خبر خبر

تفسير سوره کوثر در محفل انس با قرآن کريم
هشتاد و هشتمين محفل انس با قرآن کريم مديران و کارکنان ستادي شرکت فرودگاه‎ها و ناوبري هوايي ايران با تشريح آيات سوره کوثر برگزار شد.

به گزارش روابطعمومي شركت فرودگاهها و ناوبري هوايي ايران، هشتاد و هشتمین محفل انس با قرآن كريم مديران و کارکنان ستادي شركت فرودگاهها و ناوبري هوايي ايران، سهشنبه 26 آذر، با سخنان رييس ستاد اقامه نماز این شركت برگزار شد.

عباسی در این جلسه عنوان کرد: سوره کوثر سه آیه دارد و در مکه نازل شده و کوچک ترین سوره قرآن کریم است. نام سوره برگرفته از آیه اول است و به معنای خیر کثیر و فراوان است. براساس روایات متعدد از شیعه و سنی، عاص بن وائل، پدر عمروعاص که از بزرگان مشرکان مکه بود پس از آنکه پسران پیامبر از دنیا رفتند و آن حضرت دیگر پسری نداشت از روی طعنه و زخم زبان، پیامبر را ابتر و بدون دنباله خواند. خداوند برای تسلی خاطر پیامبر و پاسخ به این سخن نابجا، سوره کوثر را نازل فرمود و ناکام بودن دشمنان و دوام و بقای نسل و فکر پیامبر را خبر داد. در روایات، برای کسی که این سوره را در نمازهای واجب و مستحب بخواند، سیراب شدن از حوض کوثر در قیامت وعده داده شده است.

وی افزود: سوره های مکی، سوره هایی است که قبل از هجرت پیامبر(ص) به مدینه نازل شده است.

عباسی گفت: مکی و مدنی بودن سوره ای به اعتبار اکثریت آیات آن سوره است. مانند بعضی از آیات سوره ها که پس از هجرت نازل شده اند ولی چون بیشتر آیات ابتدایی آن در مکه نازل شده اند به آن، سوره مکی می گویند.

وی در بیان مشخصات سوره های مکی افزود: هر سوره ای که لفظ کلا داشته باشد که این کلمه در 15 سوره و 33 بار به کار رفته است. هر سوره ای که در آن آیه سجده آمده است مکی است. به جز سوره بقره که مدنی است هر سوره ای که در آن داستان آدم و شیطان ذکر شده باشد مکی است. سوره هایی نیز که در آنها دستور جهاد یا احکام مربوط به جهاد باشد مکی هستند. سوره های مکی اغلب با عبارت یا ایها الناس همراه است، سوره مکی شامل آیات توحید، رسالت، اثبات آخرت و حشر و نشر و معاد، مبارزه با بت پرستان و اعتقاد به فرشتگان است. در مکه هنوز حکومت اسلامی به وجود نیامده ولی آیات اغلب باشکوه است و در آن استعاره ها، تمثیل و تشبیه ها به کار رفته است. در سوره های مکی، تلاش و کوشش برای اصلاح عقاید، اخلاق و مبارزه استدلالی با اندیشه بت پرستی ذکر شده است.

عباسی در تشریح نکته های سوره کوثر گفت: آنجا که خداوند در مقام دعوت به توحید است، ضمیر مفرد به کار می برد، همانند «انا ربکم فاعبدون پروردگار شما هستم پس مرا عبادت کنید»، « انا ربکم فاتقون من پروردگار شما هستم از من پروا کنید»، « اننی انا الله همانا من خداوند یکتا هستم».

وی افزود: در مواردی که خداوند کاری را بدون واسطه انجام می دهد یا در مقام بیان ارتباط تنگاتنگ خالق با مخلوق است، ضمیر مفرد به کار می رود، همانند و انا الغفور الرحیم و فانی قریب. اما گاهی آیه در مقام بیان عظمت خداوند و شرافت نعمت است که در این موارد ضمیر جمع همچون «انا» به کار می رود، چنانکه در این آیه می فرماید انا اعطیناک الکوثر زیرا عطای الهی به بهترین خلق خدا آن هم عطای کثیر به گونه ای است که باید با عظمت از آن یاد شود. همچنین در مواردی که خداوند کاری را با واسطه انجام می دهد، نظیر باران که با واسطه تابش خورشید و پیدایش بخار و ابر می بارد از ضمیر جمع استفاده می شود چنانکه می فرماید «و انزلنا من السماء ماء ما از آسمان آبی فروفرستادیم».

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

درج نظر درج نظر

تازه‌ترین اخبار تازه‌ترین اخبار

اطلاعیه ها اطلاعیه ها

گزارش تصویری گزارش تصویری