خبر خبر

مصاحبه با رمضان پور؛ سومين دارنده انگشتر رومينا
خستگي شيرين، طعمی آشنا برای یک کنترلر
به عقیده كنترلر پرواز نمونه كشور، براي ارتقاي دانش و مهارت كنترلرهاي كشور بايد فرصتي فراهم شود تا آنها در دوره هاي پيشرفته آموزشي خارج از كشور شركت كنند.

به گزارش روابط عمومي شركت فرودگاه ها و ناوبري هوايي ايران، محمد مهدي رمضان پور سومين كنترلري است كه با كسب مقام برترين مراقب پرواز كشور برنده امسال انگشتر رومينا شناخته شد و به زودي درمراسمي اين انگشتر را از مديرعامل شركت فرودگاه ها و ناوبري هوايي ايران دريافت خواهد كرد.

از آنجا که مرحوم رومینا، الگویی مناسب و الهام بخش برای کنترلرهای ایران است، اداره کل کنترل ترافیک هوایی شركت فرودگاه‎ها و ناوبري هوايي ايران از سال 1394 تصمیم گرفت با هدف زنده نگه داشتن یاد و نام ایشان و ایجاد انگیزه برای همکاران، هر ساله در روز جهانی کنترلر ترافیک هوایی (20 اکتبر) انگشتری را که رومینا  نام گذاری شده است، به برترین کنترلر ایران تقدیم كند.

فرآیند انتخاب برترین با رویکرد کنترل کیفیت در شاخص‎های کاری و با مدل ارزیابی عملکرد 360 درجه و اخذ نظر از همکاران،  سوپروایزرها، مربیان آموزش و روسای واحدهای عملیاتی انجام می‎گیرد و در طراحی پرسشنامه‎های ارزیابی، یک تیم متخصص با صرف ساعت‎ها کار کارشناسی، مواردي مانند  تکنیک و مهارت، کارتیمی، نگرش به حرفه، خلاقیت، رفتار سازمانی و ارتباطات بین فردی را به عنوان شاخص‎های ارزیابی و شناسایی برترین کنترلر در نظر گرفته است.

در سه سال گذشته به ترتیب مجید رحیمی از مرکز کنترل فضای کشور، احسان ژاله از فرودگاه مشهد و محمد مهدی رمضان پور موفق به دریافت انگشتر رومینا شده‎اند.

رمضان پوركه 21 سال سابقه كار به عنوان كنترلر ترافيك هوايي دارد، کارشناس مسئول آموزش رادار فرودگاه مهرآباد است و 9 سال سرکشیک تیم های عملیاتی بوده و ١۴ سال است كه نيروهاي متخصص ATC را در دانشکده صنعت هوانوردی آموزش مي دهد.

رمضان پور در گفتگو با خبرنگار ما درباره شخصيت مرحوم رومينا عنوان مي كند: رومينا عاشق کارش و بسیار سخت کوش و دلسوز بود. سرعت عمل و دقت بالايي داشت و با صميميت و صفايي كه در ارتباط با خلبانان داشت، انرژي مثبت زيادي را در فضاي تحت كنترل خود پراكنده مي كرد. وي با اينكه از سطح علمي بالايي برخوردار بود، هيچگاه سمت مديريتي را قبول نكرد.

وي مي افزايد: حرفه مراقبت پرواز یکی از جذاب ترین، متنوع ترین و خاص ترین حرفه های شناخته شده در دنیاست كه به دليل تنوع كاري و عدم يكنواختي، كنترلرها استرس هاي اين شغل را به جان مي خرند و من به عنوان يك كنترلر بعد از هر شيفت سنگين كاري، خستگي شيريني را احساس مي كنم كه برايم لذت بخش و جذاب است.

رمضانپور تاكيد دارد كه در گزینش ابتدایی برای این حرفه عوامل مختلف ازجمله ویژگی های شخصیتی، علایق، مهارتها، ارزش ها و شرایط خانوادگی باید درنظر گرفته شود و تنها تيپ هاي شخصيتي خاصي مي توانند از اين شغل احساس رضايت كنند.

برنده جايزه رومينا در بيان مشكلات و چالش هاي اصلي كنترلرهاي كشورمان مي گويد: عدم دسترسي به تجهيزات ارتباطي و سيستم هاي نظارتي به روز و در برخي موارد نبود دستورالعمل هاي شفاف عملياتي از مشكلات اصلي ماست. ضمن اينكه حضور در دوره هاي پيشرفته آموزشي خارج از كشور از الزاماتي است كه بايد مورد توجه قرار گيرد.

-------------------------------------
نظرات
شهرام اسکندري() :
ضمن عرض سلام و خسته نباشيد خدمت تمامي دوستان و همکاران مراقبت پرواز.استاد رمضاني پور يکي از کنترلرهاي بنام و بسيار ماهر و مسلط به کارشان بوده لذا شايسته است ترتيبي اتخاذ گرددجهت ارتقا و اشنايي با علم روز دنيا ، اين عزيزان سخت کوش به صورت دوره اي در سمينارها و دوره هاي اموزشي خارج از کشور حضور يابند ٠
با تشکر

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

درج نظر درج نظر

تازه‌ترین اخبار تازه‌ترین اخبار

اطلاعیه ها اطلاعیه ها

گزارش تصویری گزارش تصویری