خبر خبر

مصاحبه‌هاي نوروزي با مديران فرودگاهي/ آبادان
توسعه؛ مهمترین نیاز فرودگاه آبادان
مدیر فرودگاه آبادان ضمن اعلام آمادگی برای استقبال از مسافران نوروزی، توسعه فرودگاه آبادان را مهمترین نیاز این مجموعه عنوان کرد.

غلامرضا دهقانیزاده در گفتگو با روابطعمومی شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران؛ در مورد آمادگی فرودگاه آبادان برای نوروز و خدمترسانی به مسافران گفت: به دنبال افزایش پروازها و آمادگی برای برقراری پروازهای فوقالعاده هستیم و همه مواردی را که شرکت ابلاغ کرده است و همچنین مواردی که در کمیته تسهیلات نوروزی در شهرستان به ما تکلیف شده است از جمله نظافت و حفظ نظم و انضباط در داخل ترمینال، اطلاعرسانی به مسافران طبق دستورالعمل ابلاغی و زیباسازی مسیرهای دسترسی به ترمینال و داخل ترمینال که چیدن یک سفره هفت سین زیبا در ترمینال از جمله این موارد است.

دهقانیزاده در مورد برنامههای فرودگاه آبادان در سال 96 گفت: این فرودگاه 65 سال قدمت دارد و ساختمانهای آن قدیمی است و نیاز به بهسازی و توسعه دارد برای همین هم تفاهمنامهای به منظور بهسازی و توسعه فرودگاه میان مدیرعامل شرکت فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی ایران و مدیرعامل منطقه آزاد الوند به امضا رسیده و براساس آن بحث تدوین طرح جامع مطرح شده است که در مرحله کارشناسی برای انتخاب مشاور آن است. همچنین پروژه ساخت ترمینال جدید با وسعت 7300 مترمربع است، با مشارکت شرکت فرودگاه‎ها و منطقه آزاد الوند از سال 94 آغاز شده است و اکنون فاز یک آن که مربوط به فندانسیون و اسکلت و سفتکاری تقریبا به پایان رسیده است و فاز دوم آن که مربوط به نازک کازی و تجهیزات و تاسیسات است با اعتبار 20 میلیارد تومان در سال 96 آغاز خواهد شد و در صورت تخصیص به موقع منابع تا پایان سال 96 به اتمام خواهد رسید.

وی در مورد دو پروژه در حال انجام در این فرودگاه گفت: یکی از موارد توسعه فرودگاه به مساحت 1700 مترمربع است که 75 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و اعتبار 2 میلیارد تومانی آن از سوی منطقه آزاد الوند تامین شده است و امیدواریم تا پایان سال به اتمام برسد و دومین پروژه ساخت ساختمان CIP است که حدوداًً 65 درصد پیشرفته داشته است و امیدواریم تا بهار 96 با اتمام برسد. این پروژه نیز هزینهای دو میلیارد و 100 میلیون تومانی داشته است که توسط منطقه آزاد الوند تامین شده است.

دهقانی‌زاده در مورد مهمترین اقدامات انجام شده در فرودگاه آبادان در سال 95 گفت: تعویض کابل روشنایی باند به طول 27 کیلومتر و ساخت مسیرهای دسترسی به پست روشنایی باند با اعتبار دو میلیارد و 200 میلیون تومان از سوی شرکت فرودگاهها، نوسازی لولههای آب گرم سیستم هواساز و نوسازی تأسیسات گرمایش تعویض مشعل‎ها و دیگها و همچنین نوسازی لولههای آب شرب با تأمین اعتبار شرکت فرودگاهها، توسعه ترمینال با وسعتی حدود 600 مترمربع با احداث سرویسهای بهداشتی و دفاتر شرکتهای هواپیمایی، انجام امور فلایت چک و بهرهبرداری از سیستم ILS/DME، نوسازی سیستم برقی فرودگاه با تعویض ترانسها و تابلوهای برق ضعیف با قوی، راهاندازی سیستم اتوماسیون و سیستم ارتباطیVOIP  از جمله اقدامات این فرودگاه بوده است.

وی در مورد نیازهای اساسی این فرودگاه گفت: فرودگاه آبادان به دلیل موقعیت مرزی آن با عراق ظرفیت بالایی برای جذب مسافر از این کشور را دارد به طوری که تنها در فاصله ماه اردیبهشت تا شهریور امسال به دلیل آمدن مسافران عراقی به صورت زمینی و پرواز به مقاصد مشهد، شیراز، اصفهان و تهران به طور متوسط 30 پرواز روزانه داشتیم و این نشان میدهد که ما میتوانیم از این ظرفیت استفاده زیادی کنیم و برای این کار مهمترین نیاز توسعه فرودگاه است.

دهقانی‌زاده اظهار امیدواری کرد؛ طبق تفاهم شرکت فرودگاهها و منطقه آزاد الوند، در یک برنامه زمانی پنج ساله بتوانیم فرودگاه را به حد قابل قبولی برای خدمترسانی به مردم منطقه و عراق برسانیم.

گفتنی است؛ فرودگاه آبادان جزء اولین فرودگاه‌های کشور است که در سال 1320 توسط شرکت ملی نفت ایران و به‌دلیل وجود پالایشگاه احداث شد و با رونق گرفتن آبادان و خرمشهر فرودگاه نیز توسعه یافت تا جایی‌که نخستین پروازهای خارجی از مهرآباد و سپس آبادان در نیمه دوم سال 1328 آغاز شد. در سال 1346 فرودگاه اصلی و فعلی آبادان در مساحتی حدود 372/66 ساخته و سه سال بعد از سوی شرکت ملی نفت به سازمان هواپیمایی واگذار شد. کویت ایرویز، کی ال ام هلند، بریتیش ایرویزانگلیس، لوفت هانزای آلمان، مالتای مالت، سوئیس ایرویز سوئیس ، اسکاندیناوی ایراسکاندیناوی و آلیتالیای ایتالیا و غیره شرکت های هواپیمائی فعالی بودند که پروازهایشان تا قبل از جنگ تحمیلی در فرودگاه آبادان نشست و برخاست داشت. فرودگاه آبادان زمانی به دلیل قرار گرفتن در دالان هوایی بین‌المللی تنها فرودگاه ترانزیتی، کترینگ و سوختگیری مسیر خاورمیانه و اروپا بود.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

درج نظر درج نظر

تازه‌ترین اخبار تازه‌ترین اخبار

اطلاعیه ها اطلاعیه ها

گزارش تصویری گزارش تصویری