خبر خبر

فرودگاه‌های ایران به پیشواز نوروز می‌روند
دستورالعمل ايجاد هماهنگي و انسجام در ارائه خدمت بهينه و تكريم و رفاه حال مسافران با هدف برنامه‌ريزي، سازماندهي و نظارت بر انجام فعاليت‌هاي نوروزي به فرودگاه‌های سراسر کشور ابلاغ شد.

به گزارش روابطعمومی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، با توجه به در پیش بودن تعطيلات نوروزي، حسین اسفندیاری، قائم‌مقام مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها در امور اجرایی، دستورالعمل ايجاد هماهنگي و انسجام فرودگاه‌ها را در ایام نوروز ابلاغ کرد.

براساس این دستورالعمل ستاد خدمت‌رساني ويژه نوروز ۹۶ در فرودگاه با مسئوليت مديركل یا مدير فرودگاه و با حضور همه واحدهاي ذيربط تشکیل شود.

برنامه‌ريزي و تلاش موثر به منظور ارائه خدمات شايسته به مسافران و استفاده بهينه از فرصت مناسب سفرهاي نوروزي برای افزايش پروازها٬ تكميل و به‌روزرساني پرتال نوروزي فرودگاه٬ استخراج، پردازش و اعلام آمار و اطلاعات روزانه نشست و برخاست٬ انجام هماهنگي لازم براي تهيه ليست كشيك نوروزي٬ معرفي مسئولان FIDS، ثبت آمار و نظارت بر قيمت‌ها٬ حضور جانشين مديريت فرودگاه(كشيك) در ترمينال٬ ايجاد نظام پاسخگویي مناسب ۲۴ ساعته براي مسافران و راه‌اندازي سيستم «ازمن بپرس»٬ نظارت و كنترل ويژه بر نرخ فروش غرف، رستوران‌ها، تاكسيراني مطابق قرارداد و دستورالعمل دفتر بررسي‌هاي اقتصادي و بازرگاني شركت٬ راه‌اندازي سيستم پيامكي (سامانه 10007069) به منظور نظرخواهي و اخذ پيشنهادهای مسافران، مستقبلین و مشايعين٬ اجراي طرح نظرخواهي از مسافرين بر اساس دستورالعمل مديريت ارتقاء سطح كيفيت خدمات فرودگاهي( ASQ) از جمله مفاد این دستورالعمل است.

دیگر موارد این دستورالعمل به شرح ذیل است:

 • زيباسازي و آراستگي ترمينال‌ها، نمازخانه‌ها، سرويس‌هاي بهداشتي و اماكن و محل‌هاي تردد مسافران
 • انجام اقدامات مناسب براي پاكسازي و زيباسازي محاوط فرودگاهي و بررسي و ساماندهي مسيرهاي دسترسي به فرودگاه و رسيدگي به وضعيت روشنايي، جداول، رنگ‌آميزي، تابلوهاي راهنماي مسافران و فضاي سبز و گل‌كاري‌ها.
 • بررسي، سرويس و نظارت بر سيستم‌هاي تاسيسات، گرمايش و سرمايش، صوت و تصوير، روشنايي، تابلوهاي راهنماي مسافران، صندلي‌ها، تسمه نقاله، چرخ‌هاي دستي حمل بار، آسانسورها، پله برقي، ايربريج، كانترها، ايكس‌ري، گيت‌وي، درهاي اتوماتيك، خودپردازها، تلفن‌هاي عمومي، آب‌سردکن‌ها، غرف بسته‌بندي و....
 • بررسي و كنترل وضعيت پاركينگ‌هاي روباز و مسقف و بررسي سيستم‌هاي ايمني و آتش‌نشاني و علايم هشدار‌دهنده.
 • آماده‌سازي مهمانسراهاي فرودگاه برای پذيرایي مناسب از مهمان‌ها.
 • هماهنگي لازم با مسئولان شركت‌هاي هواپيمایي و هندلينگ‌كننده‌ها به منظور برنامه‌ريزي برای برقراری پروازهاي فوق العاده، جلوگيري از تاخير پروازها و همچنين تاكيد بر حضور نماينده شركت‌هاي هواپيمایي در ترمينال‌ها برای پاسخگویي لازم و به موقع در موارد تاخير و مشكلات احتمالي، ارائه خدمات مناسب به مسافران نوروزي و رعايت دستورالعمل‌هاي سازمان هواپيمایي كشوري در ايام ويژه نوروز.
 • انجام هماهنگي لازم با پليس فرودگاه، سپاه حفاظت هواپيمایي ،گمرگ، گذرنامه به منظور تامين نيروي انساني لازم و بررسي و بازبيني تجهيزات بازرسي نظير ايكس‌ري، گيت‌وي و دوربين‌هاي مدار بسته و برقراري نظم و امنيت و تسهيل امور مسافران.
 • انجام هماهنگي‌هاي لازم با بانك‌هاي مستقر در فرودگاه، اورژانس، تاكسيراني براي آمادگي لازم به منظور پاسخگویي به تقاضاي مسافران، برقراري نظم و امنيت و روان‌سازي ترافيك داخل فرودگاه‌ها و ارائه خدمات هرچه بهتر به مسافران نوروزي.
 • انجام هماهنگي لازم با مسئولان پليس راهور به منظور پيش‌بيني و تمهيد موارد ترافيكي.
 • انجام هماهنگي لازم با اداره‌كل گردشگري و ميراث فرهنگي استان به منظور چگونگي اطلاع‌رساني مناسب در مورد اماكن تاريخي،گردشگري، هتل‌ها و ساير اطلاعات مورد نياز مسافران نوروزي.
 • انجام اقدامات لازم به منظور جلوگيري از هرگونه اختلال در ارائه سرويس‌هاي هوانوردي و فرودگاهي
 • گستراندن سفره هفت سين در ترمينال و اجراي مراسم آئيني در لحظه تحويل سال مطابق با آداب، رسوم و فرهنگ آن استان به همراه خوش‌آمدگویي و تبريك سال نو به مسافران از طريق سامانه پيامكي و اهدای گل و شيريني به مسافران.
 • تعيين مناسبت‌ها در ايام عيد و برنامه‌ريزي به تناسب آن روز.
 • ايجاد برنامه‌هاي شاد فرهنگي و ورزشي برای كودكان و نوجوانان
 • در ايام تعطيلات نوروز، حضور مدير يا معاون فرودگاه به عنوان جانشين در محل خدمت الزامي است
-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

درج نظر درج نظر

تازه‌ترین اخبار تازه‌ترین اخبار

اطلاعیه ها اطلاعیه ها

گزارش تصویری گزارش تصویری