خبر خبر

شکوه هر ساله مراسم جشن تکليف در شرکت فرودگاه ها و ناوبري هوايي ايران؛
کرونا، مانع برگزاري برنامه هاي منسجم سال ۱۴۰۰ ستاد اقامه نماز نشد
ستاد اقامه نماز شرکت فرودگاه ها و ناوبري هوايي ايران، هر ساله در راستاي ترويج فرهنگ اقامه نماز اقدامات قابل توجهي انجام مي دهد. يکي از اين اقدامات، جشني است که فارغ از مناسبات اداري براي فرزندان مکلف کارکنان برگزار مي کند و در حقيقت با برگزاري اين مراسم، اين روز را براي آنها خاطره مي کند.

به گزارش روابط عمومی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران؛ محمد عباسی؛ مشاور مدیرعامل، رییس ستاد اقامه نماز و دبیر شورای فرهنگی، متولی این امر است که در این باره توضیحات لازم را ارائه داده است.

1-ستاد اقامه نماز در شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران چه وظایفی بر عهده دارد و از چه زمان فعالیتهای خود را آغاز کرده است؟

ستاد اقامه نماز شرکت فرودگاه ها از سال ۱۳۸۴ در این ساختار تاسیس شد و بر اساس شرح وظایف و آیین نامه اجرایی دستگاه ها، دو امر مهم را در دو بخش انجام می دهد. نخست اقدامات فیزیکی نظیر احداث و تعمیر و بهسازی نمازخانه ها در کل فرودگاه های کشور و بخش دیگر ترویج و توسعه فرهنگ نماز نزد کارکنان و خانواده ایشان است که هم در ستاد و هم در فرودگاه های کشور انجام می شود. خوشبختانه یکی از تاثیرگذارترین برنامه های فرهنگی در بحث ترویج نماز، جشن تکلیف است که از اولین سال تاسیس ستاد اقامه نماز در شرکت، بی وقفه و به صورت متوالی انجام شده است و هر سال با برنامه ها و تدارکات بهتری پیش می‌رود و خانواده ها پیگیر امور و منتظر روز مراسم هستند.

2-هر ساله در شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران، برای فرزندان مکلف کارکنان، مراسم جشن تکلیف برگزار می شود، با توجه به محدودیت هایی که کرونا به وجود آورد، این مراسم چگونه و با چه کیفیتی برگزار شد؟

پیش از کرونا مراسم به صورت یک جشن کامل، همراه با برنامه های متنوع با حضور بعضی از مجریان صدا و سیما و نیز متخصصان و کارشناسان حوزه دینی و تربیتی با محتوای آموزشی همراه بود. اما ۲ سال است که به دلیل کرونا نتوانسته ایم مراسم را به صورت حضوری برگزار نماییم و با تاکید مدیرعامل محترم، مقرر شد مراسم اهدای جوایز جشن تکلیف به‌صورت غیر حضوری و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتي انجام شود.

بر این اساس به تناسب تعداد فرزندان به سن تکلیف رسیده در حوزه ستاد و نیز فرودگاه‌های کشور بودجه لازم تخصیص داده شده است و فرودگاه‌ها نیز با هزینه بودجه مربوطه جشن تکلیف را انجام خواهند داد. در ستاد هم فراخوانی در ابتدای هر سال جدید ویژه دختران ۹ ساله و پسران ۱۵ ساله، با همکاری اداره کل امور کارکنان، آموزش و تشکیلات برای دریافت اسامی افراد واجد شرایط داده شده است.

