خبر خبر

شرکت فرودگاه‎ها و ناوبري هوايي ايران در هفته‎اي که گذشت/ هفته چهارم
چهارمين هفته سال 98 (24 تا 30 فروردين) سپري شد. يکي از مهمترين رويدادهاي اين هفته قدرداني رييس هيات مديره و مديرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبري هوايي ايران از تلاش هاي فرودگاهيان درگير با بحران سيل بود.

به گزارش روابط عمومی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران، گزیده ای از مهمترین اخبار هفته گذشته را از نظر می گذرانید.

قدرداني اميرمکري از مديريت و کارکنان فرودگاه هاي درگير بحران سيل

اقدامات موثر مديريت و کارکنان چند فرودگاه کشور در پيشگيري، آمادگي و مقابله با بحران سيل، قدرداني رييس هيات مديره و مديرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبري هوايي ايران را به دنبال داشت. در نامه قدردانی امیرمکری، خطاب به مدیران فرودگاه های خرم آباد، گرگان، مهرآباد، اراک، ایلام و اهواز آمده است: تلاش ستودنی جنابعالی و همکاران محترم آن فرودگاه در بحران سیل اخیر و اقدامات به موقع و هماهنگ آن مجموعه با ستاد بحران شرکت که مانع از غیرعملیاتی شدن فرودگاه مذکور و رسیدن آسیب جدی به زیرساخت های فرودگاهی شد و امکان کمک رسانی به مردم منطقه توسط پروازهای امدادرسان را فراهم کرده شایسته تشکر و قدردانی است.

تاکيد اميرمکري بر استانداردسازي سطوح پروازي و افزايش ايمني پروازها در فرودگاه مهرآباد

رئيس هيئت مديره و مديرعامل شرکت فرودگاهها و ناوبري هوايي ايران در بازديد از سطوح پروازي فرودگاه مهرآباد بر استانداردسازي سطوح پروازي باند 29 راست و افزايش ايمني پروازها در اين فرودگاه تاکيد کرد. امیرمکری که به منظور برنامهریزی برای جلسه تصمیمگیری در مورد وضعیت پارکینگ هواپیمایی صها و رفع موانع پروازی به مهرآباد رفته بود از روند اجرای احداث رمپ صها و محوطه صنایع هوایی بازدید کرد و در مورد مسائل ایمنی استاندارد و رفع موانع پروازی باند 29 به گفتگو و تبادل نظر با مدیرعامل صنایع هواپیمایی ایران و دیگر همراهان کرد.

اميرمکري: تلاش همگان در سال جديد بايد در راستاي "حمايت از توليد داخلي " باشد

رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی در بازدید از فرودگاه تبریز با اشاره به نامگذاری سال جدید از سوی رهبر معظم انقلاب با نام "سال رونق تولید" گفت: تلاش همگان در سال جدید باید در راستای "حمایت از تولید داخلی" باشد که ما نیز در شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران تلاش خواهیم کرد اکثر نیازهای شرکت از تولیدات داخلی تامین می شود که در همین راستا در سال جدید یکی از دستگاههای مهم کمک ناوبری و بازرسی بار و مسافر از محصولات داخلی تامین خواهد شد. وی همچنین در بازديد از پروژههاي در دست اجراي فرودگاه تبريز ضمن ابراز رضايت از روند کار بر تسريع در اتمام آنها تاکيد کرد. پروژه توسعه و بهسازی اپرون بتنی و تاکسیویهای ارتباطی فرودگاه تبریز با اعتباری بالغ بر400 میلیارد ریال از محل اعتبارات شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران در حال اجرا است که با اتمام آن ظرفیت پذیرش پارکینگ هواپیمای فرودگاه تبریز به بیش از دو برابر افزایش مییابد.

اميرمکري:خدمات فرودگاهي بايد به بهترين نحو به مردم ارائه شود

رئيس هيات مديره و مدير عامل شرکت فرودگاهها و ناوبري هوايي ايران با حضور در فرودگاه اروميه گفت:همه ما در شرکت فرودگاهها، ارگانها، سازمانها، شرکتهاي هواپيمايي و شرکتهاي خدمات فرودگاهي با هدف ارائه خدمات و سرويس به مردم در حال انجام وظايف قانوني خود هستيم و خروجي تمام اين زحمات از ديد مردم خدمات فرودگاهي است لذا بايستي همانند يک خانواده با هماهنگي و پشتيباني هم اين خدمات را به نحوه احسن ارائه بدهيم که در نهايت کار مورد رضاي الهي و رضايت مردم واقع شود.

