر نمیکنم به شغلش توجه زیادی کنم. اگر فردی باشد که توانایی داشته باشد و زحمت خود را بکشد کفایت میکند به اضافه اینکه شغل ما شغل پسندیده و آبرومندی است. مدیران و کارکنان این مجموعه نزد آقای وزیر اعتبار زیادی دارند و ایشان کار در سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی را یک برند معتبر میدانند.

 

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

درج نظر درج نظر

تازه‌ترین اخبار تازه‌ترین اخبار

اطلاعیه ها اطلاعیه ها

گزارش تصویری گزارش تصویری