خبر خبر

در نشست "ارتقاي سلامت روان کارکنان" مطرح شد:
تقدير از اقدامات شرکت فرودگاه‌ها براي راه‌اندازي مرکز سلامت روان/ حفظ سلامت جسمي و روانشناختي کارکنان از برنامه هاي اصلي مديريت شرکت فرودگاهها
در نشست مشترک مديرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبري هوايي ايران با رئيس سازمان نظام روانشناسي و مشاوره کشور ضمن تبادل نظر در خصوص افزايش همکاري‌هاي طرفين براي ارتقاي سلامت روان کارکنان و مديران، و تقدير از اقدامات اين شرکت براي راه‌اندازي مرکز سلامت روان، مقرر شد، سازمان نظام روانشناسي کشور براي ارائه مجوزهاي لازم در راستاي تقويت فعاليت مرکز سلامت روان شرکت فرودگاه‌ها حمايت هاي لازم را انجام دهد.

به گزارش روابط عمومی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران؛ در این نشست مهدی نوروزی مشاور پزشکی-بهداشتی مدیرعامل و راهبر مرکز سلامت روان شرکت فرودگاه‌ها، ابراهیم مرادی عضو هیات مدیره و راهبر فرودگاه مهرآباد، نورالدین سهرابی مدیر اجرایی مرکز سلامت روان شرکت، علی قائدنیا مشاور رییس سازمان نظام روان‌شناسی و مدیر فنی مرکز مشاوره دانشگاه شهید بهشتی حضور داشتند.

حفظ سلامت جسمی و روانشناختی کارکنان از برنامه های اصلی مدیریت شرکت فرودگاهها

سیاوش امیرمکری در این نشست با اشاره به جایگاه ویژه منابع انسانی و حساسیت های شغلی موجود در صنعت هوانوردی، حفظ سلامت جسمی و روانشناختی سرمایه انسانی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران را از برنامه های اصلی مجموعه مدیریتی عنوان کرد.

وی اظهار داشت: در این راستا، شرکت فرودگاه ها با راه اندازی مرکز سلامت روان و ارائه خدمات تخصصی در این حوزه، به دنبال پویایی و نشاط سازمانی و افزایش بهره وری سازمانی و پیشگیری از بروز اختلالات و بیماری های ناشی از استرس و اضطراب ناشی از فشارها و تنش های شغلی، خانوادگی و اجتماعی است که قطعا حمایت های تخصصی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در این زمینه سیار راهگشا و اثربخش خواهد بود .

تدوین طرح عملیاتی سمپوزیوم روانشناسی هوانوردی برای نخستین بار در کشور

در ادامه دکتر مهدی نوروزی مشاور مدیرعامل در امور پزشکی و راهبر مرکز سلامت روان به ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در چند ماه گذشته پرداخت و ارتباط اثربخش دانشگاه های تهران، شهید بهشتی، علوم پزشکی تهران در راستای پیشبرد اهداف و برنامه های پیش بینی شده را در این راستا مورد توجه قرار داد.

وی همچنین از تدوین طرح عملیاتی سمپوزیوم روانشناسی هوانوردی برای اولین بار در کشور خبر داد و گفت:

مرکز سلامت روان با مطالعات راهبردی انجام شده دارای برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت است که مرحله به مرحله برنامه ها با حمایت مدیرعامل شرکت فرودگاهها و مجموعه مدیران در حال عملیاتی و اجرایی شدن است.

تاکید بر اهمیت سلامت روان کارکنان درمشاغل اختصاصي شركت فرودگاهها

همچنین ابراهیم مرادی عضو هیات مدیره و راهبر فرودگاه بین المللی مهرآباد با تشریح و تبیین مشاغل تخصصی حوزه های عملیاتی و هوانوردی، به اهمیت موضوع سلامت روان کارکنان در مشاغل عملیاتی و فرودگاهی و قوانین موجود در اسناد ایکائو، ایفاتکا و اهمیت حفظ و ارتقای سطح سلامت روان مشاغل صنعت هوانوردی پرداخت.

