نمایش محتوا نمایش محتوا

شهرستان آستارا

شهرستان آستارا با مساحت 5/432 کلیومتر مربع و 79874 نفر جمعیت در شمال غرب گیلان واقع شده و از شمال به جمهوری آذربایجان، از جنوب به شهرستان تالش، از غرب به استان اردبیل و از شرق به دریای خزر محدود است. این شهرستان بین کوه­های پوشیده از جنگل تالش و ساحل نیلگون دریای خزر قرار دارد.   فاصله آن از مرکز استان حدود 180 کیلومتر است که دورترین و شمالی­ترین شهر گیلان نسبت به مرکز استان است. این شهر از آبادیهای تاریخی گیلان بشمار   می­رود، که در گذشته به اصطراب معروف بوده و بدلیل استفاده بسیار از سفال در ساخت و ساز بناهای مسکونی وتجاری ، به شهر بام های سفالین معروف است.

 

جاذبه­ های گردشگری

 باغ عباس آباد ، منطقه سرسبز حیران، آبگرم کوته کومه و علی داشی، مرداب استیل ، طرح ساحلی صدف، بهشت کاکتوسان، آبشار لوندویل، گردنه حیران، تالاب وندان، پارک جنگلی بی بی یانلو، بقاع مبترکه امامزاده سید قاسم(ع)، امام زاده سید ابراهیم(ع)، شیخ تاج الد ین محمود خیوی، پیرقطب الدین - قلعه شنیدان

 

 

شهرستان آستانه اشرفیه

شهرستان آستانه اشرفیه با مساحت 8/412 کیلومتر و 108092 نفر جمعیت از شهرستان­های استان گیلان است که در30 کیلومتری رشت و در مسیر راه اصلی کناره دریای خزر ‌است. آستانه‌اشرفیه  از شمال به دریای مازندران از خاور به لاهیجان، از جنوب به املش و از باختر به رشت محدود است. یک شاخه فرعی از سفید رود کنار شهر آستانه و شاخه آب اصلی از 4 کیلومتری شمال‌باختری آن می‌گذرد. آب و هوای آن معتدل و بسیار مرطوب بوده، بیش‌ترین درجه گرما در تابستان 32 و کم‌ترین درجه در زمستان 3 است. میزان بارندگی سالانه به طور متوسط 1500 میلی­متر است.

 

جاذبه­ های گردشگری

پارک ساحلی آستانه، پارک جنگلی  بندرکیاشهر، اسکله ماهیگیری  و قایقرانی   بندرکیاشهر، پارک جنگلی صفرابسته، تالاب بندرکیاشهر، مناطق ساحلی بوجاق و عسگرآباد.

1ـ بارگاه رفیع حضرت سید جلال الدین اشرف(ع) برادر گرامی امام رضا(ع)

2ـ بقاع متبرکه آقا سید محمد بن جعفر از فرزندان امام جعفر صادق(ع) و آقا سید حسن و آقا سید جانی از نوادگان امام موسی کاظم(ع)

3ـ آرامگاه استاد دکتر محمد معین ، گردآورنده فرهنگ فارسی معین

4ـ پل خشتی نیاکو (دوره قاجاریه)

 

 

شهرستان املش

 شهرستان املش با مساحت 410 کیلومتر و 46398 نفر از شمال به دو شهرستان لنگرود و رودسر از غرب و جنوب با شهرستان سیاهکل و از شرق به رودسر محدود است. فاصله شهرستان تا مرکز استان 75 کیلومتر می­باشد.  رودخانه شلمان رود این شهر را به دوقسمت تقسیم می نماید و با توجه به راکد بودن آب این رودخانه در گذشته به آبلش معروف بوده که بتدریج به املش تغییر نام یافته است. دارای چشم اندازهای طبیعی زیبا و پارک های قدیمی گلستان، آبی بیجار، میرزاکوچک خان و جاذبه های بسیار دیدنی است.سه شنبه بازار املش نمونه کاملی از بازارهای سنتی گیلان است که مردم این منطقه با حضور گسترده خود رونق خاصی به آن می بخشند. مردم این شهر روزهای بازار را گالش بازار می نامند.