3-در سال جاری چه تعداد در این فراخوان شرکت کردند؟

امسال هم ما در خدمت ۴۴ خانواده هستیم که ۱۷ پسر و ۲۷ دختر به جشن مبارک تکلیف رسیده‌اند و از یکم آبان مشغول اهدا جوایز هستیم که متناسب با جنسیت فرزندان، جوایز هم متفاوت می‌شود.‌ این برنامه به قدری مهم است که لوح‌های تقدیر فرزندان جشن تکلیفی با امضای شخص مدیر عامل محترم؛ جناب آقای امیرمکری ودر کنار سایر هدایا تقدیم می‌شود. نکته جالب توجه این است که مجموعه هدیه برای دختران به صورت شخصی دوزی است و برای انتخاب رنگ و طرح از سلیقه همکاران خانم هم بهره برده ایم. همچنین برای بازدید از برنامه فرودگاه ها نیز، بنده با دستور مدیرعامل حضور پیدا می کنم و از نزدیک شاهد حسن اجرای برنامه جشن تکلیف در فرودگاه‌ها هستیم.

4-به طور کلی در ستاد و فرودگاه ها برای اقامه نماز چه کارهایی صورت می پذیرد ؟

در بخش شاخص‌های عمومی نماز برگزاري جشن تکلیف فرزندان همکاران در ستادو فرودگاه‌ها، تقدیر از فعالان نماز، مسابقه کتاب‌خوانی با موضوع نماز ویژه کارکنان، مسابقات مربوط به فرزندان همکاران فرودگاه‌ها، دوره‌های آموزشی آداب و اسرار نماز، برگزاري نمایشگاه نماز و مهدویت و در بخش شاخص‌های اختصاصی نماز نیز شامل: احداث و بهسازی نمازخانه‌ها براساس طرح مصوب ستاد اقامه نماز مرکز، نظارت بر ساعات پرواز هواپیما در زمان صبح به‌طوری‌که تداخل با اذان صبح نداشته باشد، تهیه و توزیع محصولات فرهنگ نماز در قالب (نوشتاری-دیداری و...)، نظارت بر نمازخانه‌ها و مساجد فرودگاهی و تجهیز آن‌ها به لوازم نمازخانه (مهر، قرآن، کتب ادعیه و...)، بهداشت نمازخانه‌ها (موکت مناسب، جاکفشی، بوی خوش، آراستگی درون نمازخانه)، جانمایی مناسب جهت دسترسی آسان نمازگزاران به نمازخانه.

5-در راستای سیاست های ابلاغی تاکنون چه اقداماتی انجام شده است؟

از برنامه‌های مهمی که در برنامه‌ریزی ستاد اقامه نماز وجود دارد این است که توانسته‌ایم از سال ۸۴ تاکنون با همکاری سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت‌های هواپیمایی داخلی برنامه‌ریزی کنیم تا پروازهای صبحگاهی با نماز صبح تداخل نداشته باشد و با رعایت افق اذان شرعی در استان‌ها (یعنی ساعت اذان صبح در مبدا و طلوع آفتاب در مقصد و تغییر فصول) برنامه‌ریزی شده است که مسافران زمان بیشتری جهت اقامه نماز صبح در اختیارشان باشد.

نکته دیگر قابل اشاره این است که ما توانسته ایم با امامان جماعت حدود ۵۴ فرودگاه که در اختیار داریم، قرارداد ببندیم که ایشان برای اقامه نماز و مشاوره های مذهبی برای کارکنان فرودگاه ها به کار گرفته شوند و یکی از موفق ترین شرکت ها در جهت حفظ و تعمیم امام جماعت در فرودگاه ها، شرکت فرودگاه هاست و حتی الان که نماز جماعت به‌دلیل کرونا برگزار نمی شود هر فرودگاهی سایت نماز دارد، امام جماعت به وسیله فایل صوتی، کلیپ و... از مسائل شرعی در اهمیت نماز می گوید و به علم و آگاهی کارکنان می افزاید.

