خبر خبر

رادار اهواز تا پایان امروز وارد مدار می‌شود
معاون عملیات هوانوردي با بیان اینکه رادار اهواز تا پایان امروز(۲۷ بهمن‌ماه ۹۵) وارد مدار شده و خدمات ناوبری به پروازهای داخلی و عبوری ارایه می‌دهد، گفت: خوشبختانه در زمان پسابرجام توانستیم قطعه مورد نیاز این رادار را در کمترین زمان٬ سفارش داده و تحویل بگیریم تا هرچه زودتر تنها رادار جنوبغرب کشور وارد مدار شود.

سعید اکبری که به‌منظور بازدید از رادار فرودگاه اهواز و روند راه‌اندازی مجدد آن به این شهر سفر کرده بود٬ در گفت‌وگو با روابط عمومی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، عنوان کرد: رادار اهواز حدود ۱۷ سال پیش نصب و راه‌اندازی شده و در این مدت ۱۰۰ میلیون دور چرخیده است. بنابراین در این زمان قطعات رادار فرسوده شده است البته شرایط آب و هوایی و ریزگردهای این منطقه نیز مزید بر علت شد تا گیربکس این رادار از کار بیافتد.

وی ادامه داد: برای حل این مشکل سفارش گیربکس را به شرکت سازنده فرانسوی ارایه کردیم و شرایط پسابرجام فرآیند کار را به گونه‌ای پیش برد تا از زمان سفارش تا تحویل آن کمتر از یک هفته زمان صرف شود در حالی که اگر در زمان تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران قرار داشتیم، قطعا برای تهیه این قطعه یدکی با مشکل مواجه می‌شدیم.

معاون عملیات هوانوردي تصریح کرد: با اقدامات انجام شده توسط متخصصین اداره‌کل ارتباطات و ناوبری و اداره مهندسی الکترونیک فرودگاه اهواز، سعی می‌کنیم این رادار را تا پایان امروز(۲۷ بهمن‌ماه) وارد مدار کنیم.

به گفته وی در زمان خاموشی و تعمیر این رادار، بخش مراقبت پرواز نیز در کنار مهندسین الکترونیک با تمام تلاش بهترین خدمات را ارایه کردند تا در ایمنی پروازها خللی وارد نشود. در حقیقت با تلاش صورت گرفته طی این مدت با دستورالعمل‌های پروازی و حفظ ایمنی ۴۰۰ پرواز (روزانه) از فراز اهواز عبور کرد.

یادآور می‌شود؛ در این بازدید محمدرضا رضایی مدیرکل فرودگاه‌های استان خوزستان٬ معاون عملیات هوانوردی را همراهی می‌کرد.

گفتنی است؛ شرکت فرانسوی حداقل زمان تحویل قطعه یدکی گیربکس پدستال آنتن رادار اهواز را یک‌ماه اعلام کرده بود که با رایزنی انجام شده توسط مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها این قطعه کمتر از یک هفته تحویل گرفته و در مدت زمان ۲۴ ساعت نصب شد.

این رادار تنها رادار منطقه جنوب غرب کشور است و با برقراری پوشش راداری این منطقه ایمنی هواپیماها در مسیر اصلی پروازهای عبوری از کشور تضمین می‌شود.

شرکت فرانسوی عمر این نوع رادارها را ۱۰ سال اعلام کرده در حالی که ایران در شرایط تحریم از این رادارها بیش از این مدت استفاده کرده است. اکنون سن کمترین رادار ۱۵ سال و بیشترین سن آن‌ها ۲۲ سال است.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

درج نظر درج نظر

تازه‌ترین اخبار تازه‌ترین اخبار

اطلاعیه ها اطلاعیه ها

گزارش تصویری گزارش تصویری