 

جاذبه ­های گردشگری

مناطق ییلاقی و باغات چای ـ غارتلابن گورج وهفت خم تله سرـ  چشمه آب معدن لوزان ـ یخچال طبیعی ملجادشت ، گلستانسرای رانکوه، دهکده ییلاقی خسیل دشت ـ هلو دشت و تالاب زربیجار زیستگاه پرندگان مهاجر، بقاع متبرکه آقا سید ابراهیم و آقا سید اسماعیل از نوادگان امام موسی کاظم (ع)، بقاع چهارتن از سلاطین کیایی بقعه امام زاده سرتربت ـ بافت تاریخی شهر املش، برج تاریخی میل امام با ارتفاع 7 متر، خانه های قدیمی خاندان صوفی(املش)، قلعه شاه نشین قلعه.

 

 

شهرستان  بندر انزلی

این شهرستان در شمال استان گیلان با وسعتی معادل 7/304 کیلومترمربع  و 133134 نفر جمعیت از شمال به دریای خزر از جنوب به شهرستان صومعه­سرا، از شرق به رشت و از غرب به رضوانشهر محدود بوده و در فاصله 40 کیلومتری رشت قرار دارد.

بخشی از محیط زیست طبیعی این شهرستان را دریا (40 کیلومتر نوارساحلی) و بخش مهم دیگر را اکوسیستم ارزشمند تالاب انزلی تشکیل می دهد، 27 رودخانه مهم گیلان به این تالاب سرازیر می­شوند تالاب انزلی چه از نظر وسعت و چه از لحاظ پوشش گیاهی، تنوع ژنتیکی و جانوری از مهم­ترین تالاب های شناخته شده در سطح بین المللی است که هرساله هزاران گردشگر داخلی و خارجی را به سوی خود جلب و جذب می نماید. حصیر بافی، نازک کاری چوب و معرق و نقاشی مینیاتور از عمده تولیدات صنایع دستی این شهرستان می باشد.

 

جاذبه­ های گردشگری

تالاب بین المللی انزلی ـ پارک ساحلی ـ تالاب سرخانگل ـ مجموعه ساحلی، اقامتی سنگاچین و کپورچال  پناهگاه حیات وحش- بقاع متبرکه بی بی حوریه شالیورو امام زاده صالح از نوادگان امام موسی کاظم(ع) (غازیان) ـ بقاع آقا سید محمد نجفی (غازیان) و امام زاده ابراهیم(ع) ـ کاخ موزه میان پشته ـ فانوس دریایی ـ برج ساعت موج شکن ـ پل قدیمی غازیان ـ عمارت شهرداری ـ موزه نیروی  دریایی ـ اسکله

 

 

شهرستان تالش

شهرستان تالش با وسعتی معادل 9/2191 کیلومترمربع و 180485 نفر جمعیت در ساحل دریا درانتهای غربی گیلان واقع شده است. این شهرستان از شمال به آستارا، از شرق به دریای خزر، از غرب به کوه­های خلخال و اردبیل و از جنوب به شهرستان رضوانشهر محدود می­شود و در فاصله 100 کیلومتری رشت قرار دارد.

قسمتی از این شهرستان کوهستانی است و در امتداد کوههای مرتفع تالش درجهت شمالی ـ جنوبی کشیده شده و قسمتی دیگر، جلگه ای است که به صورت نوار باریکی بین کوهستان و دریای خزر واقع شده است. چهارفصل تالش، به خاطر زیبایی­­های خاصی که دارد بسیار معروف است  و یکی از مناطق درجه یک سیاحتی کشور محسوب می­شود.

 

جاذبه­ های گردشگری

پارک جنگلی گیسوم، سواحل دریای گیسوم، مناطق ییلاقی سوباتان و آق اولر، جاده کوهستانی اسالم به خلخال، مراتع ییلاقی و دریاچه نئور، مراتع ییلاقی خطبه­سرای تالش از پرآب ترین مناطق ییلاقی استان گیلان به شمار می روند. در نزدیک این مراتع در ارتفاع حدود 2500 متر از سطح دریا و 48 کیلومتر از اردبیل دریاچه ای وجود دارد که به دریاچه نئور معروف است مساحت آن به حدود 180 هکتار می رسد و آب آن از چشمه سارهای اطراف تامین می گردد که در قالب استخری بزرگ از اطراف به وسیله کوه ها محدود شده و محل مناسبی برای پرورش ماهی قزل آلا شناخته شده است. بقعه شاه میلرزان ـ بقاع آقا سید احمدتال تربه ـ  سلطان سید ـ  سیاه علم خاله سر از نوادگان امام موسی کاظم(ع) ـ آرامگاه سید شرفشاه قلعه لیسار معروف به دژ سلسال(دوره اسماعیلیان) ـ کاخ های قشلاقی و ییلاقی نصراخان(معروف به سردار امجد) ـ حمام قدیمی آق اولر(دوران صفویه) ـ  مناطق باستانی تول ، تندوین و مریان