تشريح اقدامات اداره کل تجهيزات و سامانه هاي فرودگاهي در مواجهه با سيل

کارشناسان اداره کل تجهيزات و سامانه هاي فرودگاهي پيش از وقوع تا زمان برطرف شدن کامل بحران سيل نهايت اهتمام خود را براي عملياتي ماندن فرودگاه هاي در خطر به کار بردند. مدیرکل تجهیزات و سامانه های فرودگاهی عنوان کرد: با پایان گرفتن بحران سیل در استان های مختلف، تیم های مختلفی از کارشناسان اداره کل تجهیزات و سامانه های فرود گاهی با هماهنگی اداره کل دفتر مقررات فرودگاهی، مدیریت بحران و پدافند غیرعامل برای برآورد میزان خسارات سیل به تجهیزات فرودگاهی اعزام شده اند که این روند ادامه دارد.

تعطيلي چهار و نيم ساعته فرودگاه هاي پايتخت در روز ارتش

همزمان با روز ارتش جمهوري اسلامي و اجراي مانور هوايي نيروهاي مسلح در روز ۲۹ فروردين، پروازهاي باري و مسافري در ۳ فرودگاه امام‌خميني(ره)، مهرآباد و پيام از ساعت 7 تا 11:30 صبح انجام نشد.

آغاز تمرين هاي کامل دو سالانه طرح اضطراري در فرودگاه هاي کشور

تمرين هاي کامل دوسالانه طرح اضطراري فرودگاه هاي کشور امسال با تمرين طرح اضطراري فرودگاه زابل آغاز شد. مدیر کل دفتر مقررات فرودگاهی، مدیریت بحران و پدافند غیر عامل با اعلام اینکه در سال ۹۷ طبق برنامه، ۱۷ تمرین در فرودگاه ها انجام شد، عنوان کرد: امسال، مطابق جدول زمانی ۲۲ تمرین با حضور  همه عوامل امداد و نجات بومی و ارزیابان شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران و سازمان هواپیمایی کشوری  برگزار می شود.

نخستين جلسه کميته ترويج ايمني فرودگاه هاي کشور برگزار شد

این جلسه با هدف هماهنگی، تدوین رویه و تقسیم کار در ترویج فرهنگ ایمنی با حضور محمد الهی نیا، مدیر ایمنی شرکت و مدیران ایمنی فرودگاه های رشت، تبریز، گرگان، کرمان، سنندج، یاسوج و همدان برگزار شد. در این نشست، الهی نیا عنوان کرد: تنوع آموزه های ایمنی، گستردگی جغرافیایی فرودگاه های تحت مدیریت شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران، تعدد کارکنان شرکت و حضور سایر شرکت ها و نهاد ها در محیط های فرودگاهی موجب شده که اقدامات ترویجی رکن اساسی توسعه فعالیت های ایمنی محور باشد.

مديرکل حوزه مديرعامل و روابط عمومي و پاسخگويي به شکايات منصوب شد

طي ابلاغي از سوي مديرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبري هوايي ايران، احمد مظفر به عنوان مديرکل حوزه مديرعامل، روابط عمومي و پاسخگويي به شکايات منصوب شد.

طراحي ريموت کنترل دستگاههاي کمک ناوبري و ارتباط با ايستگاههاي اقماري در مهرآباد

با تلاش متخصصان واحد مهندسی ناوبری اداره مهندسی الکترونیک فرودگاه مهرآباد براي اولين بار نرم‌افزار و زير‌ساخت ريموت كنترل دستگاه، كمك ناوبري NDB ايستگاه‌هاي اقماري (كهريزك و ورامين) با اتاق كنترل ناوبري مهرآباد طراحی و ایجاد شد و به صورت آزمایشی مورد بهره برداری قرار گرفت.

