خبر خبر

تشريح آيات انتهايي سوره نصر در محفل انس با قرآن کريم
هشتاد و پنجمين محفل انس با قرآن کريم مديران و کارکنان ستادي شرکت فرودگاه‎ها و ناوبري هوايي ايران با تشريح آيات پاياني سوره نصر برگزار شد.

به گزارش روابطعمومي شركت فرودگاهها و ناوبري هوايي ايران، هشتاد و پنجمین محفل انس با قرآن كريم مديران و کارکنان ستادي شركت فرودگاهها و ناوبري هوايي ايران امروز، سهشنبه 28 آبان، با سخنان رييس ستاد اقامه نماز این شركت برگزار شد.

عباسی در این جلسه عنوان کرد: بعد از پیروزی ها، نقایص و ناملایماتی هم توسط خود انسان ها پیش می آید و نباید این نواقص را به خدا نسبت داد چون خدا از هر نقصی منزه است پس باید حمد و تسبیح خدا را به جا آورد و به خاطر اشتباهاتمان در کارها استغفار کنیم.

وی افزود: تسبیح به معنای شناور کردن و شناوری است، ثلاثی مجرد (سباحه) یعنی شناور کردن است ولی وقتی به باب تفعیل می رود معنایش عوض می شود و معنای تازه می گیرد. تسبیح معنایش به پاکی نسبت دادن و از بدی ها، اشتباه ها و بیهودگی ها جدا دانستن است و تمام پدیده ها با آگاهی به نماز و تسبیحش راه یافته اند.

عباسی گفت: همه هستی به نیایش خدا و تسبیح پروردگار آگاه شده اند و این تسبیح بر زبان تمام هستی جاری است. هرکس به اندازه وجودش از این صفات بهره می برد.

وی افزود: هر پدیده ای یک مرحله از وجود خودش را دارد و در جریان تکاملی وجودش پیش می رود و همین است که مراحل تسبیح جدیدی را به دست می آورد. سبح- یسبح حاکی از جریان وجودی انسان ها و در نتیجه از تسبیح های جدیدشان است. پدیده ها به همان اندازه که درجه وجودی شان بالاتر می آید تسبیحشان هم بیشتر می شود و اما این انسان مامور به تسبیح است و این امر، امر به جریان وجودی اوست تا به مراحل بالاتری برسد و در هر صبح و شب گامی بردارد و به جلوتر برود.

عباسی گفت: اعتقاد ما به پاکی او از نیاز و اعتقاد به حکمت و تقدیر و تدبیر و تعظیم او زمینه تسبیح است. حمد همان کار درست ماست و این تسبیح در حمد ما باید جلوه گر باشد. تسبیح ما اگر تسبیح مطلق باشد، دیگر جای گله و شکایت از خدا و تقدیر الهی نیست و آن وقت چشم به این دنیا و شکوفه های زندگی نمی اندازیم، بلکه فتنه ها را می شناسیم و راه را پیدا می کنیم و به رزق خدا چشم خواهیم داشت.

وی افزود: حضرت یونس(ع) وقتی از تسبیح خدا فاصله می گیرد و از تقدیر خدا شکوه می کند مبتلا می شود و در شکم نهنگ و ماهی گرفتار می شود اما سریع به تسبیح خدا روی می آورد، اگر تسبیح نمی کرد تا آخر در عذاب می ماند و این هم از آثار تسبیح است.

 

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

درج نظر درج نظر

تازه‌ترین اخبار تازه‌ترین اخبار

اطلاعیه ها اطلاعیه ها

گزارش تصویری گزارش تصویری