 

 

شهرستان رشت

شهرستان رشت مرکز استان گیلان و بزرگترین شهر شمال ایران است. جمعیت این شهرستان  857606 نفر و مساحت آن 2/1272 کیلومترمربع می­باشد. شهرستان رشت در مختصات جغرافیایی 37 درجه و 1 دقیقه تا 37 درجه و 27 دقیقه عرض شمالی از خط استوار و 48 درجه و 35 دقیقه تا 49 درجه و 3 دقیقه طول جغرافیایی از نصف النهار مبدا در بین ارتفاعات تالش و دریای خزر واقع شده است. این شهرستان از شمال به دریای خزر و بندر انزلی، از جنوب به  شهرستان رودبار، از شرق  به شهرستان­های سیاهکل و آستانه اشرفیه و از غرب به شهرستانهای فومن، صومعه سرا و شفت منتهی می­شود. شهر رشت بعنوان مرکز استان گیلان تقریباً در مرکز جلگه گیلان، در وسیع­ترین بخش دلتای رودخانه سفید رود با ارتفاع متوسط 8 متر از سطح دریاهای آزاد و در 330 کیلومتری شمال باختری تهران و در انتهای راه کناره اصلی دریای خزر و در مسیر راه اصلی درجه یک قزوین به بندر انزلی واقع شده است.

 

جاذبه های  گردشگری

آرامگاه میرزاکوچک خان جنگلی (سلیمانداراب)، عمارت کلاه فرنگی،   عمارت شهرداری، عمارت پست، موزه رشت، خانه قدیری،کتابخانه ملی رشت، خانه ابریشمی، کلیسای ارامنه، کارونسرای لات خانه میرزاکوچک خان جنگلی، موزه میراث روستایی سراوان ، مقبره خواهر امام از نوادگان امام موسی بن جعفر(ع)،  بقعه امام زادههاشم(کیلومتر 30 جاده رشت به تهران)، مساجد صفی و حاج صمدخان ،  بقاع متبرکه آقا سیدابراهیم و آقا سیدعباس (ساغریسازان)، مقبره دانای علی(چمارسرا) بقعه بی بی رقیه (علی آباد)،  بقعه خواهر امام  بقعه امامزاده هاشم بن محمد از نوادگان امام علی(ع)، خانه جهانگردی، پارک قدس، بوستان ملت، پارک دانشجو.

 

 

شهرستان  رضوانشهر

شهرستان رضوانشهر با مساحت 5/783 کیلومترمربع و 64574 نفر جمعیت در حدفاصل بین کوه­های سرسبز تالش، دریای خزر و فاصله 65 کیلومتری شمال غرب مرکز استان گیلان قرار دارد که از شمال به شهرستان تالش از جنوب به شهرستان ماسال از غرب به استان اردبیل (شهرستان خلخال) از شرق به شهرستان انزلی و صومعه سرا محدود است.

 

جاذبه­ های گردشگری

پارک جنگلی دکتر درستکار ـ آبشار ویسه دار ـ مجتمع ساحلی تازه آب ـ مجتمع ساحلی پره سر، بقعه غریب بنده - بقاع سید شرف الدین و مادرش سیده بانو- بقعه سید امیر سلطان غریب بنده، اسپیه مزگت یا سفید مسجد با قدمتی بیش از هزار سال -  گورستان باستانی و سکه و میانرود، پل آجری  پونل، مناطق ییلاقی روشنده، ارده و آق مسجد.

 

 

شهرستان رودبار

شهرستان رودبار با وسعت 2/2370 کیلومترمربع  و 104102 نفر جمعیت دومین شهرستان استان گیلان به لحاظ وسعت است و از شمال به رشت، از جنوب به استان قزوین و از غرب به فومن و استان زنجان محدود می‌شود. فاصله این شهرستان تا رشت 60 کیلومتر می­باشد. شهرستان رودبار در کرانه سفیدرود و در منطقه‌ای کوهستانی قرار گرفته‌ است و آب و هوای آن تحت تاثیر هوای خشک و نیمه خشک ناحیه مرکزی قراردارد از نظر آب و هوایی این منطقه به ویژه شهر زیبای رودبار دارای آب و هوای مدیترانه‌ای می‌باشند و رویش درختان زیتون در این منطقه گواه همین موضوع است.