از دیگر نکات اینکه ما هر ساله یکی دو بار مسابقه کتاب خوانی با موضوع نماز ویژه همکاران برگزار می کنیم. برای مثال از کتاب "شیوه های دعوت به نماز نوشته حجت السلام و المسلمین قرائتی" بهره گرفتیم. در کتاب فوق، راهکارهای کاربردی برای دعوت به نماز ارائه شده است که اتفاقا از دین گریزی نیز جلوگیری می کند و ما محتوای این کتاب را فصل به فصل به صورت مسابقه کتبی به اجرا می‌گذاریم که در سال گذشته با وجود کرونا این مسابقه کتاب‌خوانی به‌صورت نیمه‌حضوری در بین ۸۰ نفر کارکنان حوزه ستادی برگزار و به نفرات منتخب جوایزی اهدا شد.

از برنامه‌های دیگر ستاد اقامه نماز برگزاري دوره‌های آموزشی برای ائمه جماعت و نیز دبیران ستاد اقامه نماز فرودگاه‌ها است که برای تدریس محتوای دوره‌ها از اساتید مرکز تخصصی نماز در قم استفاده می‌شود. ما سمینار ائمه جماعات را برای 49 امام جماعت کل فرودگاه های کشور طی ۳ روز برگزار می کردیم که یک سال حجت الاسلام و المسلمین قرائتی تشریف آوردند و در سال های دیگر سایر علما حضور پیدا کردند.

6- کیفیت پاسخگویی حضوری به مسائل شرعی چگونه است؟

در دوران قبل از کرونا امامان جماعت ۱۵ دقیقه قبل از اذان ظهر در نمازخانه حضور به هم می رساندند و بعد از پایان نماز هم کماکان حضورشان را استمرار می بخشیدند تا پاسخ گو باشند. از دیگر نکات اینکه، نماز جماعت در حوزه ستاد و فرودگاه های کشور براساس نظر موافق مقام معظم رهبری نباید از۲۰ دقیقه طولانی‌تر شود و این نکته با توجه به زمان اداری برای همکاران ما مورد رضایت است.

7-آیا ایده های نو و برنامه های خلاقانه برای این امر در فرودگاه ها در نظر دارید؟

بله؛ از مجموع نظرسنجی‌هایی که انجام شده به این‌ نتیجه رسیدیم که برنامه‌ها با تنوع بیشتری می‌تواند جذابیت داشته باشد. به عنوان مثال سال گذشته حضور حجت‌الاسلام و المسلمین مرحوم آقای راستگو که از کارشناسان حوزه دین و تربیت نوجوانان هستند، در مراسم جشن تکلیف سال ۹۸ بسیار تاثیرگذار و مفید بود. همینطور حضور خاله شادونه مجری صدا و سیما نیز در اجرای این برنامه از اقدامات خوبی بود، که صورت گرفت.

8-در پایان محمل قانونی برای اجرای برنامه‌های فرهنگی در دستگاه های دولتی کجاست؟

براساس ماده یک از آیین‌نامه ترویج و توسعه فرهنگ نماز که در مورخ ۱/۱۲/۱۳۷۵ هیات وزیران بنابه پیشنهاد نامه شماره ۳۰۲۲ مورخ ۱/۸/13۷۵ ستاد اقامه نماز کشور و با عنایت به توصیه‌های مقام معظم رهبری به ششمین اجلاس سراسری نماز کلیه وزارتخانه‌ها، دستگاه‌ها، موسسات و شرکت‌های دولتی، نهادهای عمومی و انقلاب اسلامی، شهرداری‌ها‌، بانک‌ها، مراکز آموزشی و پژوهشی و سازمان‌ها و مؤسساتی که‌ شمول مقررات عمومی در مورد آنها مستلزم ذکر نام است، مشمول آیین‌نامه و موظف به اجرای توسعه و ترویج فرهنگ نماز هستند، شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران نیز موظف به اجرای قانونی ترویج فرهنگ نماز است.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

مورد مرتبطی یافت نشد

درج نظر درج نظر

تازه‌ترین اخبار تازه‌ترین اخبار

اطلاعیه ها اطلاعیه ها

گزارش تصویری گزارش تصویری