خبر خبر

فرمانده پليس فرودگاه هاي کشور در برنامه مهمان هفته خبر داد
رشد محسوس توفيق هاي پليس فرودگاه در سال جاري/ آمار جرايم سالانه کل فرودگاه ها به پرونده هاي روزانه يک کلانتري تهران نمي رسد
فرمانده پليس فرودگاه هاي کشور در سي و هفتمين برنامه مهمان هفته با اشاره به افزايش محسوس توفيق هاي پليس فرودگاه در سال جاري به رشد 102 درصدي کشف قاچاق مواد مخدر و افزايش 168 درصدي کشف قاچاق کالا و ارز در هفت ماه امسال نسبت به سال گذشته خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران، سی و هفتمين برنامه مهمان هفته در آستانه روز نيروي انتظامي با حضور سردار حسن مهري برگزار شد و فرمانده پليس فرودگاه هاي كشور در این برنامه به سؤالات مجری این نشست و همچنین حاضران در جلسه پاسخ داد.

با هم مشروح گفتگوی انجام شده در سی و هفتمين برنامه مهمان هفته را می خوانیم:

سردار لطفاً در آغاز کلام در مورد جایگاه پلیس فرودگاه های کشور در مجموعه پلیس توضیحاتی را بيان كنيد.

مجموعه پليس فرودگاه هاي كشور در ساختار سازماني نيروي انتظامي جاي دارد و از زيرمجموعه هاي پليس پيشگيري ناجاست. برابر مصوبه شوراي عالي امنيت ملي در تمام فرودگاه هايي كه فعاليت مسافربري دارند، حفاظت از اماكن فرودگاهي برعهده پليس فرودگاه است. صنعت فرودگاهي كشور از سال 1328 شكل گرفته است و آن زمان تنها فرودگاه مهرآباد فعال بود و حفاظت آن را يكي از بخش هاي ژاندارمري برعهده داشت، فراز و نشيب هاي زيادي سپري شد چنانچه مدتی زير نظر فرماندهي انتظامي استان ها بود و در تشكيلات فعلي كه از سال 85 داريم پليس فرودگاه به صورت متمركز فرمانده دارد و اكنون در بهترين وضعيت هماهنگي قرار داريم. تشكيلات شركت فرودگاه ها و ناوبري هوايي ايران و سازمان هواپيمايي كشوري نمي توانند با 32 استان طرف باشند ولي وقتي يك فرمانده در مركز باشد بهتر مي توان دستورالعمل ها را ابلاغ و اعمال كرد و آن نماينده پاسخگوي بهتري خواهد بود. در سال هاي گذشته تعامل پليس با مجموعه صنعت هواپيمايي افزايش يافته و شاهد حمايت هاي خوب شركت فرودگاه ها و ناوبري هوايي ايران و سازمان هواپيمايي كشوري هستيم. 

از چه زماني لباس مقدس پليس را بر تن كرديد؟

من 29 سال و شش ماه سابقه كار در مجموعه نيروي انتظامي را دارم و از اواخر مهر 91 فرمانده پليس فرودگاه هاي كشور شده ام.

از زمان پیوستن به پلیس فرودگاه های کشور برنامه شما برای مدیریت آن چه بود؟

از زمان تصدي فرماندهي پليس فرودگاه هاي كشور در گام اول تلاش كردم كه استرس را از مجموعه پليس فرودگاه دور كنم تا با فكر آزاد و خيال راحت خدمت رساني كنند. خوشبختانه مجموعه پليس فرودگاه در وضعيت معيشتي و روحي و رواني خوبي هستند و تعداد شكايات از مجموعه پليس فرودگاه به شمار انگشتان دست هم نمي رسد. در شش ماه نخست امسال با وجود كاهش پنج درصدي تعداد مسافران هوايي داخلي كشور توانسته ايم به رشد 102 درصدي در كشف قاچاق مواد مخدر و افزايش 168 درصدي در كشف قاچاق كالا و ارز برسیم.