 

جاذبه­ های گردشگری

غار درفک، آتشفشان خاموش، قله درفک، درخت سرو هرزویل، سوسن سفید چلچراغ یا سوسن سفید (روستای داماش عمار لو)، چشمه آبگرم لویه، چشمه آب معدنی سنگ رود، سرچشمه کلشتر،  چشمه آب گرم ماست خور (منجیل)، سد منجیل با چشم انداز های طبیعی و زیبای آن، ییلاق سالانسر، پارک جنگل کندلات، تالاب سیاهرود و دریاچه سد تاریک، کوه آسمانسرا، پل تاریخی لوشان، ییلاق آغوزین رودبار، منطقه ییلاقی سی­دشت، منطقه ییلاقی دره دشت، روستای تاریخی انبوه، بقعه شاه شهیدان عمار لو ، بقاع امام زاده ابوالحسن و ابوالفضل ، بقاع سید عبدالله و سید قاسم ، امام زاده محمد حنیفه بیورزین ، امام زاده طاهر رستم آباد.

 

 

شهرستان رودسر

شهرستان رودسر با وسعتی حدود 1/1331 کیلومترمربع و جمعیت 146057 نفر در شرق استان و سومین شهر وسیع گیلان می‌‌باشد. فاصله آن تا رشت 70 کیلومتر می­باشد. رودسر از شمال به دریا، از جنوب به سلسله جبال البرز و از شرق به استان مازندران و از غرب به لنگرود منتهی می‌شود. شهرستان رودسر دارای چهار بخش مرکزی، کلاچای، چابکسر و رحیم آباد می‌‌باشد.

 

جاذبه­ های گردشگری

منطقه سفیدآب رحیم آباد، منطقه جنگلی و کوهستانی سرولات، منطقه ییلاقی جواهر دشت، ساحل زیبای رودسر، چشمه آب معدنی سجیران، دهکده ییلاقی شوییل، لسبو، مجموعه ساحلی و اقامتی چابکسر سرولات، مجموعه ساحلی و اقامتی رودسر، لله رود، مجتمع ساحلی کلاچای، واجارگاه، پارک جنگلی لله­رود، گنبد هشت ضلعی پیرمحله، قلعه بندبن قاسم آباد، پل تاریخی تمیجان، سید مبین و سید معین از فرزندان امام موسی کاظم (ع)، سید نصر کیا و کوته، بقعه ابوجعفر ثار حسن.

 

 

شهرستان سیاهکل

شهرستان سیاهکل با وسعت 1088 کیلومترمربع و 47788 نفر جمعیت، در ناحیه شرقی استان گیلان واقع شده و از شمال و شمال‌ شرقی به لاهیجان، از شرق به لنگرود، از جنوب‌شرقی به املش و رودسر، از جنوب به مازندران، از جنوب‌غربی به رودبار و از غرب به رشت محدود می‌شود و فاصله­ی آن تا رشت 50 کیلومتر است. همچنین قسمتی از رشته‌کوه البرز، ناحیة بزرگی از جنوب این منطقه را شامل می‌گردد. مهم‌ترین رودخانه‌های جاری در آن، « شیمرود » و «خرارود» است. این منطقه دارای دو ناحیه عمده جغرافیایی جلگه‌ای و کوهستانی است. سیاهکل، شهرستان سرسبزی است خفته در پای قلة سرکش درفک که جنگلی انبوه همچون نگین انگشتری، آن را دربرگرفته است. این منطقه با تاریخ پرفراز و نشیبش، با تحولات فراوانی روبرو گردیده و هم‌اینک در جوار منطقه‌ای به نام « برفجان » رشد و گسترش یافته است. دستبافت‌های پشمی و تولید سفال، از جمله صنایع دستی آنان است.

