خبر خبر

«شمالی» که در جنوب به قله‎ها رسید
روزهای پر نشاط بهاری فرا رسیده است و حس پیاده‎روی و تحرک بیشتر و حتی ورزش کردن! در درون بعضی‎هایمان جوش می‎زند. همه ما از خوبی‎ها و آثار مثبت ورزش زیاد شنیده‎ایم و یا زیاد گفته‎ایم و خیلی‎هایمان نیز حتی مدتی آن را تجربه کرده‎ایم ولی باز هم به راحتی کنار گذشته‎ایم. حالا که زیاد گفته و شنیده‎ایم پس بد نیست دوباره هم بگوییم که واقعاً ورزش انسان را سرزنده و سالم می‎کند. اصلاً وجود همکار ورزشکار نعمتي است که محیط کاری روزمره‎مان را پر نشاط و پر هیجان می‎کنند.

مهدي شمالي یکی از این همکاران است. آقای مهندسی که ورزش را با کشتی شروع کرده است و حالا بر کوهها و در غارها سیر میکند. خودش که اینطور میگوید: «کوهنوردی عشق به طبیعت است. کوهنوردی ورزش نیست! کوهنوردی یک روش زندگی است. کوهنوردان در فراز قلهها به خدا نزدیکترند. من همیشه بر فراز قلهها و در اعماق تاریک غارها، خداوند را شاکرم که این اجازه را به من داد تا قدم در چنین مکانی بگذارم و شاهد مناظری باشم که گاه به عنوان نخستین انسان و یا از معدود افرادی باشم که آن را تجربه كرده است و آفريدهها و عجايب خلقت را میبیند.»

او خود را چنین معرفی میکند: «مهندس الکترونیک هواپیمایی فرودگاه بوشهر که به ILS عشق میورزد و دوستدار طبیعت است. کوه‌ها، درهها، دیوارهها و غارها را به دنبال تجربیات جدید و کشف ناشناختهها مینوردد. پدر، همسر، کارمند، مربی و ورزشکاری که سعی میکند بین همه مسئولیتهای زندگی تعادل برقرار کند و البته همیشه هم موفق نیست و به یک طرف گرایش بیشتری پیدا میکند.»

میگوید: «از 13 سالگی ورزش کشتی را شروع کردم و تا 20 سالگی نیز ادامه دادم. در این مدت در ردههای مختلف سنی از نونهالان تا جوانان در سطح استان موفق به کسب قهرمانی شدم. یک بار نیز به عضویت تیم منتخب فرزندان شاهد کشور درآمدم و به‌عنوان تیم ملی ایران در مسابقات روز جهانی کودک شرکت کردم.»

در مورد علت گرایشش به کوهنوردی میگوید: «ابتدا کوهنوردی را به عنوان تمرین در کنار کشتی انجام میدادم که پس از مدتی جاذبههای آن مرا به خود جذب کرد و به ورزش اصلی من بدل شد.»

شمالی اعتقاد زیادی به تخصص و دانش در ورزش دارد برای همین دورههای تخصصی زیادی را در گرایشهای مختلف کوهنوردی گذرانده است. از کوهنوردی زمستانه در ارتفاعات بلند گرفته، تا سنگنوردی، دیوارهنوردی، یخنوردی، درای تولینگ، درهنوردی و غارنوردی در غارهای عمودی. او اکنون تنها مربی رسمی فدراسیون کوهنوردی در رشته یخ و برف در استان بوشهر و نخستین مربی غارنوردی رسمی فدراسیون کوهنوردی در این استان است.

او صعودهای شاخص خود را چنین بر میشمرد: «صعود زمستانی دماوند، پیمایش خط‎ الراس مرکزی و غربی دنا و صعود از 22 قله با ارتفاع بالای 4000 متر در یک برنامه، صعود به قله علم کوه از مسیر فنی گروه آلمان‌ها، صعود زمستانی قله فنی سه شاخ جوپار کرمان، صعود زمستانی هزار کرمان و چندین صعود زمستانی در منطقه دنا و قلل بالای 4000 متر قاش مستان، حوض دال، کل قدویس و دیگر قلل 42 گانه رشته کوه دنا و صعود زمستانی شیرکوه یزد.»

در حوزه غارنوردي نیز تاکنون غار سم استان گلستان به عمق 406 متر، غار قلایچی بوکان تا عمق 150 متر، غار دوکچی بوکان آذربایجان‎غربی، غار نزل یاسوج تا عمق 145 متر، غار انگره مینو استان فارس تا عمق  100 متر و غار ناخا برازجان را درنوردیده است.