يك پليس خوب چه پليسي است؟

اول بايد به اين پرسش پاسخ داد كه يك انسان خوب، چه كسي است؟ چون معيار انتخاب پليس، انسان خوب بودن است. ما پليس خوب را پليس مسلمان تعريف مي كنيم چون بايد نماينده مردم و مدافع حقوق آنها باشد. ويژگي هاي عمومي كه براي پذيرش داوطلبان اين شغل داريم اين است كه متدين و مقيد به دين اسلام و داراي التزام عملي به ولايت فقيه و نيز فاقد سابقه قضايي باشند، داراي توانايي جسمي و روحي مناسب و نيز دلسوز، امين، مدبر و مدير باشند. همچنين پليس بايد آگاه به مسايل روز و داراي حسن شهرت باشد. از سوي ديگر شرايط زيادي را براي پليس فرودگاه قائل هستيم. از سویی در مجموعه نيروي انتظامي با كوچكترين تخلف بزرگترين برخورد مي شود چون پليس بايد حافظ جان و ناموس افراد باشد و اگر از وی خطايي سر زند دیگر نمي تواند به درستي خدمت رساني كند و ديگر قابل اعتماد نيست. ما جرائم کارکنان خود را رصد مي كنيم كه در شش ماه امسال بسيار كاهش يافته و خدا را شکر همكاران با اقتدار کار و عزتمندانه زندگی مي كنند. مي توان گفت كه نيروي انتظامي با وجود جمعيت بالاي مراجعه كننده به پليس، از سالم ترين دستگاه هاي خدماتي كشور است.

گفتيد كه از ابتداي كار به دنبال كاهش استرس بوده ايد، از طرف ديگر مسافرت بويژه مسافرت هوايي ذاتاً استرس زيادي دارد آيا به همكاران خود فنون كاهش استرس مسافران را آموزش مي دهيد؟

هر روز صبح اتفاقات 24 ساعت گذشته را براي کارکنان خود تشريح مي كنيم و درباره تهديدهاي احتمالي به آنها آموزش هاي لازم را ارائه مي كنيم. در تمام آموزش ها گوشزد مي كنيم كه بايد سطح تحمل كاركنان پليس فرودگاه ها بالا باشد. تصور كنيد كه در فرودگاه مهرآباد كه روزانه 35 هزار مسافر دارد 10 هزار مسافر بخواهند فقط به يكي از کارکنان سلام بگويد و وي موظف به جواب سلام گفتن باشد، این شرايط واقعا دشواری است، ولي در گيت هاي بازرسي همكاران ما بايد در كنار بازرسي بار و مسافر به جرايم احتمالي نيز رسيدگي كنند و حتي پاسخگوي مسافران براي پيدا كردن مسير سالن ها و اطلاعات پرواز باشند و اگر آموزش كافي براي افزايش آستانه تحمل به آنها ندهيم هر روز شاهد چندين درگیری خواهيم بود. گاه حتي نيروي پليس سيلي خورده و به آنها فحاشي شده است ولي دم نزده اند. این آزمون دشواری است ولي خوشبختانه نيروهاي ما از آن سربلند بيرون آمده اند.

آيا مي توانيم اعلام كنيم كه فرودگاه هاي ما براي بزهكاران امن نيستند؟

بله. آمار جرايم فرودگاهي بسيار پايين است و مجموع جرايم سالانه فرودگاه هاي كشور به آمار يك روز پرونده هاي يك كلانتري در تهران نمي رسد. محيط فرودگاهي از اماكن حياتي كشور محسوب مي شود و جايي براي مجرمان در آن نيست.

درباره تعامل پليس فرودگاه با بخش هاي مختلف از جمله شركت فرودگاه ها و ناوبري هوايي ايران صحبت كرديد، آيا موانعي براي رسيدن اين تعامل به سطح عالي وجود دارد؟

فرودگاه ها در سراسر دنيا و در كشور ما محل هاي تعامل بين دستگاه هاي مختلف هستند وقتي هواپيمايي به زمين مي نشيند بخش هاي مختلف كار خود را انجام می دهند و وظايف تمام دستگاه ها نيز از قبل تدوين شده است و اگر تمام مسئولان دستگاه ها انصاف داشته باشند و هدفشان خدمت رساني باشد سطح تعامل میان واحدها نيز افزايش مي يابد.

