خبر خبر

عمليات رفت زائران خانه خدا پايان يافت
اعزام 88500 زائر خانه خدا به سرزمين وحي/افزايش پروازها در کنار کاهش تاخيرات تجربه بزرگي برايمان محسوب ‎مي‎شود
مسئول عمليات حج شرکت فرودگاه‎ها و ناوبري هوايي ايران با اشاره به اعزام 88500 مشتاق ايراني به زيارت خانه خدا گفت: امسال با وجود افزايش تعداد زائران و پروازها و انجام همه پروازها توسط ايران اير، کاهش چشمگير تاخيرات را داشتيم که اين تجربه بزرگي براي مجموعه صنعت هوانوردي محسوب مي‎شود.

به گزارش روابطعمومی شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران، حشمتاله قربانی در گفتگو با فارس گفت: با لطف و کمک الهی و تلاش دستاندرکاران عملیات حج سال 98 بویژه کارکنان شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران، در عملیات رفت با انجام 361 پرواز بیش از 88500 زائر خانه خدا به بیت الله الحرام اعزام شدند.

وی با بیان اینکه عملیات رفت از 17 تیر آغاز و 15 مرداد و پس از 30 روز به پایان رسید، گفت: به امیدخدا شروع پروازهای برگشت از 25 مرداد آغاز و تا 14 شهریور به پایان میرسد که این عملیات 21 روزه طول می کشد که فشردهتر از عملیات اعزام انجام میشود.

قربانی با بیان اینکه امسال نسبت به سال گذشته 4 درصد رشد زائر، 14.5 درصد رشد پرواز و 2.5 درصد رشد بار داشتیم، گفت: این درحالی است که امسال کشورعربستان به مانند سالهای گذشته که حدود نیمی از پروازهای رفت و برگشت زائران ایران را برعهده میگرفت با ما مشارکت  نکرد و از سویی هم تنها به شرکت هواپیمایی ایران ایر اجازه داد که زائران را به این کشور منتقل کنند.

مسئول عمليات حج شرکت فرودگاهها و ناوبري هوايي ايران با بیان اینکه این فشار، تجربه بزرگی برای صنعت هوانوردی ایران به همراه داشت، گفت: این موضوع باعث شد که با همفکری، همدلی و تعامل بسیار خوب و برنامهریزی مناسب، عملیات رفت به نحو خوبی انجام شود و با وجود رشد تعداد پروازها، میزان تاخیرات که در سال قبل به ازای هر پرواز، 64 دقیقه بود به 20 دقیقه کاهش یابد.

وی ادامه داد: در واقع برای رسیدن به این عملکرد حداقل از یک ماه قبل از آغاز عملیات، اقدامات خاصی در فرودگاههای کشور صورت گرفت که تشکیل کمیته عملیات حج در ستاد شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران و 18 فرودگاه تحت پوشش آن که مجری عملیات اعزام حج بودند و برگزاری بیش از 100 جلسه به منظور هماهنگی میان واحدهای مختلف فعال در اعزام زائران از جمله آن بود. همچنین دستورالعملی در شرکت تدوین و به فرودگاهها ابلاغ شد تا فعالیتها با کنترل و نظارت انجام شوند.

قربانی با اشاره به تمهیدات دیده شده در مجموعه فرودگاهی و هماهنگی با دستاندرکاران سازمان حج و زیارت، سازمان هواپیمایی کشوری، گذرنامه، پلیس فرودگاهها، سپاه حفاظت هواپیمایی و غیره گفت: برای پروازهای برگشت که در حدود 10 روز دیگر آغاز میشود فرودگاهها آمادگی لازم را دارند که در 21 روز و زمانی فشردهتر میزبان بازگشت حجاج باشند و با کیفیتی بهتر از عملیات رفت، آن را اجرا کنند.

مسئول عمليات حج شرکت فرودگاهها و ناوبري هوايي ايران در پایان در مورد تاخیر در دریافت بارها و یا گم شدن بارهای حجاج در بازگشت به کشور در سال های گذشته گفت: امسال هماهنگیهای بیشتری انجام شده است تا این مشکل پیش نیاید اما با توجه به انجام حجم زیادی از پرواز در مدتی کوتاه احتمال به وجود آمدن این مشکلات وجود دارد اما امیدواریم به یاری خدا در حداقل ممکن رخ دهند.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

درج نظر درج نظر

تازه‌ترین اخبار تازه‌ترین اخبار

اطلاعیه ها اطلاعیه ها

گزارش تصویری گزارش تصویری