خبر خبر

از مرکز کنترل فضاي کشور تا باند مهرآباد / گزارش بازديد رئيس مجلس شوراي اسلامي
10 پروژه‎ زيربنايي با هدف استانداردسازي و ارتقاي سطح ايمني و کيفيت خدمت‎رساني با حضور علي لاريجاني، رئيس مجلس شوراي اسلامي، عباس آخوندي، وزير راه و شهرسازي و رحمت‎اله مه‎آبادي، رئيس هيأت مديره و مديرعامل شرکت فرودگاه‎ها و ناوبري هوايي ايران مورد بهره‎برداري رسمي قرار گرفتند.

به گزارش روابطعمومی شرکت فرودگاهها و ناوبری هوای ایران، صبح امروز، سهشنبه 24 مهر 1397، علی لاریجانی به همراه عباس آخوندی با حضور در مرکز کنترل فضای کشور در جریان روند نظارت و کنترل آسمان فضای کشور و هدایت هواپیماها قرار گرفت.

در طول این بازدید رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران توسط نقشه مسیرهای هوایی کشور در مورد روند ایجاد و اصلاح مسیرهای هوایی به منظور صرفهجویی در وقت، سوخت و استهلاک قطعات گرانقیمت هواپیماها برای رئیس قوه مقننه توضیحاتی ارائه داد.

رحمتاله مهآبادی همچنین در بخشی از توضیحات خود در مورد تأمین نیروی انسانی متخصص تأکید کرد که با توجه به اینکه در صنعت هوانوردی جهان ارتقای افراد بر اساس ریتینگ است و کارکنان براساس رشد مهارتها و آموزشها رتبه میگیرند، گفت: برای همین ایجاد یک مرکز آموزش در شرکت فرودگاهها و ناوبری هوای ایران به جای آموزشهای دانشگاهی باعث کاهش نابسامانیهای فعلی در تربیت نیروی انسانی پیش از ورود به صنعت هوانوردی میشود.

در ادامه معاون عملیات هوانوردی ضمن ارائه توضیحاتی در مورد مسیرهای هوایی و پوشش راداری فضای کشور گفت: نقطه آرمانی ما این است که در خاک جمهوری اسلامی ایران، فضای بالای 16 هزار پا حداقل تحت پوشش دو تا سه رادار قرار بگیرد و اگر روند پیشرفتهایی که در ظرف سه سال اخیر داشتیم را بتوانیم ادامه دهیم مطمئن هستم که ظرف چهار سال آینده به این هدف خواهیم رسید.

سعید اکبری با اشاره به حضور 35 ساله خود در صنعت هوانوردی سه سال آخر را به دلیل تحولات بسیار زیادی که از نظر تجهیزات ناوبری هوایی و توسعه فرودگاهها در ایران صورت گرفته است را دارای جایگاه ویژهای دانست و گفت: اگر 32 سال خدمت من مانند انگشتر باشد این سه سال مانند نگین آن است و تمام اینها هم حاصل پشتیبانی آقای دکتر آخوندی و آقای مهآبادی است.

وی افزود: ما وقتی با شرکتهای خارجی برای جذب ترافیک آنها مذاکره میکنیم خیالمان راحت است که از پشتیبانی آنها برخورداریم و میتوانیم از عهده کار برآییم و این آزادی عمل برای ما، ظرفیت ورود به رقابت را افزایش میدهد.

اکبری همچنین در مورد توانمندی ایران برای هدایت پروازهای عبوری گفت: موضوع پذیرش پروازهای قطر با توجه به ممنوعیت پروازهای قطری از آسمان عربستان و همسایگانش، کار بسیار بزرگی توسط مرکز کنترل فضای کشور بود که فقط در عرض یک شب 280 پرواز را پذیرش و هدایت کردیم و باعث شگفتی همتایان اروپاییمان شدیم.

معاون عملیات هوانوردی با تأکید بر اینکه برای رقابت در بازار پروازهای عبوری نیاز است که ارتفای 28 هزار پای فضای کشور آزاد شود، گفت: اکنون آسمان عراق به طور کامل آزاد است و آسمان افغانستان و پاکستان نیز در ارتفاع بالای 28 هزار پا برای پروازهای سیویل آزاد است و در مسیر راه ابریشم تنها کشوری که محدودیت دارد ایران است و این عرصه رقابت را برای ما تنگ میکند.

در ادامه برنامههای این روز رئیس مجلس شورای اسلامی و وزیر راه و شهرسازی و هیأت همراه با حضور بر روی باند 29 راست فرودگاه مهرآباد ضمن بازدید آن را افتتاح رسمی کردند. در این پروژه نوسازی، این باند به طول چهار کیلومتر و عرض 45 متر شامل 15 تاکسیوی با مقاومت زیرسازی (R/A/W/U PNC:72) با رویه بتنی و استریپسازی و اجرای زهکش در دو طرف باند به منظور ارتقای سطح ایمنی نشست و برخاست هواپیماها و پشتیبانی از باند 29 چپ در مواقع اضطراری انجام شده است.

