خبر خبر

طرح جامع 15 فرودگاه در حال تدوين است / پيشگيري از بروز سوانح و حوادث وظيفه اخلاقي ماست
مديرکل دفتر مقررات فرودگاهي، مديريت بحران و پدافند غيرعامل در کارگاه آموزشي مشترک معاونان توسعه مديريت و منابع، عمليات فرودگاهي و برنامه‎ريزي گفت: اکنون طرح جامع 15 فرودگاه توسط مشاوران ذي صلاح و با نظارت اداره طرح جامع اين دفتر در حال تدوين است.

به گزارش روابطعمومی شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران، فرشید گلیج با اشاره به اینکه این دفتر دارای سه اداره طرح جامع، بازرسی و نظارت و مدیریت بحران و پدافند غیرعامل است، گفت: وظیفه اداره طرح جامع نظارت بر مطالعات طرح جامع فرودگاهها است که اکنون طرح جامع 15 فرودگاه توسط مشاوران ذیصلاح در حال انجام است.

وی با اشاره به اینکه طرح جامع یک برنامه توسعهای کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت برای فرودگاههاست، وظیفه این اداره را صیانت از طرح جامع عنوان کرد و افزود: همچنین وظیفه کنترل موانع داخل فرودگاهها، سایتیابی اجرای پروژهها در سطوح پروازی و ابنیه با همفکری بهرهبردار مربوطه و نظارت بر تخریب ساختمانها از دیگر وظایف این اداره است.

گلیج ادامه داد: در حوزه طرح جامع تاکنون بخشنامههایی شامل بخشنامه کنترل موانع داخلی، بخشنامه ارسال اطلاعات موانع، بخشنامه تحویل زمین به پیمانکار، بخشنامه وابسته به تملک اراضی و بخشنامه مربوط به سرمایهگذاری در فرودگاهها برای اجرا تدوین و ارسال شده است.

وی با بیان اینکه پس از پذیرش این سمت در هر فرودگاه یک نماینده انتخاب کرده است تا به امور مربوطه بپردازد، در مورد وظایف اداره نظارت و بازرسی گفت: کارهای این اداره خیلی زیاد است یکی از آنها بررسی و تایید طرحهای اضطراری ارسال شده توسط فرودگاهها است که پس از تایید آنها را برای تایید نهایی به سازمان هواپیمایی کشوری ارسال میکند. برنامهریزی و نظارت بر اجرای تمرینهای محدود و دورمیزی فرودگاهها نیز در این اداره اجرا میشود.

وی با اشاره به اینکه اداره نظارت و بازرسی برای هر سال اقدام به تنظیم تقویم برگزاری دوسالانههای طرح اضطراری فرودگاهها می کند، گفت: برای سال 97 اجرای تمرین کامل طرح اضطراری 17 فرودگاه برنامهریزی شده که 11 مورد آن تاکنون انجام شده است و بزودی تقویم سال آینده نیز نهایی خواهد شد.

گلیج ادامه داد: تدوین نظامنامههای فرودگاهی برای اخذ گواهی نامههای فرودگاهی نیز در این اداره  انجام میشود که پس از بازرسی‎های حضوری در فرودگاهها معایب برای رفع شدن اعلام میشود تا در زمان بازرسی کارشناسان سازمان کمترین معایب وجود داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه در اداره مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وظایف شامل چهار مرحله "پیشگری"، "آمادگی"، "مقابله و بازتوانی و بازگشت به شرایط عادی" است، گفت: جدای از وظایف اداری خود، پیشگیری از وقوع حوادث و سوانح وظیفه اخلاقی ماست و از شما میخواهم هر موردی در فرودگاهها که باعث کاهش ایمنی میشود را جدی بگیرید و به ما هشدار دهید.

وی در مورد پدافند غیرعامل ادامه داد: در این زمینه ما برای اولین بار برای فرودگاههای یاریرسان و یاری جو دستورالعملی تدوین کردیم و از شما می خواهم حتما این موضوع را به مدیران فرودگاهها اطلاع دهید تا برای تکمیل و آمادهسازی فرودگاهها اقدام شود.

مدیرکل دفتر مقررات فرودگاهی، مدیریت بحران و پدافند غیرعامل گفت: با توجه به اینکه برای بیشتر سامانهها هوانوردی موضوع بکآپ گیری وجود دارد خود به خود بخش اعظمی از موضوع پدافند غیرعامل در شرکت در حال اجراست. همچنین قرار است که پنج برج موبایل تهیه کنیم و در پنج نقطه کشور مستقر کنیم تا در زمان نیاز به سرعت به منطقه مربوطه اعزام شود، البته اکنون در شیراز یک برج موبایل مستقر و عملیاتی است.

فرشید گلیج در پایان گفت: در زمینه پدافند غیرعامل آموزشهای فراگیر متعددی گذاشتهایم که یکی از موارد آن  برگزاری یک دوره آموزشی برای 200 نفر از کارکنان فرودگاه مهرآباد تا پیش از پایان سال جاری خواهد بود و برنامه داریم در سه ماهه نخست سال بعد نیز برای پنج فرودگاه دیگر آموزش بگذاریم.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

درج نظر درج نظر

تازه‌ترین اخبار تازه‌ترین اخبار

اطلاعیه ها اطلاعیه ها

گزارش تصویری گزارش تصویری