خبر خبر

مه آبادي در مراسم بزرگداشت روز معلم:
ما بيش از استاد به مرشد نياز داريم / تعالي سازماني بدون تربيت ميسر نيست
رئيس هيئت مديره و مديرعامل شرکت فرودگاه‎ها و ناوبري هوايي ايران در مراسم بزرگداشت روز معلم خطاب به استادان اين شرکت گفت: آنچه که امروز در شرکت بيش از هر چيز به آن نياز داريم اين است که از استادي پا را فراتر گذاشته و به مرشدي برسيد.

به گزارش روابط عمومی شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران، رحمت اله مه آبادی در مراسم بزرگداشت روز معلم که امروز، 15 اردیبهشت، با حضور استادان و مدیران و کارکنان این شرکت برگزار شد، گفت: انسان از نور خلق شده است و منشعی نورانی دارد و بازهم به سوی نور حرکت میکند. این حرکت از نور به نور در قالب مقاماتی اتفاق میافتد که انسان در آن قرار میگیرد و سیر تکاملی خود را میپیماید و در نهایت به مقصد خودش یعنی نور مطلق میرسد و به آن وصل میشود.

وی ادامه داد: در این مسیر اولین مقام، مقام حیوانی است یعنی وقتی انسان متولد میشود نیازهای فیزیکی آن در سطح حیوان است که به تعبیر امام راحل این حیوان از حیوانات دیگر بسیار خطرناکتر است و آن طوری که انسان در حق هم نوع خودش جنایت میکند هیچ حیوانی نمیتواند این کار را انجام دهد. حیوانی است که هیچ افساری ندارد و اگر رهایش کنید به یک خونخوار تبدیل میشود.

مه آبادی با اشاره به اینکه تربیت، عنصری است که نمیگذارد انسان در مقام حیوانی باقی بماند و او را از ظلمات به سمت نور حرکت میدهد، گفت:  در زمینه تربیت عوامل و افراد زیادی درگیر هستند اما واقعیت این است که معلم در تربیت نقش منحصر به فردی دارد.

رئیس هیئت مدیره شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران با بیان این موضوع که در قرآن کریم راه ربانی شدن معلمی عنوان شده است، افزود: در سلسله مراتب تربیت معلم اول خداوند و معلم ثانی پیامبران هستند که از طریق وحی و واسطه فیض الهی انسانها را تربیت میکنند. این که سلسله مراتب معلمی از خداوند آغاز میشود از یک وجه اهمیت معلمی را میرساند و از یک وجه دیگر ارزش و جایگاه آن را نشان میدهد برای همین این شغل مقدس شمرده شده است و در باب آن روایات و احادیث زیادی وجود دارد.

وی ادامه داد: اما جنبه دیگر معلمی، هدف غایی تعلیم و تربیت یعنی هدایت است و از همه معلمانی که در دورههای مختلف داشتیم گرفته تا پیامبران و خداوند متعال همگی در پی هدایت ما بوده و هستند. پیامبر اسلام و ائمه اطهار همواره ما را به خوبیها، عشق، جوانمردی، محبت، صمیمیت، حقطلبی، دفاع از مظلوم، ظلمستیزی و مکارم اخلاقی دعوت کردهاند و اینها همه محصول فرآیند تربیت است.

مه آبادی با تاکید براینکه در فرآیند تربیت مهمترین اتفاق، ارتباط متقابل و دوجانبهای است که میان استاد و شاگرد برقرار میشود، گفت: این رابطه خیلی مهم است و در آن تنها متاعی که داد و ستد میشود دانش و حرفه نیست بلکه حالات ظاهری و باطنی استاد نیز به شاگرد منتقل میشود و با توجه به اینکه میتوان معلم را پرنفوذترین افراد در نظر گرفت وی به الگویی اثرگذار برای شاگردان تبدیل میشوند و بر شخصیت، شیوه زندگی، کار و ظاهر و باطن آنها اثر میگذارند.

وی با اشاره با اینکه در حقیقت معلمی الگوسازی برای نسل آینده است و اثرات آن ادامه پیدا میکند، گفت: برای همین در محافل مختلف کشور بر توجه معلمان به مسائل اخلاقی تاکید میشود به طوری که معلم میتواند اخلاق و خلق و خوی خوب را منتقل کند و فلسفه بعثت پیامبران بویژه پیامبر اسلام نیز تکمیل همین مکارم اخلاقی است.

مدیرعامل شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران با بیان اینکه استادان در سازمانها باید نسبت به نقاط قوت و ضعف و فرصتها و تهدیدهای آن حساس باشند و در آموزشهای خود آنها را در نظر بگیرند، گفت: امروز ما به شما استادان گرامی برای تعالی شرکت نیازمند هستیم و بدون تلاش و همراهی شما نمیتوانیم شرکت را هدایت کنیم. تعالی سازمانی حاصل تحول در فرهنگ سازمانی است و این تحول تنها از راه تربیت میسر خواهد شد.

وی افزود: ما در شرکت به عنوان جامعهای عملیاتی  دور هم جمع شدهایم و شما نقشی اساسی در این زمینه دارید چراکه افراد عملیاتی و صف را تربیت میکنید و برای آنها الگو هستید.

مه آبادی با درخواست اینکه استادان شرکت چیزی فراتر از یک استاد یعنی یک مرشد باشند، گفت: آنچه که امروز در شرکت بیش از هر چیزی به آن نیاز داریم همین مرشدی است، مرشد کسی است که دانش و تخصص  خود را در اختیار افرادی میگذارد که به آن احتیاج دارند و به دنبال هدایت و راهنمایی آنها است. مرشد برای رسیدن افراد به هدف به آنها اعتماد به نفس میدهد و برای اینکه بتوانند از امکانات موجود و در دسترس، بهترین استفاده را کنند و بهرهوری بالایی داشته باشند آنها را راهنمایی میکند. او فردی است که با صداقت و درستی دیگران را هدایت و به خودشکوفایی آنها کمک میکند و به آنها انگیزه میدهد و کمک میکند که سازمان را بهتر درک کنند.

رئیس هیئت مدیره شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران در پایان گفت: شما باید در کنار معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی که متولی آموزش است وضعیت شرکت را به خوبی درک کنید و در جلسات همفکری مسائل آنها را مورد بررسی قرار دهید تا از طریق برنامههای آموزشی برای رفع آنها اقدام شود.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

درج نظر درج نظر

تازه‌ترین اخبار تازه‌ترین اخبار

اطلاعیه ها اطلاعیه ها

گزارش تصویری گزارش تصویری