 

جاذبه­ های گردشگری 

کوه درفک، منطقه سرسبز دیلمان و اسپیلی ، آبشار لونک، چشمه آب معدنی لاریخانی ، منطقه آغوزی، آبشار بابا ولی غار اسپهبدان، تی­تی کاروانسرا، مناطق باستانی قلعه کوتی، کوه پس و حسنی محله، قلعه کوتول شاه، قلعه دیده بانی روستای گرماور، حمام تاریخی دیلمان، غار لو علی (زاگام )،پناهگاه سنگی گیلار کش و شلمان، بقاع متبرکه سید اسماعیل، سید ابراهیم، سید محمد صالح، سید احمد سید حسین ، بقعه امام زاده ترار.

 

 

شهرستان شفت

شهرستان شَفت از شهرستان‌های جدید استان گیلان است. مساحت آن برابر 9/586 کیلومتر بوده و جمعیت این شهرستان 63604 نفر است. فاصله شهرستان تا رشت 25 کیلومتر می­باشد. این شهرستان از شمال شرق به شهرستان رشت واز جنوب وجنوب شرقی به استان زنجان وشهرستان رودبار و از غرب به شهرستان فومن وصومعه سرا محدود می­شود.

 

جاذبه­ های گردشگری

منطقه سیاحتی زیارتی سیاه مزگی، چنار رودخان ، مناطق ییلاقی امام زاده ابراهیم و امام زاده اسحاق.

 

 

 

شهرستان صومعه­ سرا

شهرستان صومعه سرا با وسعتی حدود 9/572 کیلومترمربع و 130802 نفر جمعیت از شهرستان‌هایی است که در غرب گیلان واقع شده و از شمال به انزلی و از جنوب شهرستان فومن و از شرق به شهرستانهای رشت و شفت و از غرب به شهرستانهای ماسال و رضوانشهر محدود است. فاصله­ی آن تا رشت 30 کیلومتر می­باشد.

 

جاذبه­ های گردشگری

تالاب هند خاله ، نرگستان و سیاه درویشان، باغات چای و مزارع توتون، دهکده ییلاقی تنیان، پارک جنگلی سیاه کوه، خرابه­های قدیمی گسکر هفت­دغنان، مناره آجری گسکر، پل خشتی پردسر یا خشت پل، اثر باستانی مناره بازار و سیدخروسه. مزار بی­بی فاطمه ( معروف به خیر النسا )، بقیه پیر ولی­خان ( محمود خوارزمی )، بقاع متبرکه سیدجعفر، سید مهدی، سید زکی، سید سلمان، سید جلال الدین .

 

 

شهرستان فومن

شهرستان فومن با مساحت 9/777 کیلومترمربع و 97400 نفر جمعیت در 25 کیلومتری با درختان تنومند در دو طرف آن به شهر رشت مرتبط می‌شود.

 

جاذبه­ های گردشگری

تالاب خطیب سراگوراب و کهنه گوراب ، پارک تفریحی ، جنگلها و مراتع سبز ، غار فوشه، پارک و مجموعه گردشگری و تاریخی قلعه رود خان و شهرک ماسوله، بقعه متبرکه سبز قبا از نوادگان امام  موسی بن جعفر (ع)، بقعه امامزاده میرزا از نوادگان امام موسی کاظم (ع)، بقاع متبرکه پیر جلودار و آقا میر سرای فومن ، بقعه عون بن علی ، فرزند محمد حنیفه از فرزندان امام علی (ع) 

 

 

شهرستان لاهیجان

شهرستان لاهیجان با مساحت 7/436 کیلومترمربع و 162898 نفر جمعیت در ناحیه شرقی استان گیلان واقع شده است و فاصله­ی آن تا رشت 45 کیلومتر است. از شمال به دریای خزر، از جنوب به شهرستان سیاهکل، از شرق به شهرستان‌های لنگـرود و رودسر و از غرب به شهرستان‌هایِ آستانة اشرفیه و رشت محـدود می‌شود شهرستان لاهیجان به علت قرار گرفتن در کوهپایه­های زیبای البرز، لقب پایتخت گردشگری جهان اسلام را به خود اختصاص داده است.

 

جاذبه ­های گردشگری 

تله کابین، تالاب بین المللی امیرکلایه، بام سبز و استخر لاهیجان، آبشار شاه نشین، موزه تاریخ چای ایران و آرامگاه کاشف­السلطنه، پل خشتی لاهیجان، حمام گلشن، بافت تاریخی لاهیجان، غار شیخان­بر یا شیخان­ور، خانه محمد صادقی، بقیه چهار پادشاه محل دفن (سیدخرم، هادی، علی و حسن­کیا) مساجد جامع و اکبریه، مقبریه شیخ تاج­الدین ابراهیم ملقب به زاهد گیلانی، بقعه سید رضا کیا از فرزندان امام علی نقی (ع) بقاع سید احمد میرشمس­الدین، سیدحسن، سید موسی از فرزندان امام موسی کاظم (ع).

