خبر خبر

تفسير سوره نصر در محفل انس با قرآن کريم
هشتاد و سومين محفل انس با قرآن کريم مديران و کارکنان ستادي شرکت فرودگاه‎ها و ناوبري هوايي ايران با تفسير آيات سوره نصر برگزار شد.

به گزارش روابطعمومي شركت فرودگاهها و ناوبري هوايي ايران، هشتاد و دومین محفل انس با قرآن كريم مديران و کارکنان ستادي شركت فرودگاهها و ناوبري هوايي ايران امروز، سهشنبه 14 آبان، با سخنان رييس ستاد اقامه نماز این شركت برگزار شد.

عباسی در این جلسه عنوان کرد: اذا جاء نصرالله والفتح (زمانی که یاری خدا و پیروزی فرا رسد)، و رایت الناس یدخلون فی دین الله افواجا(مردم را می بینی که گروه گروه به دین الهی در می آیند)، فسبح بحمد ربک واستغفره انه کان توابا (پس به حمد پروردگارات او را تسبیح کن  از او آمرزش بخواه که او همیشه توبه پذیر است).

وی افزود: روشن ترین واقعه ای که می تواند مصداق این نصرت الهی و فتح الهی باشد، فتح مکه است زیرا در زمان حیات پیامبر اسلام(ص) بود و در بین همه فتوحات، ام الفتوحات بود که بنیان شرک در جزیره العرب را ریشه کن کرد.

عباسی گفت: بعد از صلح حدیبیه چون مشرکان پیمان شکنی کردند، پیامبر نیرویی فراهم و مکه را بدون خونریزی فتح کرد. شرح ماجرا چنین است که مسلمانان در چند کیلومتری مکه اردو زدند و ابوسفیان که شبانه برای سرکشی از مکه خارج شده بود با عباس عموی پیغمبر ملاقاتی داشت گفت که پیامبر با ده هزار سرباز به سراغ شما آمده است. ابوسفیان ترسید و به عباس پناهنده شد و پیامبر امان دادن عباس را پذیرفت.

وی افزود: پیامبر(ص) فرمودند که هرکس به مسجدالحرام پناه ببرد یا به خانه ابوسفیان برود یا در خانه خود بماند در امان است. پیامبر(ص) به عباس فرمودند که ابوسفیان را در تنگه ای که گذرگاه مکه است ببر تا لشکریان الهی که از آنجا می گذرند، او ببیند. ابوسفیان با دیدن این مانور وحشت کرد و به عباس گفت که سلطنت فرزند برادرت بسیار عظیم شده است، عباس گفت که سلطنت نیست بلکه نبوت است. سپس عباس به او گفت که به سراغ مردم مکه برو و آنها را از مقابله با لشکر اسلام بازدارد.

عباسی گفت: ابوسفیان وارد مسجدالحرام شد و به مردم گفت که محمد با جمعیتی وارد مکه می شود که توان مقابله با او را ندارید، پس به مسجدالحرام یا خانه من یا خانه خود پناهنده شوید و اسلام بیاورید تا سالم بمانید. پیامبر(ص) وارد مکه شد و به یاد روزی که از مکه مخفیانه خارج شد و به شکرانه این پیروزی سجده کرد. سپس پیامبر با تلاوت سوره فتح وارد مسجدالحرام شد و مسلمانان همراه آن حضرت تکبیر می گفتند. حضرت نزدیک کعبه آمد و بت ها را می شکست و می فرمود که جاء الحق و زهق الباطل ان الباطل کان زهوقا. از آنجا که دست حضرت به بت های بزرگ بالای کعبه نمی رسید به حضرت علی(ع) دستور داد تا پا بر دوش پیامبر نهد و بت ها را سرنگون کند. سپس حلقه کعبه را گرفت و از مردم مکه پرسید که شما امروز چه انتظاری از من دارید؟ گفتند: بخشش. اشک در چشم حضرت جمع شد و مردم گریه کردند. حضرت سخن یوسف را که به برادرانش فرمود لا تثریب علیکم الیوم (امروز هیچ سرزنشی بر شما نیست) به زبان آورد و فرمود که همه آزادید. آنگاه جملات لا اله الا الله وحده وحده انجز وعده نصر عبده را خواند و فرمود که هیچ کس از خون های ریخته شده و اموال غارت شده گذشته سخنی نگوید و تمام پرونده های گذشته مختومه و همه مشمول عفو عمومی شدید، پس وارد زندگی نوین شوید.

وی افزود: اکثر مفسرین این سوره را مربوط به زمان فتح مکه در سال هشتم هجری می دانند که گروهی از مردم به خاطر حقانیت اسلام ایمان آرودند. بعضی از مردم از روی ترس، به اسلام تظاهر کردند مانند ابوسفیان که امام علی(ع) در مورد اسلام آوردن بعضی ها از جمله ابوسفیان فرمودند که ما اسلموا و لکن استسلموا و اسروا الکفر یعنی آنان در ظاهر مسلمان شدند (خود را شبیه مسلمانان درآوردند) درحالیکه کفرشان را پنهان کردند.

عباسی گفت: این سوره بیانگر ورود و داخل شدن در قرآن است. یدخلون فی دین الله(در دین خدا داخل می شوند) که ممکن است مثل ابوسفیان داخل شدن او در دین اسلام از روی ترس باشد. یک وقتی داخل شدن ایمان در قلب است که این نوع ایمان آوری ارزش ندارد، ایمان مرحله بالاتر از اسلام آوردن است. ایمان باید در دل نفوذ کند و داخل شود. قرآن در سوره حجرات آیه 14 می فرماید که قالت الاعراب آمنا قل لم تومنوا و لکن قولوا اسلمنا و لما یدخل الایمان فی قلوبکم (اعراب بادیه نشین گفتند ما ایمان آوردیم، ای پیامبر به آنان بگو شما ایمان نیاوردید بلکه بگویید اسلام آوردیم زیرا هنوز ایمان در دل های شما وارد نشده است.

وی افزود: در حدیث داریم، وقتی که حضرت مهدی(عج) ظهور فرمایند مردم دنیا فوج فوج به او ایمان می آورند. وقتی  پیامبر(ص) مکه را فتح کردند ابتدا وارد مسجدالحرام شدند و نماز خواندند. نصرت خدا منوط به یاری مردم از دین خدا می شود.

 

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

درج نظر درج نظر

تازه‌ترین اخبار تازه‌ترین اخبار

اطلاعیه ها اطلاعیه ها

گزارش تصویری گزارش تصویری