خبر خبر

فرودگاه‎هاي ايران در چهل سالگي انقلاب:
فرودگاه‎هاي بيرجند و طبس؛ فرصت‎هاي توسعه‎اي خراسان جنوبي
استان خراسان جنوبي از وجود دو فرودگاه بيرجند و طبس برخوردار است که بهره‎گيري مناسب از آنها، فرصت‎هاي زيادي را براي توسعه و رونق کسب و کار و تبادلات فرهنگي داخلي و حتي خارجي فراهم مي‎کند.

به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی و به منظور بیان دستاوردهای ایران در این سالها، روابطعمومی شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران اقدام به تهیه و انتشار گزارشی از روند توسعه و فعالیت فرودگاههای کشور کرده است. در این بخش اطلاعات مربوط به فرودگاه بیرجند و طبس را میخوانیم.

فرودگاه بيرجند را می‎توان یکی از فرصت‎های استان خراسان جنوبی دانست كه می‎تواند با انتقال کالا و مسافران برای توسعه این استان نقش زیادی را ایفا کند. این فرودگاه در حال حاضر 21 پرواز هفتگي در قالب 42 پرواز رفت و برگشت در مسیرهای مختلف در آن انجام مي‌شود و با توجه به ظرفیتهای موجود در سال 96 براي اولين بار پروازهاي حج تمتع نیز از اين فرودگاه انجام شد.

فرودگاه بیرجند در طول سالهای پس از انقلاب شاهد اجرای طرحهای ساخت ابنیه و سامانههای کمک ناوبری زیادی مانند نصب دستگاه  ناوبریVOR، تدوین طرح جامع فرودگاهی به عنوان سند بالادستی تا افق 1420، تدوین طرح توسعه ترمینال داخلی به مساحت 3500 مترمربع، مطالعه و طراحی ترمینال بین‌المللی پروازهای خارجی، ارتقای سطح درجهبندی فرودگاه از B1 به A3 در بین فرودگاه‌های کشور، بازگشایی مسیر جدید فرودگاه از جاده کمربندی زاهدان،‌ استانداردسازی مارکینگ باند و سطوح پروازی، احداث اتاق تشریفات، نصب دکل‌های روشنایی و تکمیل روشنایی محاوط و پارکینگ‌های لندساید و ایرساید، نصب کنسول‌های برج مراقبت پرواز با استفاده از محصول داخلی،‌ بهسازی واحد تقرب پرواز،‌ بهسازی واحد شبکه پیام‌های هوانوردی AFTN، احداث هلی پد(محل نشستن هلیکوپتر)، جداسازی کامل ایرساید و لندساید در سایت قدیم، بهسازی سایت VOR و ساخت و تکمیل ورودی جدید فرودگاه بوده است.

این فرودگاه همچنین در حوزه خدماتي و رفاهي به مسافران اقدام به احداث نمازخانه و سرویسهای بهداشتی، تعویض روکش صندلی‌های ترمینال، محوطه‌سازی‌ و بهسازی معابر فرودگاه، بازسازی و ارتقای فضای سبز و احداث گلخانه، افزایش ظرفیت پارکینگ خودرو به سه هزار خودرو، ایجاد رواق جلوی ترمینال برای رفاه حال مسافران، بهسازی مامورسراها و امکانات اقامتی فرودگاه،‌ احداث سایبان پارکینگ خودروها و غیره كرده است.

فرودگاه طبس يكي دیگر از فرودگاه‌هاي استان خراسان جنوبي است كه در سال 72 به بهره‎برداري رسيد و در طي ساليان اخير برای استانداردسازي اين فرودگاه پروژه‌هاي زيادي مانند احداث باند فرودگاه، ‌احداث ساختمان ترمينال مسافري جدید،‌ احداث منازل سازماني،‌ نصب سامانه VOR-DME، احداث ساختمانNDB  و نصب سیستم مربوطه، ساخت ساختمان RCAG، ساخت ایستگاه آتشنشانی و هدایت زمینی هواپیما، ساخت ساختمان رادار و نصب سیستم مربوطه اجرا شده است.

همچنین بهسازی ساختمان رادار، محوطه‌سازی سایت رادار و اجرای فنس پیرامونی و بهسازی سایت‌هایVOR -DME  و RCAG، نصب سیستم صاعقه‌گیر و سیستم اعلان حریق برای سامانه‎های کمک ناوبری، احداث جاده دسترسی مستقیم ایستگاه ایمنی زمینی به باند، تجهیز ایستگاه عملیات آتشنشانی و نجات فرودگاهی، خرید و نصب دو دستگاه موتور ژنراتور برق اضطراری از دیگر طرح‎های اجرا شده در فرودگاه طبس هستند.

توجه به خدمات رفاهی به مسافران در این فرودگاه نیز منجر به تعویض مانیتورهای ترمینال مسافری، تهیه و نصب روکش چرمی صندلی‌های فرودگاهی موجود، تهیه 50 عدد چرخ دستی حمل‌بار مسافر، تهیه 150عدد صندلی فرودگاهی، احداث پارکینگ خودرو، تهیه و نصب رولر برای دستگاه‌های ایکس ری پلیس و سپاه به جهت حفاظت از بار مسافران و همچنین توسعه و تجهیز نمازخانه‌ها و سرویس‎های بهداشتی شده است.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

درج نظر درج نظر

تازه‌ترین اخبار تازه‌ترین اخبار

اطلاعیه ها اطلاعیه ها

گزارش تصویری گزارش تصویری