 

 

شهرستان لنگرود

شهرستان لنگرود با مساحت 438 کیلومترمربع و 133956 نفر جمعیت در استان گیلان و مابین دو شهرستان لاهیجان و رودسر قرار دارد این شهرستان در فاصله 60 کیلومتری رشت (مرکز استان) واقع شده است و از طرف غرب به شهرستان لاهیجان، از طرف شمال و شرق به دریای مازندران، از طرفی به شهرستان رودسر، و از طرف جنوب به شهرستان املش منتهی می­گردد.

 

جاذبه های گردشگری

تالاب بین المللی کیاکلایه، پارک فجر، ساحل چمخاله، منطقه لیلا کوه، پارک جنگلی بلوردکان، پارک جنگلی خرما، منطقه ییلاقی هلودشت، پارک جنگلی مریدان، غار لیارود، پل خشتی لنگرود، خانه­های منجم باشی و دریا بیگی ، قلعه درزبن، پل آجری بلوردکان، بافت تاریخی لنگرود، مجموعه دریابیگی، بقعه سیدمحمدتقی (کوشالشاد) مسجد جامع لنگرود، بقعه ملاط، بقعه آقاسیدحسین لنگرود.

 

 

شهرستان ماسال

شهرستان ماسال با مساحت 633 کیلومترمربع و 48091 نفر جمعیت در فاصله 50 کیلومتری شمال غرب شهر رشت واقع شده است. این شهرستان از شمال به شهرستان رضوانشهر و از جنوب به شهرستان فومن و صومعه سرا (حد شرقی و جنوب شرقی) از مشرق به شهرستان صومعه سرا و از مغرب به استان اردبیل (شهرستان خلخال بخش شاهرود) محدود است. از نظر ناهمواری ها، از سه ناحیه جلگه ای، کوهپایه ای و کوهستانی تشکیل یافته است و مهمترین ارتفاعات آن تورم شوم، شاه معلم، ریسبند، و رودهای مهم آن ارس نیک، در آن بر، میله سرا است.

 

جاذبه های گردشگری

منطقه جنگلی طاسکوه و آری دول ـ منطقه باستانی اسبه ریسه با غارها و صخره های بلند ـ گردشگاه جنگلی ریزه مندان ـ ییلاق شالماء چسلی، بیلگاه دون، اسپی دشت، دشت النزه و ویرگاه، خندیله پشت، مارجونه، رشته پشت، وشنه راه، واشیار، اولسه بلنگاه، صی فی، نم نمه پشت، خشکه دریا، تلارگاه، ملومه بند ـ غاراویشو ـ غار خنده پش، بقعه متبرکه سبزقبا، از نوادگان امام موسی بن جعفر(ع) ـ بقعه امام زاده میرزا، از نوادگان امام موسی کاظم(ع) بقاع متبرکه پیرجلودار و آقا میرسرای فومن ـ بقعه عون بن علی ، فرزند محمد حنیفه از فرزندان امام علی(ع) مناطق باستانی، تاریخی درخانه، گیله سرا، وردم ـ قلعه کول ـ منطقه یادمانی مشهد میرزا(محل شهادت میرزاکوچک) ـ مناطق ییلاقی، تاریخی سنگ بست، خون، خندیله پشت و تفنگ ساز و زیارتگاه ها و اماکن مذهبی

 

 

 

معروفترین غذاهای محلی

مرغ فسنجان یا مرغ لاکو، میزرا قاسمی، باقلا قاتق(خورشت باقلی)، ترش تره، سیر قلیه، آلو مسما، ماهی فیبیج، واویشکا، ترش شامی، کال کباب، بورانی بادمجان، بورانی اسفناج، چغندر بورانی، زیتون پرورده، اشپل (خاویار ماهی)، ماهی شور، ماهی دودی، اناربیج، شش‌انداز، سیرابیج، شیرین تره، خالو آبه، چخرتمه، نازخاتون، لونگی، موتون جون.