خبر خبر

دلنوشته اي به بهانه انتشار گزارش ديده‌بان شفافيت و عدالت درباره اتهام گران خريدن هواپيماي فلايت چک
خورشيد پشت ابر، نرگسي هاي خيس و عاقبت نيکوکاران
سعيد سعيدي-سردبير: هواپيما در آشيانه آرام گرفته بود و انگار نه انگار که چه اضطراب ها و دلهره هايي تا زمان رسيدنش به مهرآباد طي نشده بودند، چه دستهاي دعايي که به سوي آسمان بلند نشده و چه خون دلهايي که براي داشتنش خورده نشده بودند. هرچه بود، KING AIR 350 I در آشيانه اش آرام گرفته بود، اما نمي دانست پس از اين آرامش چه طوفاني در انتظارش است!

یازدهم  خرداد سال 1395 روز بزرگی بود، بزرگ و فراموش نشدنی؛ دست کم برای اهالی و دوستداران صنعت هوانوردی که اینگونه بود. روزی که همه بزرگان از وزیر راه و شهرسازی، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، مدیران و مقامات ارشد شرکت فرودگاهها گرفته تا متخصصان صنعت هوانوردی و خلبانان باتجربه و عکاسان و گزارشگران و خبرنگاران؛ همه و همه آمده بودند تا رخ به رخ بشوند با هواپیمایی که خریدنش نتیجه جرات بود و جسارت؛ خون دل خوردن بود و هزار و یک خطر را به جان خریدن؛ حاصل طی کردن هزار پیچ و خم دوران تحریم های بین المللی بود(1)... هرچه بود، باید انجام می شد. باید یک نفر پا پیش می گذاشت. باید یک تشکیلاتی بار سنگین خرید آن را به دوش می کشید. آنقدر نیاز به انجام وارسی پروازی توسط هواپیماهای استیجاری و کادر پروازی غریبه با وطن، بر گُرده صنعت هوانوردی سنگینی می کرد که باید همه سختی ها تحمل می شد تا بالاخره یازدهم خرداد 1395 فرا می رسید. خدا را شکر که بالاخره هم فرا رسید و شد آنچه باید می شد. تو نیز در جمع بودی و می دیدی آنچه را به چشم دل هزاران بار ترسیم کرده بودی و آرام آرام می چشیدی طعم این عزت ملی را.

اما... اما نه تو که صنعت هوانوردی جزیی از جانت بود، که شاید هزار قدم دورتر از این احساس ها و تعلقات خاطر هم کسی فکر نمی کرد روزهایی فرا برسد که برخی سعی کنند تا آرامش تو و آسمان و زمین زیر بال های نخستین هواپیمای فلایت چک خریداری شده توسط شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران را برهم بزنند. البته که خیلی تلاش کردند و نتوانستند. نوشتند از ماجرای گران خریدن ۸ میلیون یورویی هواپیمای فلایت چک(2) پیچ تلویزیون را که چرخاندی، به چشم خودت دیدی و شنیدی که سخن از بخش خبری 20:30 از شکایت یک شرکت انگلیسی درباره گران خریدن هواپیمای وارسی پروازی فلایت چک بود و حتی به تو اجازه داده نشد که از حقانیت این خرید که عزت ایران و ایرانی را به همرا داشت، دفاع کنی. در برخی سایت ها هم که به اصطلاح کم نگذاشتند و خبر دادند از شکایت شرکت انگلیسی از شرکت فرودگاهها/گران‌خری ۸ میلیون یورویی(3).. تو اما آرام بودی. نه که خون دل نمی خوردی؛ چرا بازهم مثل روزگاری که با همکارانت ریسک بزرگ خریدن این هواپیما را به جان می خریدی، خون دل می خوردی، اما هیچکس که نمی دانست، تو و یاران همیشه همراهت می دانستید که برای خریدن این هواپیما در آن دوران حساس تحریم های بین المللی چه تلاش هایی شده و چه خون دل هایی خورده شده بود. شما خوب می دانستید که دعا برای سرانجام یافتن نیکوی این تلاش به نیت عزت ایران اسلامی حتی به درون خانه و خانواده هایتان هم کشیده شده بود. یکی سفره اطعام به نیت معصوم(ع) نذر کرده بود و دیگری بر سر سجاده رو به قبله دست به دامن خدا شده بود. یکی هم مشغول ذکر بزرگ صلوات بر محمد و آل محمد(ص) بود. چه چشم هایی که از گریه برای استجابت دعا خیس نشد، اما آن خون دل خوردن ها هرچه بود، متعلق به زمانی بود که هنوز هواپیمای فلایت چک در آنسوی مرزهای ایران بود و به نوعی سرنوشتش در دست شما نبود و آنچه در کف تو و همراهانت بود، آبروی چندین ساله حضور در عرصه صنعت فرودگاهی بود، اما بعد از رونمایی از فلایت چک و آغاز به کار آن، زمانی که هجمه های رسانه ای علیه این اقدام شروع شد، وضع فرق داشت و این بار خون دل خوردن در داخل وطن و در روزهایی که شاهد فعالیت فلایت چک برای بی نیاز کردن ایران و ایرانی از دراز کردن دست تمنا به سوی بیگانان بودیم، برای تو و همراهانت خیلی فرق داشت، اما تو بازهم دم برنیاوردی و همه توانت را صرف برنامه ریزی برای تربیت کادر پرواز ایرانی کردی و خدا را شکر که این هم میسر شد. عملیات وارسی پروازی هم که یکی پس از دیگری انجام می شد . پس همه تهمت ها را به جان خریدی. حتی وقتی یکی از یاران سفره دلش را گشود و گله کرد از این همه نامهربانی های رسانه ای، لبخندی زدی و گفتی که تو فقط به آبرو و عزت نظام اسلامی فکر می کنی. گفتی که می دانی هدف منتقدان مغرض چیست و به اصطلاح می خواهند کجا را بزنند که فلایت چک و خرید آن توسط شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران را بهانه کرده اند، اما تو باید این راه پرفراز و نشیب را تا انتها بپیمایی. البته که در دلت هم این غم بود که چرا به شکایت نماینده یک شرکت انگلیسی که هیچ بود و پوچ، آنقدر دامن زده می شد و برخی چشم ها عمدا به روی فداکاری فرزندان نظام اسلامی ایران در عرصه صنعت فرودگاهی بسته می شد، اما تو ایمان داشتی که  "وَالعاقِبَةُ لِلمُتَّقينَ". (4)

