خبر خبر

صدور دستورالعمل به واحدهاي ستادي و فرودگاهي در شرايط بحران کرونا ويروس/ تاکيد بر حضور حداقلي کارکنان در شيفت هاي کاري
به دنبال برگزاري جلسه ويژه مديرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبري به صورت ويديو کنفرانس با مديران کل ستادي و فرودگاهي، دستورالعمل و روش کار واحدهاي مختلف در شرايط بحران کرونا ويروس ابلاغ شد.

به گزارش روابط عمومي شرکت فرودگاه ها و ناوبري هوايي ايران به نقل از پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي؛ بر اساس مصوبات اين جلسه که پنجم فروردين در دفتر سياوش اميرمکري، رييس هيات مديره و مديرعامل شرکت برگزار شد، در حوزه معاونت عمليات هوانوردي، کاهش و تعديل کارکنان عمليات هوانوردي با توجه به برنامه و زمان پروازها به ميزان حداقل در حوزه هاي مراقبت پرواز، ارتباطات و ناوبري، مخابرات و فناوري اطلاعات هوانوردي و آتش نشاني و هدايت زميني به تصويب رسيد.

از ديگر مصوبات مربوط به حوزه معاونت عمليات هوانوردي مي توان به اعلام عملياتي شدن فرودگاه پس از آخرين پرواز حسب مورد و بنا بر درخواست، کاهش Category آتش نشاني و هدايت زميني فرودگاه و حضور حداقل پرسنل در زمان نبود پرواز، دريافت کمک در موارد خاص از آتش نشاني شهر به منظور تامين شرايط استاندارد مورد نياز فرودگاه، کاهش سطح ارايه سرويس مراقبت پرواز و کاهش کارکنان عمليات هوانوردي در فرودگاه هاي اقماري به ميزان حداقل ممکن و در صورت لزوم جهت کاهش تردد، اقامت حداقل 15 روز در محل ماموريت اشاره کرد.

براساس دستورالعمل ابلاغي، درباره فرودگاه هاي داراي طبقه بندي فضاي G، مدير فرودگاه و يا کارکناني که صلاحيت ارايه سرويس AFIS را دريافت کرده اند، مي توانند حسب مورد به ارايه سرويس مراقبت پرواز بپردازند. بايد متناسب با شرايط و تعداد پروازها، مدت زمان کشيک کارکنان عملياتي به صورت حضور حداقلي کارکنان تنظيم شود. همچنين در طرح پرواز(Flight Plan) از پذيرش فرودگاههاي احتياطيAlternate Aerodrome)) غير از فرودگاه هاي مشهد، مهرآباد، اصفهان، زاهدان، بندرعباس، شيراز، اهواز، کرمانشاه و تبريز خودداري شود و در صورت لزوم و بنا به درخواست و اعلام فرودگاه، کاهش طبقه بندي فضا امکان پذير مي شود.

براساس بخشنامه صادر شده، بايد نيروهاي مامور اعزامي به ساير فرودگاه ها به حداقل ممکن کاهش يابد و حسب ضرورت و متناسب با آمار پروازها و نيروي انساني در حوزه مراقبت پرواز، ادغام واحدهاي گراند، برج و تقرب پرواز انجام شود.

در اين دستورالعمل در حوزه معاونت توسعه مديريت و منابع نيز تاکيد شده که باتوجه به ضرورت حفظ سلامتي همکاران گرامي و الزام مقابله با ويروس منحوس کرونا و به منظور قطع زنجيره انتشار ويروس، بايد به گونه اي برنامه ريزي شود که فقط نيروهايي که حضورشان در محيط کار ضروري است، در محل خدمت حضور داشته باشند و بقيه کارکنان به صورت آنکال آماده باشند و از مراجعه به محل کار تا پايان نيمه اول فروردين خودداري کنند و تشويق همکاران به دورکاري(تا اطلاع ثانوي) در دستور کار باشد.

اين دستورالعمل در حوزه معاونت برنامه ريزي، نظارت و امور اقتصادي نيز تاکيد کرده که با توجه به کاهش پرواز هاي عبوري و داخلي و خارجي و احتمال ادامه اين روند تا چند ماه آينده براي مديريت هزينه در فرودگاه ها، درباره ضرر و زيان وارد شده به غرفه داران و اماکن فرودگاهي تحت اجاره، مديران فرودگاهها ضمن بررسي دقيق موضوع فعاليت غرفه داران که به تبع عدم انجام پرواز و حضور مسافر کاملا تعطيل و يا با ظرفيت محدود در حال فعاليت بوده اند، مراتب را به نحو مقتضي گزارشگيري و مستندسازي کنند تا در فرصت پيش رو تصميم هاي لازم در خصوص اعمال تخفيف هاي لازم و يا بخشيدن اجاره هاي تعهدي جهت جبران زيان بخشي از شرکاي درآمدي شرکت اقدام شود.

در حوزه مديريت بحران نيز بر ارايه گزارش روزانه توسط مديران ستادي و فرودگاهي درباره کارکنان و مسافران مشکوک و مبتلا به ويروس کرونا و بررسي وضعيت کارکنان مشکوک و مبتلا به ويروس کرونا و نيز پيگيري تهيه مواد ضدعفوني کننده به صورت متمرکز توسط مديرکل دفتر مقررات فرودگاهي، مديريت بحران و پدافند غيرعامل براي فرودگاه هاي کشور اشاره کرد.

همچنين براساس اين بخشنامه بايد تمام فرودگاه هاي مراکز استان آمادگي لازم را جهت مقابله و کمک رساني به مناطق سيل زده در صورت وقوع داشته باشند.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

مورد مرتبطی یافت نشد

درج نظر درج نظر

تازه‌ترین اخبار تازه‌ترین اخبار

اطلاعیه ها اطلاعیه ها

گزارش تصویری گزارش تصویری