خبر خبر

برگزاري نخستين تمرين کامل(دوسالانه) طرح اضطراري فرودگاه جيرفت
تمرين کامل طرح اضطراري براي نخستين بار در فرودگاه جيرفت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرودگاه هاي استان کرمان، در این تمرین طرح اضطراری سانحه هوایی یک فروند هواپیمای BAE به منظور ارزیابی و بررسی تیم های عملیاتی امداد و نجات شبیه سازی شد.

علی قاسم‌زاده، مديركل فرودگاه‌های استان کرمان در تشریح چگونگی اجرای اين مانور گفت: بر اساس برنامه‌های از پیش تعیین شده، يك فروند هواپيمای BAE  مربوط به شرکت هواپیمایی ساوان ایر با 30 نفر مسافر و 5 نفركروی پروازی، در حین نشستن از باند 31 در فاینال متوجه باز نشدن چرخ سمت راست می شود که پس از تقرب ناموفق و انجام چک لیست ها، پس از انجام دو گردش مشکل رفع و مجددا از باند 31 اقدام به نشستن می كند.

وی ادامه داد: پرواز مورد نظر در حین نشستن چرخ سمت راست به دلیل قفل نشدن، جمع می شود و به سمت راست منحرف و دچار حریق می شود که پس از اطلاع رساني برج مراقبت پرواز و اعلام وضعيت اضطراري به و احدهاي ذيربط طبق نمودار اطلاع رساني تمام ارگان های داخل و خارج فرودگاه در حال آماده باش و حركت به سمت فرودگاه شدند.

در این تمرین که ساعت 9:15 امروز (27 فروردین) آغازشد و در ساعت 10:10 به پایان رسید، تیم آتش نشانی و هدایت زمینی هواپیما فرودگاه جیرفت به عنوان اولین تیم با ورود به حلقه آتش دو دقیقه پس از سانحه برای اطفای حریق و امداد و نجات این سانحه هوایی وارد عمل شد و گروه امداد و نجات نیز به عنوان دومین تیم های حاضر در صحنه متشکل از امداد گران هلال احمر و مرکز فوریت های پزشکی به امداد رسانی و انتقال مصدومان به مراکز درمانی پرداخت.

در این تمرین همچنین نیروهای امنیتی و حفاظتی یگان حفاظت هواپیمایی  و پلیس فرودگاه جیرفت با ایجاد حلقه های امنیتی و ایجاد پوشش حفاظتی در باند پرواز این فرودگاه توان عملیاتی خود را در این مانور ارزیابی کردند و به نمایش گذاشتند.

طبق برنامه، خودروهای امدادی و امنيتی بلافاصله از ميعادگاه به محل وقوع سانحه اعزام شدند و حلقه‌های امنيتی با حضور یگان حفاظت هواپيمايی، حراست اداره كل و پليس فرودگاه اقدام به اطفای حریق هواپیما، امداد و نجات و انتقال  مجروحين و جمع آوری اسناد و مدارک مسافران کردند.

به گفته مدیرکل فرودگاه های استان کرمان، براي اجراي اين تمرین کار کارشناسي در قالب جلسه های چندگانه هماهنگی با واحدها و ارگان های مرتبط، بررسي نقاط ضعف و قوت در تمرین مشابه در فرودگاه های استان کرمان، طراحي، بررسي و تأييد سناريو انجام شد.

 وي سرعت عمليات را در اين مانور مطلوب ارزيابي کرد و گفت: حلقه حفاظتي به موقع تشکيل شد و نيروهاي امداد و نجات طبق وظايف محوله وارد صحنه شدند.

قاسم زاده تصریح کرد: هدف از برگزاری این تمرین، فرماندهی، هماهنگی و ارتباطات بین عوامل دخیل امداد و نجات است که شامل ارزيابی توانايی‌ها، تمرين وظايف ارگان‌های ذيربط، آمادگی برای مديريت بحران در وضعيت اضطراری، آشنايی مديريت و كاركنان عملياتی فرودگاه با سازمان‌ها و ارگان‌های امدادی و انتظامی و افزايش توان عملياتی در هنگام بروز حوادث است.

وی گفت: با توجه به مقررات بين‌المللي و اولويت‌هاي صنعت حمل و نقل کشور اجراي چنين تمرین هایی حداقل در هر دو سال يک بار مي تواند آمادگي و توانايي نيروهاي عملياتي را براي مقابله با سوانح و کاهش خسارات ناشي از آن بيش از پيش افزايش دهد.

پس از پايان تمرین، جلسه توجيهي بررسي و ارزیابی نقاط قوت و ضعف واحدهاي عملياتی و شركت‌كننده با حضور مديرکل دفتر مقررات فرودگاهي، مديريت بحران و پدافند غيرعامل تشكيل شد.

در جریان برگزاری این مانور مدیرکل راه و شهرسازی جنوب استان کرمان نیز حضور داشت.

 

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

درج نظر درج نظر

تازه‌ترین اخبار تازه‌ترین اخبار

اطلاعیه ها اطلاعیه ها

گزارش تصویری گزارش تصویری