همچنین این دو مقام مسئول با حضور در خودروهای مدرن آتشنشانی و آشنایی با کم و کیف عملکرد آنها، افتتاح رسمی آنها را نیز اعلام کردند. این سه دستگاه ماشین آتشنشانی روز دنیا به منظور نوسازی ماشین آلات ایمنی و آتشنشانی و افزایش امکانات و تجهیزات برای ارتقای ایمنی فرودگاه خریداری و نیروهای متخصص آن آموزش داده شدهاند.

طرح سامانه کمک ناوبری بصری (روشنایی باند) با نوسازی وبهروزرسانی همه ترانسهای جریان ثابت (CCR) و چراغهای باند و PAPI و چراغهای اپروچ به منظور افزایش ضریب ایمنی پرواز؛ طرح ساماندهی مرکز تجاری ترمینال 2، با ایجاد فضای تجاری به مساحت 1286 مترمربع و با هدف ارتقای سطح کیفیت خدمات و رفع نیاز مسافران؛ طرح نوسازی موتور ژنراتورهای اضطراری نیروگاه مرکزی از طریق خرید، نصب و راهاندازی چهار دستگاه موتور ژنوراتور (پرکینز) با توان هر موتور یک مگا وات به منظور افزایش ظرفیت و تأمین برق اضطراری و در نتیجه ارتقای ضریب ایمنی؛ طرح ایجاد پست برق 11 و 29 با ساخت ساختمان پست برق 29 با متراژ 486 مترمربع بنا و 1459 مترمربع محوطهسازی و بهسازی و ساخت ساختمان پست برق باند 11 با متراژ 673 مترمربع بنا و محوطه، خرید و نصب تابلو برق LV و MV و ترانسهای مربوطه به منظور تأمین پایدار و مطمئن برق و افزایش ایمنی پروازها و طرح اصلاح و ایجاد مسیرهای دسترسی خودروهای شخصی، تاکسی، اتوبوس و امدادی به ترمینالهای 4 و 6 و ایجاد 2700 مترمربع فضای سبز به منظور کاهش ترافیک مقابل ترمینالها و سهولت دسترسی مسافران به ترمینال و تسهیل در گردش کار مسافری و زیباسازی محاوط فرودگاهی و افزایش کیفیت خدمات مسافری؛ طرح تجمیع و یکپارچهسازی غرف تجاری به صورت بازارچه در ترمینال 1 با مساحت 90 مترمربع، ترمینال 2 با مساحت 80 مترمربع، ترمینال 4 با مساحت 187 مترمربع سالن عمومی و 80 مترمربع در سالن ترانزیت و ترمینال 6 با مساحت 174 مترمربع با هدف دسترسی آسان مسافران به لوازم مورد نیاز و زیباسازی و استانداردسازی فضای مسافری در ترمینال‎ها و همچنین راهاندازی سامانه Self Checking در ترمینالهای 1 و 2 از طریق نصب پنج دستگاه صدور کارت پرواز خودکار(سه دستگاه در ترمینال 1 و دو دستگاه در ترمینال 2) با هدف ایجاد امکان انتخاب صندلی توسط مسافر و دریافت مکانیزه کارت پرواز و در نتیجه تسریع در انجام تشریفات فرودگاهی و ارائه خدمات بهتر مسافران پروژههای دیگری بودند که در این روز مورد بهرهبرداری رسمی قرار گرفتند.

پس از بهرهبرداری رسمی از این پروژهها رئیس مجلس شورای اسلامی و وزیر راه و شهرسازی با حضور در سالن اجتماعات شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران به سخنرانی پرداختند.

گفتنی است در این مراسم علی عابدزاده، معاون وزیر و رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، فریده اولاد قباد، عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، فرزانه شرفبافی، مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، سردار مهری فرماندهی پلیس فرودگاههای کشور، غلامحسین باقریان، عضو هیئت مدیره و معاون عملیات فرودگاهی، ابراهیم مرادی، عضو هیئت مدیره و راهبر امور هوانوردی، سعید اکبری، معاون عملیات هوانوردی، میرسعید صفینیا مدیرکل فرودگاه مهرآباد، حمید حاجیبیگی، مدیرکل آتشنشانی و هدایت زمینی هواپیما و جمعی دیگر از مدیران و متخصصان این شرکت حضور داشتند.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

درج نظر درج نظر

تازه‌ترین اخبار تازه‌ترین اخبار

اطلاعیه ها اطلاعیه ها

گزارش تصویری گزارش تصویری