به گفته شما همكارانتان با اقتدار کار می کنند و عزتمندانه زندگی مي كنند ولي آيا زمينه پيشرفت نيز براي آنها تا سطح فرمانده شدن فراهم است؟

بله اين مسير براي تمام همكاران باز است و هميشه تلاش كرده ايم كه از افراد جوان مجموعه استفاده كنيم. آمار سطح تحصيلات كارشناسي ارشد در همكاران درجه دار و افسر بالاست و تعدادي نيز دانشجوي دكترا هستند ولي با درجه سرواني، افسر نگهبان هستند. اولين شرايط علاوه بر شرايط عمومي داشتن توان مديريتي بالاست چون در فرودگاه بايد بتوان در لحظه تصميم گرفت و اجرا کرد و با توجه به اینکه بيشتر اتفاقات فرودگاه جنبه ملي پیدا می کند این کار بسیار دشواری است. فرمانده پليس فرودگاه بايد با مسئولان امنيتي فرودگاه و مديران كاملا هماهنگ باشد. فرمانده پليس فرودگاه بايد از قوانين و مقررات فرودگاهي شناخت داشته باشد و تعامل وي با مديران فرودگاهي در سطح خوبي باشد، همچنين باید باسواد و خوش بيان باشد.

خرداد 93 از حذف بازرسي پليس فرودگاهي براي كاهش ايستايي مسافران صحبت شد، سياست شما در اين راستا چه بود؟

سال 93 كه بنده فرمانده پليس فرودگاه هاي كشور شدم گيت هاي تمام فرودگاه هاي كشور جز مهرآباد و فرودگاه هاي مرزي بسته شده بود و فرماندهي انتظامي وقت مرا مامور جمع كردن گيت هاي بازرسي مهرآباد كرد، ولي پس از حدود يك سال به دنبال تحركات داعش از سوي شوراي عالي امنيت ملي ابلاغ شد كه گيت ها را باز كنيم و در مدت 24 ساعت اين مهم انجام شد. در عين حال اعتقاد دارم كه اگر داراي تجهيزات روز دنيا باشيم و نيازهاي مالي ما در اين حوزه برطرف شود و نيز در صورت ارائه آموزش هاي لازم به کارکنان، مي توان گيت ها را حذف كرد. البته اكنون در شرايط خاصي قرار داريم و اگر در فرودگاهي اتفاقي بيفتد همه كشورها به ما بدبين مي شوند و شاهد كاهش مسافران و پروازهاي خارجي خواهيم بود. البته وجود امنیت در فرودگاهها و امنيت مثال زدني و پايدار كشور ما با همكاري مرزباناني محقق مي شود كه از نقطه صفر مرزي برا امنیت تلاش می کنند.

آيا در قبال كار خوبي كه کارکنان پليس فرودگاه انجام مي دهند قدرداني كافي انجام مي شود؟

البته همكاران ما در پليس فرودگاه به دنبال پاداش نيستند اما ما پروسه اي به نام صحت عمل داريم كه مربوط به تحویل اموال جامانده و گم شده به مسافران است که از ابتداي سال جاري به 250 مورد رسيده است. در اين زمينه بسيار حساسم و به رئيس بازرسي اعلام كرده ام كه اگر پليسي كار خوبي انجام داد بايد تشويق شود به همین منظور در حوزه پيشگيري از قاچاق علاوه بر در نظر گرفتن حق كشف برای کارکنان، یک دستورالعمل داخلی برای دادن پاداش در مواقع صحت عمل نیز ابلغ کرده ایم.

نظر شما درباره برنامه مهمان هفته چيست؟

برنامه بسيار خوبي است ولي بهتر است اطلاع رسانی گسترده تری برای معرفی آن انجام شود.

 

گفتنی است پايان بخش اين مراسم اعطاي هديه و قدرداني از فرمانده پليس فرودگاه هاي كشور توسط ابراهيم مرادي،‌ عضو هیأت مديره و راهبر عملیات هوانوردی، حسين اسفندياري، قائم مقام مديرعامل در امور فرودگاه ها، محمدرضا امامي،‌ معاون توسعه مديريت و منابع شركت فرودگاه ها و ناوبري هوايي ايران و جمعي دیگر از مديران ستادي بود.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

درج نظر درج نظر

تازه‌ترین اخبار تازه‌ترین اخبار

اطلاعیه ها اطلاعیه ها

گزارش تصویری گزارش تصویری