خبر خبر

الکترونيک هواپيمايي؛ زيربناي صنعت حمل و نقل هواپيمايي
مهدي عبداله‎زاده_صنعت حمل و نقل هواپيمايي از جمله حوزه‎هايي است که با بهره‎گيري از پيچيده‎ترين و مدرن‎ترين فناوري‎ها و سامانه‎ها، خدمات ارزنده‎اي را در انتقال سريع مسافران و کالاها در مناطق دور و نزديک و تبادلات جهاني ارائه مي‎دهد و در توسعه پايدار اقتصادي، اجتماعي و حتي سياسي نقش مؤثري را ايفا مي‎کند.

در این صنعت در کنار سرعت انتقال بیرقیب، حفظ ایمنی نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و اکنون رعایت سطح بالایی از ایمنی به طور خللناپذیری پیش نیاز انجام هر پرواز محسوب میشود و بررسی فراوانی وقوع حوادث و سوانح در سراسر جهان نیز نشان میدهد که این نوع حمل و نقل به ایمنترین شیوه در میان دیگر حوزههای حمل و نقل تبدیل شده است.

تعداد بالای مسافران در هر سفر و ارزش جبرانناپذیر جان و سلامت آنها از یکسو و قیمت بالای هواپیماها و دیگر خدمات باعث شده است که حساسیت و پیچیدگی زیادی در این صنعت به وجود آید و استانداردهای جهانی سختگیرانهای توسط سازمان جهانی هواپیمایی کشوری (ایکائو) برای آن تدوین و اجرای فراگیر آن توسط دولتها پیگیری شود.

این حساسیت زمانی رخ نمایی میکند که متأسفانه یک هواپیما سقوط می‎کند و به سرعت تبدیل به خبر اول رسانهها و بنگاههای خبری سراسر دنیا تبدیل میشود و نگرانی و همدردی مردم جهان را به سوی خود معطوف میکند.

اما در کنار سرعت و ایمنی، ضلع دیگر مثلث این صنعت را باید به نام امنیت ثبت کرد. مقولهای که باید در شرایط جنگ و صلح، بدون غفلت و با دقت بالا مورد توجه قرار گیرد و فرودگاهها و هواپیماها را از حملات تروریستی و مجرمانه حفظ کند؛ چراکه این حوزه با توجه به حساسیت ذاتی آن در میان مردم و سیاستمداران، جذابیت بالایی برای این گونه حملات و وارد کردن فشار به دولتها پیدا کرده است.

همه این اضلاع در کنار وجود نیروهای انسانی متخصص به عنوان کاربر، نیازمند بهرهگیری از تجهیزات و فناوریهایی در فرودگاهها و مناطق مختلف جغرافیایی هر سرزمین هستند که حفظ سرعت، ایمنی و امنیت را در سطح استانداردها و مقررات جهانی تضمین میکنند.

سامانههای راداری و کمک ناوبری هوایی، سامانههای ارتباطات کلامی زمین به هوا و زمین به زمین و ثبت مکالمات، سامانههای وارسی مسیرهای پروازی و سامانههای کمک ناوبری و غیره به عنوان تجهیزات ایمنی و سامانههای بازرسی مانند Xray، Getway، فلزیاب دستی و غیره به عنوان تجهیزات امنیتی اهمیت فراوانی در حفظ ایمنی و امنیت پروازها دارند.

در این جا است که نقش مهندسان الکترونیک هواپیمایی خودنمایی میکند. افرادی که در نصب، راهاندازی و تعمیر و حتی طراحی و ساخت سامانههای ناوبری و کمک ناوبری و قطعات آنها فعالیت میکنند و زیرساختهای لازم را ایجاد میکنند. افرادی که برای بررسی و تعمیر رادارهای نصب شده در ارتفاعات مناطق سردسر و بیابانی، در گرما و سرمای شدید و با وجود بدی آب و هوا از راههای دشوار میگذرند و به منظور حفظ ایمنی پروازها و مسافران سختیها را به جان میخرند و برای تعمیر Xray ها در تماس مستقیم با پرتوهای یونساز و آسیبزا قرار میگیرند تا ابزار ایجاد امنیت برقرار باشد.  

افرادی همچون مرحوم شکرالله جعفری که با تلاش و از خودگذشتگی در طول سالیان خدمت خود تعداد بسیار زیادی از دستگاههای بازرسی از کار افتاده را تعمیر کرد و سهم خود در خدمت به مردم کشور خود را به خوبی ادا کرد و در میان همکاران خود به یک اسطوره و قهرمان بدل شد تا بیش از پیش به خود ببالند.

با وجود این زحمات و تلاشهای مهندسان الکترونیک هواپیمایی است که تجهیزات مورد نیاز مشاغل حساسی چون کارشناسان کنترل ترافیک (کنترلرها) و نیروهای امنیتی فرودگاهها تأمین و نگهداری میشود و ارائه خدمات مطمئن و با کیفیت به مسافران تداوم مییابد. افرادی که با آوردن تخصص و تعهد در کنار هم، به هر شکل ممکن تجهیزات پیچیده و گرانقیمت این صنعت را آماده نگه میدارند و باعث میشوند که دیگر همکارانشان در صنعت حمل و نقل هواپیمایی کمتر تحت فشارِ کمبود تجهیزات و خرابی آنها قرار بگیرند و ارزش افزوده فراوانی نصیب صنعت هواپیمایی کشور شود.

روز بزرگداشت الکترونیک هواپیمایی فرصت خوبی است که قدردانی خود را از این عزیزان نشان دهیم و آرزو کنیم که پروردگار بزرگ در سرنوشتشان تداوم سلامت و توفیق خدمت به مردم ایران اسلامی را رقم زند.

-------------------------------------
نظرات
محمدي() :
عرض سلام خدمت تمامي همکاران گرامي در سراسر کشور
به نوبه خود اين روز را به همه شاغلين ؛تلاشگران وسختکوشان اين عرصه تبريک عرض مي نمايم .بي شک زحمات اين عزيزان در شرايط سخت جوي ونامناسب محيطي ؛کمبود امکانات وتجهيزات و تحريمهاي چندين ساله ستودني است براي همه آنان آرزوي سلامتي وبهروزي دارم؛خداقوت

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

درج نظر درج نظر

تازه‌ترین اخبار تازه‌ترین اخبار

اطلاعیه ها اطلاعیه ها

گزارش تصویری گزارش تصویری