خبر خبر

روابط‎عمومي سالم را مي‎توان با تأسي از کلام خداوند ايجاد کرد
رئيس ستاد اقامه نماز شرکت فرودگاه‎ها و ناوبري هوايي ايران به مناسبت 27 ارديبهشت، روز بزرگداشت ارتباطات و روابط‎عمومي با اشاره به اينکه روابط‎عمومي به دليل ماهيت و عملکردش نقش حساس و مهمي در افکار و اذهان مردم دارد گفت: براي داشتن يک روابط‎عمومي سالم مي‎توان از قرآن و کلام خداوند تأسي کرد.

محمد عباسی در گفتگو با روابطعمومی شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران، در این رابطه گفت: آیات قرآن سرشار از مضامینی هستند که به ارکان مختلف زندگی اجتماعی انسان اشاره دارد و به دنبال احیا و تقویت اخلاق در رفتار انسان در شئون مختلف زندگی است.

وی ادامه داد: روابطعمومی با وجودی که به عنوان حرفه و علمی جدید مطرح است اما در واقع همواره پا به پای برقراری روابط انسانی در جوامع انسانی پیش آمده است و تبعا در قرآن کریم هم به عناصر آن اشاره شده است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس پژوهشی که در آیات قرآنی داشته است 12 ویژگی مهم را برای روابطعمومی استخراج کرده است، گفت: اولین ویژگی به آیه شماره 44 سوره نحل باز میگردد آنجایی که خداوند میفرماید «لِتُبَیِّنَ لِلنَّاِس مَا نُزِلَ الَیهِم» به این مفهوم که "مطلب را آنطور که هست بیان کنیم". دومین ویژگی در آیه «وَ لا تَقفُ ما لَیسَ لَکَ بِه عِلمٌ» (36) سوره اسراء است که خداوند فرمان داده است که "آگاهانه سخن بگوییم و وقتی آگاهی نداریم حرف نزنیم".

عباسی درباره ویژگیهای سوم و چهارم گفت: خداوند در آیه 61 سوره صف فرموده است « لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفعَلُونَ»؛ چرا چیزی میگویید که به آن عمل نمیکنید؟ بنابراین باید "به حرفی که میزنیم عامل باشیم." در چهارمین ویژگی نیز که مربوط به آیه 152 سوره انعام خداوند با بیان اینکه «وَ اِذا قُلتُم قاعِدلوا» از ما میخواهد که "منصفانه حرف بزنیم و منصف و عدالت محور باشیم".

رئیس ستاد اقامه نماز شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران ادامه داد: در ویژگی پنجم خداوند از ما میخواهد که "حرفمان مستند و منطقی و محکم باشد"  این موضوع در آیه «قُولُوا قَولاً سَدیداً» (70) در سوره احزاب بیان شده است. ششمین ویژگی نیز در آیه 28 سوره اسراء است که خداوند میفرماید «قَولاً مَّیسُوراً» با این مفهوم که "با مردم با سخن نرم صحبت کنیم و از تندی با آنها بپرهیزیم" خداوند بر این نکته وقتی به موسی و هارون دستور میدهد که به نزد فرعون بروند و او را هدایت کنند نیز تاکید کرده است به طوری که در آیه 44 سوره طه میفرماید «فَقُولَا لَهُ قَولًا لَّیِّنًا».

وی هفتمین ویژگی را مربوط به آیه 63 سوره نساء عنوان کرد و گفت: در بخشی از این آیه خداوند میفرماید «قَولاً بَلِیغًا» به این مفهوم که "کلام و سخن باید رسا و بلیغ باشد" و همچنین در هشتمین ویژگی یعنی آیه «قُولُوا لِلنَّاسِ حُسناً» (83) در سوره بقره آمده است که "با همه مردم زیبا حرف بزنیم."

وی ادامه داد: ویژگی نهم به "انتخاب بهترین و نیکوترین سخن و کلام" برمیگردد. خداوند در اینباره در آیه 53 سوره اسراء میفرماید «وَ قُل لِّعِبَادِی یَقُولُوا الَّتِی هِیَ أَحسَنُ» و دهمین ویژگی نیز مربوطه به آیه 8 سوره نساء یعنی«و قُولُوا لَهُم قَولاً مَعرُوفاً» است که به ما تاکید میکند "سخن و کلاممان روح جوانمردی و معرفت داشته باشد."

"همدیگر را با القاب خوب صدا بزنیم و کرامت انسانها را حفظ کنیم" یازدهمین ویژگیای بود که عباسی در آیه «وَ قُل لَهُما قَولًا کَرِیماً» (23) در سوره اسراء به آن اشاره کرد و در مورد دوازدهمین ویژگی گفت: خداوند در آیه 24 سوره حج نیز با بیان «وَ هُدُوا الَی الطَّیِّبِ مِنَ القَولِ» از ما خواسته است که "کمک کنیم حرفهای پاک در جامعه انتشار یابد و اهل ایمان به سوی گفتار پاک هدایت شوند."

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

درج نظر درج نظر

تازه‌ترین اخبار تازه‌ترین اخبار

اطلاعیه ها اطلاعیه ها

گزارش تصویری گزارش تصویری