تقدیر از شرکت فرودگاه‌ها به‌دلیل خلاقیت در راه‌اندازی مرکز سلامت روان/ تاکید بر در اختیار گذاشتن ظرفیت سازمان روانشناسی کشور برای موفقیت مرکز سلامت روان شرکت فرودگاهها

در ادامه این نشست، رییس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره کشور ضمن قدردانی از مدیریت ارشد شرکت و مرکز سلامت روان شرکت فرودگاه‌ها برای راه اندازی این مرکز و ارائه خدمات تخصصی به پرسنل، آن را حرکتی خلاقانه و بدیع و بسیار باارزش توصیف کرد.

محمد حاتمی گفت: با توجه به شرایط موجود در جامعه، آسیب‌های اجتماعی، مشکلات معیشتی و همچنین شیوع کرونا در دو سال گذشته که عوارض ‌و اثرات جدی در حوزه سلامت روان جامعه داشته است، مداخلات پیش‌گیرانه در حوزه حفظ و پيشگيري از بروز اختلالات و بیماری‌ها بسیار حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: کرونا در سبک زندگی مردم تغییرات بسیار جدی ایجاد کرد که این تغییرات اثرات و آسیب‌های جدی را هم در آینده و در حوزه سلامت روان به‌دنبال خواهد داشت.

وی انزوای اجتماعی، قرنطینه و کاستن از تعاملات را از جمله اثرات آنی و منفی و جدی کرونا عنوان کرد که طی آن، مردم دچار استرس‌ و اضطراب شدند و بسیاری سوگ را تجربه کردند؛ و یا کودکان در پروسه رشد و جامعه‌‌پذیری خود و طی کردن مراحل رشد اجتماعی دچار وقفه شدند و آسیب‌های جدی رفتاری و روانی بر آنها وارد شد که در آینده اثرات خود را بیشتر نشان می‌دهد.

حاتمی با اشاره آسیب جدی که کرونا به مشاغل حساس وارد کرد، گفت: این بحران افزایش ضریب اختلالات و بیماری‌ها را در پی داشت که بر این اساس، لزوم درمان تخصصی در مورد همه آحاد جامعه نیاز است.

رییس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره کشور در ادامه ضمن ابراز خرسندی از اقدامات شرکت فرودگا‌ه‌ها در جهت ارتقای سطح سلامت روان کارکنان خود بر لزوم آموزش‌های جدی در زمینه پیشگیری و آگاهی‌بخشی در حوزه مسائل سلامت روان در همه سازمان‌ها تاکید کرد.

وی با بیان اینکه همه ظرفیت سازمان نظام روان‌شناسی را برای قوی تر عمل کردن مرکز سلامت روان شرکت فرودگاهه ها در اختیار می گذاریم، از همکاری برای صدور مجوزهای لازم برای شرکت فرودگاهها خبر داد.

گفتنی است؛  در این نشست مقرر شد؛ به منظور برگزاری سمپوزیوم روان‌شناسی هوانوردی برای اولین‌بار در کشور، تعامل سازنده‌ای بین دو مجموعه مرکز سلامت روان شرکت فرودگاه‌ها و سازمان نظام روان‌شناسی کشور صورت گیرد.

گفتنی است؛ در ادامه این جلسه، کارگاه "خودمراقبتی و اصول ارتقای سلامت روان در سازمان" به‌همت مرکز سلامت روان شرکت فرودگاه‌ها با همکاری فرودگاه بین‌المللی مهرآباد، ویژه سرکشیک‌های تیم‌های عملیاتی در همه حوزه‌ها، اعضای شورای کتاب مهرآباد، روسا و مدیران و مسئولان فرودگاه، در هتل ترانزیت فرودگاه مهرآباد، برگزار شد‌.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

مورد مرتبطی یافت نشد

درج نظر درج نظر

تازه‌ترین اخبار تازه‌ترین اخبار

اطلاعیه ها اطلاعیه ها

گزارش تصویری گزارش تصویری