خبر خبر

تشريح پيام هاي سوره نصر در محفل انس با قرآن کريم
هشتاد و چهارمين محفل انس با قرآن کريم مديران و کارکنان ستادي شرکت فرودگاه‎ها و ناوبري هوايي ايران با تشريح پيام هاي آيات سوره نصر برگزار شد.

به گزارش روابطعمومي شركت فرودگاهها و ناوبري هوايي ايران، هشتاد و چهارمین محفل انس با قرآن كريم مديران و کارکنان ستادي شركت فرودگاهها و ناوبري هوايي ايران امروز، سهشنبه 21 آبان، با سخنان رييس ستاد اقامه نماز این شركت برگزار شد.

عباسی در این جلسه عنوان کرد: سوره نصر، نصرت و یاری را به خدا اضافه و نسبت داده است، فتح و پیروزی را بعد از نصرت خدا ذکر کرده تا بر همگان معلوم شود که اگر یاری خدا نباشد، پیروزی به دست نمی آید. آنچه اصالت دارد، خواست و ارداده خداست نه تعداد افراد، شایسته نیست مسلمانان پس از پیروزی، مغرور شوند یا تنها به تجهیزات خود تکیه کنند، بنابراین لازم است در مقام شکر و سپاس الهی درآیند و از یاد خدا غافل نشوند.

وی افزود: وقتی که معلوم شد تا نصرت الهی نباشد پیروزی هم به دست نمی آید آن وقت نتیجه می گیرد تا پیروزی نرسد و موانع از سرراه برداشته نشوند، مردم گروه گروه مسلمان نمی شوند. مردم ملزم می شوند به شکرانه این نصرت الهی و پیروزی، به تسبیح و حمد و استغفار بپردازند، یعنی همواره متوجه خدا باشند و به خود مغرور نشوند.

عباسی گفت: بعد از پیروزی ها، نقایص و ناملایماتی هم توسط خود انسان ها پیش می آید و نباید این نواقص را به خدا نسبت داد چون خدا از هر نقصی منزه است پس باید حمد و تسبیح خدا را به جا آورد و به خاطر اشتباهاتمان در کارها استغفار کنیم.

وی افزود: تواب به معنای توبه پذیر است و این کلمه 11 بار در قرآن آمده که 9 بار آن همراه با رحمت است مانند همین آیه توابا رحیما و یک بار هم توبه با حکمت همراه شده است که در سوره نساء آیه 17 آمده « انما التوبه علی الله للذین یعلمون السوء بجهاله ثم یتوبون من قریقب فاولئک یتوب الله علیهم و کان الله علیما حلیما در حقیقت پذیرش توبه برعهده خداوند است برای کسانی که کار زشت را از روی نادانی انجام می دهند سپس به زودی توبه می کنند آنها هستند که خدا توبه شان را می پذیرد و خدا همواره دانا و حکیم است».

عباسی گفت: تواب یکبار هم به طور مطلق در این سوره آمده است. پیامبر بعد از فتح مکه که بدون خونریزی انجام شد، عفو عمومی اعلام کردند و همه را بخشیدند. سعد بن عباده شعار انتقام سرداد و گفت «الیوم الیوم الملحمه امروز روز تلافی کردن و انتقام است» پیامبر این صحنه را دیدند و شعار را عوض کردند و شد «الیوم الیوم المرحمه امروز روز رحمت است» و پرچم را به دست امام علی(ع) داد و فرمود که بگویید الیوم الیوم المرحمه.

وی افزود: واستغفره اشاره به فرمان استغفار دارد که یا برای نورانیت قلب است یا برای زدودن غرور پیروزی یا برای گناهان امت است یا به خاطر معرفت بالای پیامبر نسبت به خداست.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

درج نظر درج نظر

تازه‌ترین اخبار تازه‌ترین اخبار

اطلاعیه ها اطلاعیه ها

گزارش تصویری گزارش تصویری