اما واقعاً چه رابطهای بین کوهنوردی و غارنوردی و کار در الکترونیک هواپیمایی میتواند وجود داشته باشد؟ خودش این را بهتر توضیح میدهد: «به نظر من در هر دوي اینها داشتن دانش تخصصی و تجربه حرف اول را میزند. در هر دو مقوله، جایی برای اشتباه وجود ندارد! نه در مهندسی الکترونیک هواپیمایی و نه در ورزش کوهنوردی. اشتباه در زمينه شغليام ممکن است جان مسافران هواپیما را به خطر بيندازد و در ورزش كوهنوردي و غارنوردی نیز در نقش یک مربی و لیدر، ممکن است هر اشتباه به قيمت جان اعضای تیم تمام شود.»

در مورد اینکه کدام نخستين صعود و يا پیمایش غار برایش جذابتر بوده است، می‎گوید: سالهاست که ورزشهای پرهیجان انجام میدهم و بسیاری از برنامههای اجرا شده در نوع خودش اولین به حساب میآید. هر بار که از یک مسیر جدید از یک دیواره صعود میکنم، یا مسیری جدید را میگشایم و یا غاری را پیمایش یا اکتشاف میکنم تجربهای شگفتانگیز است. ولی کشف ناشناختههای زیرِ زمین تجربهای فوقالعاده است که همیشه تازگی دارد. تاریکی مطلق و وهمانگیز بودن فضای یک غار عمیق گرچه بارها برایم تکرار شده است، ولی زمانی که برای نخستين بار با چنین فضایی روبرو شدم را هرگز فراموش نمیکنم.

مهدی شمالی قدردان همسر و خانوادهاش است که او را در این مسیر یاری کردهاند و در مورد آن میگوید: ورزش و فعالیتی که من در پیش گرفتهام با سفرهای طولانی همراه است و به دلیل خطراتی که این ورزشها دارند، نیازمند آرامش و تمرکز زیادی است. من بر فراز کوه، در اعماق غار و روی دیوارهها نگرانی‎ای جز همان فعالیتی که انجام میدهم ندارم چون همسری فداکار و صبور دارم که چون کوه پشت سر من ایستاده و در همه شرایط حامی من بودهاست.

وی در مورد برنامهاش برای آینده ورزشی خود چنین چشماندازی را ترسیم میکند: میخواهم ادامه دهم و علاوه بر صعود به قلل مرتفع خارج از کشور و دیدار از رشته کوه هیمالیا، برنامههایی نیز جهت گذراندن یک دوره تخصصی کوهنوردی در مدرسه کوهنوردی فرانسه دارم. در غارنوردی نیز برنامههایی برای پيمايش چند غار داخلی و خارجی دارم از جمله پیمایش و اکتشاف عمیقترین غار ایران با عمق بیش از 1000 متر در تابستان سال 96 و پیمایش دومین تک چاه عمیق دنیا با عمق 562 متر که در ایران به تازگی اکتشاف شده است.

وی ادامه میدهد: در بخش آموزش نیز از اولویتهایم گذراندن مدارج عالیه مربیگری رشتههای دیگر کوهنوردی است تا بتوانم با هدف پیشگیری و کاهش مخاطرات کوهنوردی در سطح استان آموزشهای لازم را به ورزشکاران بدهم.

البته خودش اعتقاد دارد این بیشتر به یک رویا شبیه است؛ چون انجام این برنامههای پرهزینه و تهیه ابزار و لوازم گرانقیمت آن کار دشواری است، آن هم فقط با حقوق کارمندی و بدون حامی!

مهدی شمالی کارشناس الکترونیک هواپیمایی فرودگاه بوشهر در پایان برای افزایش سلامتی و همدلی کارکنان درخواستی را از مدیران شرکت مطرح میکند: خواهش میکنم به ورزش و فعالیتهای جسمانی كارمندان چه در بخش همگانی و چه در بخش قهرمانی توجه بیشتری داشته باشند. جای خالی یک جشنواره سالانه سراسری ورزشی در شرکت فرودگاهها احساس میشود. سه چهار سالی اقدامات خوبی چون برگزاری مسابقات فوتسال و والیبال فرودگاههای سراسر کشور و برگزاری صعود سراسری کوهنوردان فرودگاههای کشور به یکی از قلل مرتفع انجام شد ولی متاسفانه چند سالی است که از این برنامهها خبری نیست. مکانها و جو ورزشی یکی از معدود جاهایی است که کارکنان و مدیران فارغ از پست و مقام و جایگاه اداری و مشغله کاری خود، همدلانه در کنار هم تلاش میکنند تا به هدفی مشترک برسند.

-------------------------------------
نظرات
خليلي() :
درود قهرمان

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

درج نظر درج نظر

تازه‌ترین اخبار تازه‌ترین اخبار

اطلاعیه ها اطلاعیه ها

گزارش تصویری گزارش تصویری