از فراخوان نيروها تا بازگشايي سريع فرودگاه خرم آباد

مدير فرودگاه خرم آباد گفت: از زمان صدور اطلاعيه هاي هواشناسي مبني بر احتمال وقوع سيل در خرم آباد نيروهاي عملياتي و واحدهاي مختلف فرودگاه به حالت آماده باش درآمدند و توانستند با هماهنگي هاي لازم بحران سيل را با تلاش و همدلي پشت سر بگذارند. پیش از وقوع سیل در گام نخست، عملیات تبیین پیش بینی های هواشناسی، فراخوان نیروهای عملیاتی و توجیه مسوولان حوزه های مختلف در خصوص اولویت بندی سطوح پروازی و دستگاه های کمک ناوبری و برق فرودگاه انجام شد. در ادامه واحدهای فرودگاهی به حالت آماده باش درآمدند و ارزیابی محیطی فرودگاه برای شناسایی ریسک های عملیاتی و غیر عملیاتی انجام شد.

لايروبي، زهکشي، حفاري هاي موقت و ايجاد خاکريز براي مقابله با سيلاب در فرودگاه مهرآباد

مديريت و کارکنان فرودگاه مهرآباد بلافاصله پس از ارايه گزارش هاي پيش بيني سيل، تمام اقدامات لازم را براي پيشگيري و مقابله با بحران انجام دادند. برای جلوگیری از سرازیرشدن آب و نفوذ آن به همراه گل و لای به سطوح تاکسی وی ها و باند، لایروبی و زهکشی و حفاری های موقت با استفاده از ماشین آلات سنگین انجام شد. همچنین با توجه به وضعیت جوی و شدت بارش ها هماهنگی های لازم به صورت برگزاری جلسه های کارشناسی، بازدیدهای میدانی از ایرساید و اتخاذ تدابیر لازم برای پیش بینی و پیشگیری از رخداد غیر مترقبه احتمالی انجام شد.

انتصاب اعضاي جديد هيات مديره شرکت شهر فرودگاهي امام خميني(ره)

وزير راه و شهر سازي در احکامي آقايان سجاد کمالي پور و محمدرضا کريميان را به مدت سه سال به عنوان اعضاي جديد هيئت مديره شرکت شهر فرودگاهي امام خميني(ره) منصوب کرد.

تدابير ميداني و اقدامات سريع در کنترل و مهار موفق سيلاب در فرودگاه گرگان

مديرکل فرودگاه هاي استان گلستان به معرفی مهمترین اقدامات انجام شده در فرودگاه گرگان برای پیشگیری و نیز مقابله با بحران سیل پرداخت و عنوان کرد: در بارش های اولیه نوروزی (فاصله چهار روزه قبل از سال 98) آسیبی به تجهیزات فرودگاه نرسید و تمام پروازها انجام شد ولی وقتی فرودگاه درگیر سیل شد، پیش بینی کردیم که تا کجا آب بالا می آید و بحرانی ترین دقایق ما پنجم و ششم فروردین بود که حجم آب غیر قابل کنترل بود و پنجم فروردین از ساعت  1:30 تا 5:30 صبح مشغول ایجاد خاکریز بودیم.

حضور به موقع و تلاش بي وقفه کارکنان فني و مهندسي فرودگاه شيراز براي مقابله با سيل

کارکنان اداره فني و مهندسي فرودگاه شيراز قبل و حين سيلاب با حضور به موقع و هماهنگ خود اقدامات پيشگيرانه موثري را در ممانعت از آسيب رسيدن به فرودگاه انجام دادند. مدیر کل فرودگاه های فارس با اعلام این خبر عنوان کرد: پيش از وقوع سيل براي جلوگيري از نفوذ سيلاب به داخل پست سنتر باند فرودگاه شيراز بعضي از منهول ها به طور موقت اصلاح شدند و با ايجاد كانالي در اطراف پست از نفوذ سيلاب جلوگيري شد و مسير راه آبهاي محوطه ها و پشت بام ترمينال ها پاكسازي شدند. آپارات كردن كانكشن هاي چراغ ها، تعويض كابل هاي فرسوده باندها و تاكسي وي ها و نيز اورهال چراغ ها از ديگر اقدامات انجام شده بود.

انجام 250 پرواز امدادي و غيربرنامه اي فرودگاه ايلام در زمان بحران سيل

مدير فرودگاه ايلام از انجام پروازهاي غير برنامه اي از قبيل بالگردهاي ارتش، سپاه، هلال احمر، اورژانس هوايي، امداد و نجات و بالگرد پليس به تعداد 250 سورتي در زمان بحران سيل خبر داد.

