خبر خبر

تبيين مصاديق نقض پيمان در محفل انس با قرآن کريم
شصتمين محفل انس با قرآن کريم مديران ستادي شرکت فرودگاه‎ها و ناوبري هوايي ايران با تفسير آيه 28 سوره بقره مبني بر معرفي فاسقان و تبيين دلايل خسران آنها برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي شركت فرودگاه ها و ناوبري هوايي ايران، شصتمين محفل انس با قرآن كريم مديران ستادي شركت فرودگاهها و ناوبري هوايي ايران امروز، سه شنبه 25 دي، با سخنان مشاور مديرعامل و رييس ستاد اقامه نماز این شركت برگزار شد.

عباسي در اين جلسه با اشاره به آيه «الذين ينقضون عهد الله من بعد ميثاقه و يقطعون ما امر الله به ان يوصل و يفسدون في الارض اولئك هم الخاسرون» گفت: اين آيه فاسقان را معرفي مي كند. فاسقان كساني هستند كه پيمان خدا را پس از آنكه محكم بستند مي شكنند و آنچه را كه خدا به پيوند آنها دستور داده بود قطع و در زمين فساد مي كنند.

وي افزود: كار فاسقان، نقض پيمان و شكستان آن، قطع كردن آنچه خدا به پيوستن آن دستور داده  و فساد در زمين است و هر كس اين سه كار را انجام دهد، خاسر است. قطع ارتباط با خدا، قطع ارتباط با رهبران و انبياي الهي، قطع ارتباط با مومنان، قطع ارتباط با مستمندان و خويشاوندان و پيروي نكردن يهوديان از پيامبر آخر الزمان(عج) (با اينكه خدا در كتاب آسماني آنها مژده آمدن پيامبر خاتم(ص) را داده بود و نيز شكستن عهد ولايت يعني فراموشي واقعه غدير است.)

عباسي در بيان تفاوت عهد و ميثاق گفت: عهد به معناي بستن قرارداد و رعايت مفاد آن و ميثاق از ريشه وثوق به معناي عهد محكم است. وثيقه گذاشتن و معجزه پيامبران نيز نمونه هايي از محكم كردن عهد است. « الذين ينقضون عهد الله من بعد ميثاقه» اشاره دارد كه فاسقان كساني هستند كه پيمان خدا را پس از محكم كاري مي شكنند. اين پيمان چگونه محكم كاري شده است؟ پيمان هاي الهي در قرآن زياد است. خدا از انبيا پيمان گرفته تا آيات الهي را به مردم بگويند. (و اذ اخذنا من النبيين ميثاقهم و منك و من نوح و ابراهيم و موسي و عيسي بن مريم و اخذنا منهم ميثاقا غليظا) و يادآور هنگامي را كه از پيامبران پيمان گرفتيم و از تو و از نوح و از ابراهيم و از موسي و از عيسي پسر مريم و از آنها ميثاق محكم گرفتيم. منظور از ميثاق عهدي است كه با صفت نبوت آنها ارتباط دارد. بر اساس آياتي از سوره انبيا (آيه 92) و شوري (آيه 13) مي توان فهميد كه آن ميثاق، همان وحدت كلمه در دين و عدم اختلاف در دين است. (ان اقيموالدين و لا تتفرقوا فيه) در اين آيه انبيا به صورت عام آمده است و در ابتدا نام پيامبر (ص) و سپس نام چهار پيامبر خدا (نوح، ابراهيم، موسي، عيسي) را به خاطر رعايت احترام به آنها ذكر كرده است.

مشاور مديرعامل شركت فرودگاه ها و ناوبري هوايي ايران افزود: خدا از اهل كتاب تعهد گرفته كه كتمان حق نكنند و به بشارت هاي تورات و انجيل كه درباره پيامبر اكرم (ص) آمده است عمل كنند. در آيه 187 سوره آل عمران آمده است كه «و اذ اخذ الله ميثاق الذين اوتوالكتاب لتبيننه للناس و لا تكتمونه فنبذوه وراء ظهورهم و اشتروا به ثمنا قليلا فبئس ما يشترون و يادكن هنگامي را كه خدا از كساني كه به آنان كتاب داده شده پيمان گرفت كه حتما آن را به وضوح براي مردم بيان كنيد و كتمانش نكنيد پس آن را پشت سرشان انداختند و در برابر آن بهاي ناچيزي به دست آوردند و چه بد معامله اي كردند.

 

 

 

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

درج نظر درج نظر

تازه‌ترین اخبار تازه‌ترین اخبار

اطلاعیه ها اطلاعیه ها

گزارش تصویری گزارش تصویری