خبر خبر

فرودگاه‎هاي ايران در چهل سالگي انقلاب:
فرودگاه بجنورد؛ از افزايش طول باند تا ارتقاي سرانه فضاي مسافري
فرودگاه بجنورد در طول سال‎هاي پس از انقلاب با اجراي طرح‎هاي فرودگاهي و نصب سامانه‎هاي کمک ناوبري از آمادگي لازم براي افزايش پروازها و بهبود خدمت‎رساني به مردم استان خراسان شمالي برخوردار شده است.

به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی و به منظور بیان دستاوردهای کشور در این سالها، روابطعمومی شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران اقدام به تهیه و انتشار گزارشی از روند توسعه و فعالیت فرودگاههای کشور کرده است. در این بخش اطلاعات مربوط به فرودگاه بجنورد را میخوانیم.

فرودگاه بجنورد در سال 1327 با تاسيساتی مختصر براي اهداف سمپاشي ساخته شد اما در سال 67 دوباره طراحي و در سال 71 عمليات اجرايي آن آغاز شد و پس از اتمام کار در سال 75 با وسعت 280 هكتار به بهرهبرداري رسيد.

این فرودگاه در زمینه تجهيزات كمك ناوبري اكنون مجهز به NDB، DVOR/DME و ILS است و باند آن ظرفيت نشست و برخاست هواپيماهاي A320، MD، B737، فوكر 100، BAE، ATR و B707 را داراست و پارکینگ هواپیمای آن نیز ظرفیت پذیرش سه هواپيما با تایپ فوكر 100 را دارد.

 ترمينال این فرودگاه اکنون سالانه 34 هزار مسافر را پذیرش میکند و پروازهای آن سه روز در هفته انجام ميشود كه ميانگين مسافران هر پرواز 450 نفر و ميانگين جابجايي بار نيز حدود دو تن است.

در سالهاي اخير در اين فرودگاه اقدامات خوبي از جمله راهاندازی سامانه كمك ناوبري جديد DVOR، مجهز شدن به خودروهاي هندلينگ و خدمترسان فرودگاهی، افزایش مساحت فرودگاه به 280 هكتار، ارتقای كتگوري ايمني و آتشنشاني فرودگاه از پنج به شش، تجهیز شدن به سامانه کمک ناوبری ILS و نيز افزایش طول باند از 3200 به 4450 متر انجام شده است.

همچنين مقاومت باند آن به 55 واحد رسيده و چراغهاي روشنايي باند و اپروچ تكميل و نصب شده و جاده حفاظتي پيرامون فرودگاه به طول 14 كيلومتر، ساختمان موتورخانه مركزي، مركز CCTV فرودگاه و ساختمان يگان حفاظت هواپيمايي در آن ساخته شده و به بهره‎برداری رسیده است.

در سالهاي اخير براي افزايش كيفيت خدمترساني و ارتقاي سطح رضايت مسافران فرودگاه بجنورد نیز اقدامات مفيدي انجام شده كه از جمله آنها ميتوان به بهرهبرداري از ترمينال جديد به مساحت 4700 متر مربع و افزايش سرانه فضاي مسافري، ایجاد تجیهزلت لازم برای بستهبندي بار، نصب دستگاه عابربانك، راهاندازي راهنماي مسافر و ميز خدمت، ساخت نمازخانه و سرويس بهداشتي، راهاندازي فروشگاه و تاكسيراني و دستگاه پرداخت عوارض خروج از كشور اشاره كرد.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

درج نظر درج نظر

تازه‌ترین اخبار تازه‌ترین اخبار

اطلاعیه ها اطلاعیه ها

گزارش تصویری گزارش تصویری