یک روز هم که با مراجعه به دیده‌بان شفافیت و عدالت کتباً از دیده‌بان خواستی تا در این موضوع دخالت کند و نتیجه را هر چه باشد، به اطلاع مردم برساند. در درخواستت هم به صراحت اینگونه نوشتی که «نظر به تأثیرات سوء و بسیار مخرب اخبار و اطلاعات غیرواقع منتشره بر افکار  عمومی و همچنین تخریب وجهه کشور و این شرکت معظم نزد مجامع بین‌المللی و احتمالی که نسبت به بهره‌برداری دشمنان کشور برای تهدید منافع ملی از این رویداد می‌رود، بدین وسیله از جنابعالی درخواست می‌نماید تا نسبت به ورود آن سازمان محترم  به این مسئله و کمک به تنویر افکار عمومی اقدام فرمایید.»(5)

دیروز، سه شنبه، بیست و دوم خردادماه 1397، یعنی فقط 19 روز پس از دومین سالروز رونمایی از هواپیمای فلایت چک خریداری شده توسط شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران گزارش سایت دیده بان شفافیت و عدالت منتشر شد و جان کلامش هم این بود که "حق با شرکت فرودگاه ها بود/ در خرید فلایت چک فسادی رخ نداده".(6)

آری، خورشید برای همیشه پشت ابر باقی نمی ماند و همانطور که زیر لب زمزمه می کردی و در دلت ایمان داشتی، عاقبت نیک برای پرهیزگاران است.

حالا دیگر خاطره نرگسی های خیس بر سر سجاده دعا، یک خاطره دلچسب و ماندگار است و انشاالله آنان که نور را برنمی تابند نیز چشم بر این خورشید بیرون آمده از پشت ابر نمی بندند.

پی نوشت:

1- امروز همه آسمانی شدیم www.airport.ir/news/40496/

2- سایت خبرآنلاین پنجشنبه 4 آبان 1396 - 10:25:24 به نشانی اینترنتی https://www.khabaronline.ir/detail/721065/Economy/industry

 3- خبرگزاری مهر ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۳ به نشانی اینترنتی www.mehrnews.com/news/4120190/

4-       لكَ الدّارُ الآخِرَةُ نَجعَلُها لِلَّذينَ لا يُريدونَ عُلُوًّا فِي الأَرضِ وَلا فَسادًا وَالعاقِبَةُ لِلمُتَّقينَ؛ (آری،) این سرای آخرت را (تنها) برای کسانی قرارمی‌دهیم که اراده برتری‌جویی در زمین و فساد را ندارند؛ و عاقبت نیک برای پرهیزگاران است! (سوره مبارکه القصص آیه ۸۳)

5-      سایت دیده بان شفافیت و عدالت؛ منتشر شده در تاریخ ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۶:۰۱ بعد از ظهر به نشانی اینترنتی http://daad.ir/?p=17872

6-      سایت دیده بان شفافیت و عدالت؛ منتشر شده در تاریخ ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ساعت: ۱۶:۰۱ بعد از ظهر به نشانی اینترنتی http://daad.ir/?p=17872

-------------------------------------
نظرات
منتظر() :
اين شهروند درجه چهار چي ميگه؟ خدايي اين دلنوشته تعريفي هم هست. چه ربطي به نون بازو داره آخه؟ گاهي آدم فکر مي کنه بعضي ها فقط ميخوان اعتراض کنن. هيمن
شهروند درجه چهار() :
نون بازوتون رو بخوريد داداشاي گلم و اون يک مورد آبجي گرامي البته
ر() :
پيچ راديو را شايد بچرخانند جناب سعيدي ولي تلويزيون ها ديگه پيچي نيستند
فلاحتي() :
از خواندن اين گزارش زيبا لذت بردم اميدوارم نرگسي هاي خيس نيکوکاران کشور هميشه اشک شوق بريزند و قلب هاي تپنده به عشق ميهن اسلاميمان پراميدو شاد باشند.
نويسنده() :
واقعا دست مريزاد. خيلي زيبا و احساسي بود.
علي() :
و من الله توفيق

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

درج نظر درج نظر

تازه‌ترین اخبار تازه‌ترین اخبار

اطلاعیه ها اطلاعیه ها

گزارش تصویری گزارش تصویری