ايجاد مسيرهاي انحراف آب براي مقابله با بحران سيل در فرودگاه سنندج

کارکنان و مسئولان فرودگاه سنندج با ايجاد سه مسير انحراف آب هاي ورودي و کاهش حجم ورودي آب به محوطه فرودگاه در ضلع شرقي و پايانه سنندج با بحران سيل مقابله کردند. برای پیشگیری از بحران سیل هماهنگی جهت ورود ماشین آلات و تجهیزات از قبیل بیل مکانیکی زنجیری، لودر و کامیون به فرودگاه و پاکسازی و احیای مسیرهای هدایت آب در ضلع شرقی و جنوبی فرودگاه انجام شد و ماشین آلات موردنیاز با توجه به تعطیلات و محدودیت های شهرستان در فرودگاه مستقر شدند.

اقدامات فرودگاه ها قبل و بعد از وقوع سيل(1)/ فرودگاه ياسوج

مدير فرودگاه ياسوج با بيان اينکه بارش ها و وقوع سيل اخير در ياسوج آسيبي به تاسيسات زيربنايي و تجهيزات کمک ناوبري فرودگاه وارد نکرده است، گفت: برای پیشگیری از وقوع سیل اقدامات متعددی در فرودگاه یاسوج انجام شد که در این راستا می توان به لایروبی و بهسازی کانال های هدایت آب های سطحی در مجاورت باند بویژه در بخش شمال غربی باند و بخش اپرون و تاکسی وی، لایروبی و پاکسازی آبراه های منتهی به فرودگاه یاسوج بویژه رودخانه دره مادوان- بلهزار که از زیر باند عبور می کند و اصلاح دریچه آبراه های عبوری از دیوار حفاظتی شمال فرودگاه و تصحیح شیب بندی اطراف سایت ناوبری اشاره کرد.

بسيج کارکنان و تجهيزات براي جلوگيري از سيل در فرودگاه کرمانشاه

مجتبی بیاتی مدیر فرودگاه کرمانشاه گفت: با بروز بحران سیل معاونان، روسای اداره ها و تمام کارکنان به حالت آماده باش در آمدند، پنج دستگاه ادوات سنگین شامل بیل مکانیکی، لودر و گریدر را آماده کردیم و تمام امکانات و تجهیزات فرودگاه برای جلوگیری از ورود سیلاب به دستگاه های کمک ناوبری، اماکن و تاسیسات و ساختمان ترمینال های داخلی و خارجی بسیج شدند. 

سرکشي مداوم به ايستگاه هاي کمک ناوبري تا بررسي تمام کانال هاي انتقال آب در فرودگاه بجنورد

آمادگي کامل تمام واحدهاي عملياتي و استقرار بيل مکانيکي از جمله اقدامات انجام شده در فرودگاه بجنورد براي پيشگيري و مقابله با سيل بود. مدیر فرودگاه بجنورد، با اعلام این خبر عنوان کرد: بلافاصله پس از صدور اطلاعیه هواشناسی مبنی بر احتمال وقوع سیل، مرخصی مسوولان واحدها لغو شد و در حالت آماده باش کامل درآمدند. هماهنگی برای استقرار یک بیل مکانیکی در فرودگاه انجام شد و تمام وسایل نقلیه و خودروهای امدادی آماده شدند.

احداث خاکريز و کانال و انحراف آب ورودي به فرودگاه اراک

استقرار بيل مکانيکي و کانال کشي سيل ورودي به فرودگاه، از جمله تدابير فرودگاه اراک براي پيشگيري و مقابله با سيلاب بود. از جمله اقدامات انجام شده در فرودگاه اراک برای پیشگیری از وقوع سیل می توان به استقرار بیل مکانیکی برای انحراف سیلاب احتمالی، آماده باش تمام کارکنان و شرکت در جلسه های کمیته بحران استان و شهرستان اراک (هر روز در جلسه از 27 اسفند) اشاره کرد.

پروازهاي مسير اروميه -تهران-اروميه افزايش يافت

با هماهنگیهای انجام شده دو سورتی پرواز در هفته در مسیر تهران – ارومیه و بالعکس توسط شرکت هواپیمایی تابان از 26 فروردین ماه از فرودگاه ارومیه برقرار شد.

 

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

درج نظر درج نظر

تازه‌ترین اخبار تازه‌ترین اخبار

اطلاعیه ها اطلاعیه ها

گزارش تصویری گزارش تصویری