خبر خبر

آنچه در نوزدهمین مهمان هفته گذشت
نوزدهمین مهمان هفته یا نخستین جلسه از سلسله نشست‌های تخصصی «مهمان هفته» در سال ۱۳۹۶ قدری متفاوت‌تر از ۱۸ نشست گذشته آن بود. در این جلسه روابط‎عمومی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران علاوه بر کارکنان، میزبان خانواده‌های عده‌اي از آنها بود. تفاوت دیگر این جلسه نیز در بررسی موضوع علمی و جذاب علم ستاره‌شناسي، دستيابي به اطلاعاتي مفيد درباره جهان هستي و كاربرد علم نجوم در صنعت هوانوردي بود.

به گزارش روابطعمومی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران،‌ مسعود عتیقی؛ مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران و کارشناس مسئول عملیاتی الکترونیک در برج و تقرب پرواز مهرآباد، مهمان نوزدهمین جلسه از سلسله جلسات «مهمان هفته» بود. وی در این جلسه در جمع کارکنان شرکت فرودگاه‌ها تلاش کرد تا سرّی از رازهای جهان هستی را برملا کند.

چکیده‌ای از مطالب این نشست را با هم می‌خوانیم:

- اخترشناسان نامدار هم به همراه تلسکوپ‌های بزرگشان نمیتوانند بگویند که در کجای جهان هستی ایستاده‌ایم اما ظاهرا در مرکز عالم جهان هستی قرار گرفته‌ایم.

- غربی‌ها هوشمندانه از دانش منجمان اسلامی و ایرانیان پیش از اسلام بهره بردند و همان مطالب را با رنگ و شمایلی خاص دوباره به ما ارایه کردند.

- ما منجمان از پشت تلسکوپ آیات عملی خداوند را تلاوت می‌کنیم.

- عالم بسیار بزرگ است و با عمر ما زمینی‌ها، تنها ۱۰۰ هزار سال نیاز است تا از این سو به آن سوی کهکشان راه شیری گذر کنیم.

- اگر خداوند فقط کهکشان راه شیری را خلق می‌کرد، همین کهکشان برای تحقیق و پژوهش ما کافی بود و نیازی به خلق سایر کهکشان‌ها نبود.

- در علم نجوم، قرآن را به عنوان مبنا بپذیریم، زیرا اعجازهای آن می‌تواند دستمایه توجه علمی افراد باشد.

- آدم فضایی بر اساس ریاضیات وجود دارد اما هنوز هیچ چیز در این زمینه اثبات نشده است.

- سیارات زیادی در عالم هستی وجود دارند که حرکات آن‌ها ایمنی زمین را به خطر نمی‌اندازد زیرا سیارات مشتری، کیهان، برجیس و زحل سپرهای زمین هستند.

- در عالم هیچ جرم ساکنی وجود ندارد. اجرام آسمانی با سرعت خاص که ناشی از انفجار اولیه در عالم است، همه در حال حرکت هستند.

- زمین۲۴ مدل حرکتی دارد. یکی از این حرکات چرخش زمین به همراه خورشید به دور کهکشان راه شیری است. این حرکت ۲۲۵ میلیون سال طول می‌کشد. 

- در صنعت هوانوردی خلبانان در صورت بروز مشکل در سیستم ناوبری و کمک ناوبری می توانند از طریق اجرام آسمانی جهتیابی کنند.

- خیلی خوب است که روابطعمومی و مدیران به مسائل تخصصی و علمی در زمینههای مختلف توجه دارند.

- آماده هستیم برای همکاران و خانوادههای آنها، برنامه رصد آسمان را برگزار کنیم.

- نجوم دانش گرانی نیست، برای ورود به این عرصه ابتدا باید دانش مقدماتی را از طریق جستجو در اینترنت و کتاب کسب کرد و سپس وارد دورههای آموزشی با هزینهای کم شد.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

درج نظر درج نظر

تازه‌ترین اخبار تازه‌ترین اخبار

اطلاعیه ها اطلاعیه ها

گزارش تصویری گزارش تصویری